Jak przygotować siebie i auto do wyprawy off-road?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zasmakować nowej przygody? Wybierz się na rajd off-road. To propozycja dla osób zakochanych w dzikiej naturze!

Off-road – co to takiego?

Na taką wyprawę możesz wyjechać dosłownie wszędzie, aczkolwiek jest jeden warunek. Im bardziej dziki oraz nieprzystępny będzie teren, tym lepiej! Ciekawych miejscówek nie brakuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Ogromną popularnością cieszą się rajdy samochodami terenowymi w Beskidzie Niskim czy w Bieszczadach. Chcesz posmakować zagranicznych wojaży? Wybierz się do Albanii lub Rumunii.

Zatroszcz się o komfort i bezpieczeństwo podczas wyprawy

Zanim jednak wyruszysz w nieznane, bardzo dokładnie zaplanuj każdy szczegół wyprawy. Dzięki temu zwiększysz komfort oraz bezpieczeństwo podróży. Co będzie potrzebne? Oczywiście samochód z napędem 4×4. Bez niego trudno o niezapomniane emocje. Zwykłą osobówką nie pokonasz przecież trudnej trasy, gdzie o asfalcie można jedynie pomarzyć.

Samochód to jednak nie wszystko. Musisz przygotować także siebie oraz niezbędny sprzęt. Tak samo jak nie spodziewasz się płaskich niczym tafla jeziora dróg asfaltowych, tak samo zapomnij o regularnych zakupach w sklepach spożywczych. W dzikim terenie nie masz co liczyć na takie luksusy.

Jak przygotować samochód do wyprawy off road

Masz swój samochód 4×4? Nie musisz się zatem martwić o wypożyczenie pojazdu. Odpadną koszty wynajmu, ale nie oszczędzaj na sprawdzeniu stanu technicznego auta. W pełni sprawny pojazd to absolutna podstawa bezpieczeństwa. Twój samochód powinien mieć wzmacniane podwozie.

Sprawdzając stan techniczny pojazdu, zdecyduj się na wizytę w serwisie samochodowym, w którym mechanicy są doświadczeni w ocenie stanu samochodów terenowych. Im starsze masz auto, tym bardziej musisz o nie zadbać. Nie zapomnij wziąć na wyprawę narzędzi, które umożliwią Ci samodzielną naprawę drobnych usterek.

Istotne są także odpowiednie opony. Muszą sprostać niekorzystnym warunkom w trudnym terenie. Przygoda off road to przemierzanie bezkresnych równin pokrytych piaskiem, a także stromych górskich zboczy najeżonych kamieniami. Bądź przygotowany na każdą ewentualność.

Jaki ekwipunek będzie niezbędny na wyprawie off road?

Przezorny, zawsze ubezpieczony – w tym powiedzeniu kryje się więcej prawdy, niż Ci się wydaje. Wśród łazików górskich popularne jest jeszcze jedno stwierdzenie – lepiej nosić, niż się prosić. Im lepiej dobierzesz sprzęt na wyprawę, tym bardziej będziesz przygotowany na każde niespodziewane wydarzenie.

Samochód terenowy nie jest jednak z gumy. Co więcej, przestrzeń bagażowa jest dosyć ograniczona, a zabrać musisz nie tylko sprzęt turystyczny, ale też odpowiedni zapas prowiantu. Przemyśl każdy element wyposażenia, który weźmiesz ze sobą na wyprawę.

Ze sprzętu turystycznego niezbędny będzie namiot (lub płachta biwakowa), a także ciepły śpiwór. Przyda się nawet w lecie, zwłaszcza gdy chcesz wyjechać w górską okolicę. W górach w dzień może być bardzo ciepło, jednak noce są raczej chłodne. Nie zapomnij także o odzieży dopasowanej do charakteru wyjazdu. Eleganckie ciuchy zostaw w szafie.

Potrzebna będzie Ci latarka – najlepiej zainwestuj w mocną czołówkę. Weź koniecznie baterie na zmianę. Musisz również na czymś przygotowywać ciepłe posiłki. Kup (lub wypożycz) menażkę turystyczną oraz palnik. Jeżeli cenisz wygodę podczas gotowania, to lepszym rozwiązaniem będzie kuchenka turystyczna.

Miej przy sobie dokument potwierdzający tożsamość, a także dokument, który upoważnia Cię do prowadzenia samochodu. Jeżeli wyjeżdżasz za granicę, to sprawdź, w jakich krajach jest wymagany paszport, a także to, gdzie musisz posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Koniecznie miej też ze sobą mapę i to w wersji papierowej. Elektronika lubi być zawodna – to przeważnie w najtrudniejszych momentach wyprawy nagle ginie sygnał GPS.

Wyprawa off road – wyzwanie dla prawdziwych twardzieli

O czym jeszcze warto pamiętać? Wyjazd tego typu to przygoda dla twardzieli. Jeżeli masz zamiar marudzić na niedogodności, które z pewnością przytrafią się podczas wyprawy, boisz się błota i ciemności, to lepiej zostań w domu. Jeżeli jednak nie możesz się już doczekać wyjazdu, to pakuj się czym prędzej i w drogę!

Sezony na wyprawy rusza lada chwila…
Zaplanować trasę, przygotować auto, skompletować sprzęt, wygospodarować w grafiku dwa tygodnie wolnego 😉
Jesteście gotowi?
#RAYO4x4

Opublikowany przez Rayo Offroad Centrum Środa, 25 marca 2015

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*