Jak wygląda i ile kosztuje nauka kitesurfingu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najczęściej w cenie praktycznego kursu kitesurfingu znajdują się indywidualne lekcje z instruktorem, potrzebne do pływania wyposażenie, sprawdzony sprzęt i certyfikat ukończenia szkolenia. Jak dokładnie przebiega nauka tego sportu?

Jaki tryb kursu wybrać?

W ofercie szkół kitesurfingowych można znaleźć zajęcia grupowe lub indywidualne. Grupy zazwyczaj liczą maksymalnie trzy osoby. Jednak dla osób rozpoczynających swoją przygodę na wodzie najlepsze są szkolenia indywidualne. Zajęcia z instruktorem pozwalają na szybszą i znacznie bardziej efektywną naukę oraz zachowanie wszelkich przepisów bezpieczeństwa.

Początki mogą być trudne, dlatego lepiej skorzystać z pełnej uwagi trenera i dokładnie wykonywać jego polecenia. Podczas indywidualnych spotkań instruktor ma także okazję lepiej przyjrzeć się technice pływania i osiąganym postępom zawodnika. W ten sposób kurs jest bardziej dopasowany do potrzeb uczestnika i może być dopasowany do jego aktualnych możliwości.

Istnieje także możliwość zrealizowania kursu w parze. Najczęściej na taką opcję decyduje się dwójka znajomych lub członków rodziny, która wspólnie chce nauczyć się nowych umiejętności, jednak sami eksperci zalecają korzystanie z indywidualnego szkolenia.

Jak wygląda kurs kitesurfingowy?

Standardowe szkolenie na desce trwa około 10 godzin. W tym czasie zawodnik ma szansę na dość kompleksowe zapoznanie się z techniką, zasadami bezpieczeństwa oraz podstawowymi manewrami, które są potrzebne do samodzielnego przepłynięcia się po wodzie.

Czas trwania kursu może się wydłużyć ze względu na indywidualne umiejętności i zdolności zawodnika. Każdy instruktor może doradzić wykupienie dodatkowych lekcji, podczas których uczestnik kursu przełamie strach przed wodą, podszkoli technikę, nauczy się lepiej panować nad żaglem czy poćwiczy pływanie w różnych warunkach atmosferycznych.

Cały kurs można zrealizować w jeden weekend lub podzielić zajęcia na kilka tygodni. Standardowo jedna lekcja trwa dwie godziny. Wbrew pozorom jest to długi czas spędzony na wodzie, który dla nieaktywnych fizycznie na co dzień zawodników może być męczący. Zajęcia odbywają się w wodzie i obejmują głównie wiedzę praktyczną.

Nie przegap wakacji!🏄‍♂️Zarezrewuj kurs kitesurfingu przez stronę z -10% zniżki !! ☀️🌊
•kurs PZKite 1 za 479zł ✅
•kurs…

Opublikowany przez Kitecrew.pl – Szkoła Kitesurfingu / Kursy Zagraniczne Poniedziałek, 6 lipca 2020

Jakich efektów można spodziewać się po zakończeniu kursu?

Podczas zajęć uczestnik będzie miał okazję poznać budowę sprzętu, jego sposób działania oraz podstawowe techniki korzystania z niego. Po zakończeniu kilkugodzinnego szkolenia wiedza ta powinna zostać opanowana na tyle, że zawodnik będzie w stanie samodzielnie i w dość naturalny sposób z niej korzystać na wodzie.

Istotną kwestią jest także nauka najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Bez nich samodzielne pływanie jest niemożliwe. Na zajęciach zawodnik ma okazję poznać techniki sterowania żagla oraz startu i zakończenia pływania. Po zakończonym kursie uczestnik powinien nauczyć się wyczuwać ciężar i ułożenie żagla na tyle, by panować nad nim.

Szacuje się, że po 10-godzinnym kursie nowy kitesurfer będzie w stanie samodzielnie przepłynąć od kilkunastu do nawet kilkuset metrów. Wynik ten zależy od zaangażowania i indywidualnych preferencji każdej osoby. Efekt może być znacznie lepszy, niż przepłynięcie kilkuset metrów bez pomocy instruktora.

Ile kosztuje kurs kitesurfingowy?

Ceny uzależnione są od konkretnej szkoły oraz sezonu. W okresie wiosenno–wakacyjnym koszty wykupienia kursu mogą być nieco wyższe. Na zrealizowanie 10-godzinnego, indywidualnego szkolenia należy przeznaczyć od 1100 do 1400 zł. Poza sezonem ceny mogą być nieznacznie niższe w związku ze zmniejszonym zainteresowaniem klientów.

W kwocie kursu zapewnione jest całe wyposażenie: indywidualnie dopasowana do zawodnika pianka, trapez, sprzęt asekuracyjny oraz odzież ochronna, w tym kask czy kamizelka. Wiele szkół w czasie niesprzyjających warunków pogodowych oferuje dodatkowe atrakcje, które mają wypełnić czas oczekiwania na dobre warunki do nauki.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*