Jakie mięśnie można ćwiczyć z gumą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ćwiczenia z gumami mogą być bardzo efektywne — dzięki nim będziesz w stanie wzmocnić swoje mięśnie oraz zwiększyć zakresy. Jak jednak wykorzystać gumy w swoich sesjach treningowych? Podpowiadamy, jakie mięśnie możesz ćwiczyć z gumą!

Gumy do ćwiczeń — czym są?

Warto zacząć od tego, czym tak dokładnie są gumy do ćwiczeń. Gumy do ćwiczeń to nic innego jak wykonane z lateksu taśmy, których zadaniem jest stawianie oporu podczas wykonywania ćwiczeń. Gumy mogą mieć różny opór, który zależy między innymi od twardości taśmy. Należy więc pamiętać, aby wybrać opór odpowiedni do Twojej kondycji i możliwości. Co więcej, przy wyborze gumy do ćwiczeń trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej szerokość oraz grubość — im guma do ćwiczeń jest grubsza i szersza, tym jej opór podczas ćwiczeń będzie większy.

Jak ćwiczyć z gumą do ćwiczeń?

Gumę do ćwiczeń możesz wykorzystać do różnego rodzaju ćwiczeń. Jak ćwiczyć poszczególne partie ciała?

Ćwiczenia z gumą na pośladki i nogi

Gumy oporowe najczęściej wykorzystywane są podczas ćwiczeń nóg i pośladków. Możesz na przykład założyć gumę na wysokości ud oraz wykonywać przysiady. Innym ćwiczeniem jest także wykonywanie kroków na boki w pozycji do przysiadu, również z gumą na wysokości ud. Możesz też założyć gumę na kostki, pochylić się delikatnie w przód, łapiąc się czegoś stabilnego i wykonać wymachy nóg w tył lub na boki. 

Ćwiczenia z gumą na klatkę i ramiona

Gumy do ćwiczeń sprawdzą się genialnie także podczas treningu na górne partie ciała. Przykładowym ćwiczeniem jest podłożenie gumy pod podeszwę stopy oraz naciąganie jej do góry ruchem zbliżonym do unoszenia hantelków. Możesz też nałożyć gumę na obie ręce i wykonać odwodzenie i przywodzenie rąk.

Ćwiczenia z gumą na brzuch

Gumy możesz też wykorzystać do ćwiczeń na brzuch. Przykładowo możesz wykonać takie ćwiczenie: w pozycji siedzącej, mając lekko zgięte nogi, przełóż gumę do ćwiczeń pod podeszwami butów i złap końce gumy w złączonych przed klatką piersiową dłoniach. Pamiętaj przy tym, aby utrzymywać plecy w prostej pozycji. Następnie oderwij stopy od ziemi, jednocześnie przenosząc ręce na prawą stronę ze skręceniem górnej części tułowia. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz na drugą stronę.  

Zalety treningu z gumami

Trening z gumami ma bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim jesteś w stanie mocniej zaangażować swoje mięśnie do pracy, a co za tym idzie, szybciej spodziewać się efektów treningu.  Ponadto gumy możesz wykorzystać do ćwiczeń na wiele różnych partii ciała. Dodatkową zaletą gum oporowych jest fakt, że są małym i lekkim sprzętem do ćwiczeń, który z powodzeniem możesz zabrać ze sobą w każde miejsce, a cena gum jest stosunkowo niska.

Jeśli chcesz włączyć gumy oporowe do swojej rutyny treningowej, koniecznie odwiedź stronę sternhoff.pl

Fot.: bruce mars/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*