Najtrudniejsze trasy freeridowe w Europie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na zjazdy w ekstremalnych warunkach decydują się tylko najlepsi! Sprawdź, o przejechaniu jakich tras marzą narciarze, dla których strome zjazdy nie mają tajemnic.

Narciarstwo – znajdź dyscyplinę dla siebie!

Mniejszy lub większy kontakt z dwoma deskami miał w swoim życiu praktycznie każdy. Jazda na nartach (w wydaniu klasycznym), to ulubiony sport zimowy Polaków. Już od pierwszych dni grudnia, gdy stoki pokrywają się białym puchem (naturalnym lub sztucznym) i na dobre rusza sezon narciarski, na górskich stokach można spotkać całe rodziny, które cieszą się z zimowego szaleństwa. Najmłodsi narciarze to malutkie dzieci – nie brakuje takich, które swoich sił na nartach próbują niedługo po tym, jak nauczyły się chodzić. 

Z biegiem czasu, pasja do jazdy na nartach może rozwinąć się w kierunku konkretnej dyscypliny. Możliwości jest obecnie wiele, a i zaplecze treningowe z każdym rokiem ulega znacznej poprawie. Można zdecydować się na biegi narciarskie lub skoki narciarskie. Popularne jest także narciarstwo alpejskie. Jednak prawdziwą szansą na sprawdzenie techniki jest freeride. Jest to jazda poza wyznaczonymi trasami narciarskimi. Masz szansę obcować z przyrodą sam na sam. Jednak pamiętaj o tym, aby nie porywać się na trudne trasy zbyt szybko. Musisz mieć nie tylko świetny sprzęt, lecz także Twoje umiejętności zjazdowe powinny być na doskonałym poziomie. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ryzyko groźnego upadku, a trzeba wiedzieć, że podczas takich zjazdów, narciarz jest w stanie rozwinąć zawrotne prędkości!

Trudność stopniuj powoli

Jak w każdej dyscyplinie sportu, tak samo i w narciarstwie, kluczem do sukcesu jest stopniowe podnoszenie poprzeczki. Wyczucie własnej drogi rozwoju da szansę na osiąganie kolejnych poziomów sportowego wtajemniczenia w możliwie krótkim czasie. Zacznij od tras łatwych, a im lepsze będą Twoje umiejętności, tym trudniejsze trasy będziesz mógł wybierać. A gdy już osiągniesz zjazdową perfekcję, najtrudniejsze trasy freeridowe będą stały przed Tobą otworem! 

Najtrudniejsze trasy zjazdowe w Europie i na świecie

Zarówno w Europie, jak i poza nią znajdziesz miejsca, które przyprawią o porządny dreszczyk emocji nawet doświadczonych sportowców. Sprawdź kilka propozycji, jakie udało nam się znaleźć w poszukiwaniu najtrudniejszych tras freeridowych. 

Francja – region Chamonix – Valley Blanche 

Gdy uda Ci się pokonać tę trasę, przejdziesz swego rodzaju inicjację. To granica pomiędzy jazdą na poziomie bardzo dobrym a wąskim gronem mistrzów górskich wyczynów, do których będziesz się od tej pory bez wątpienia zaliczać. Trasa ma 20 kilometrów, a różnica wysokości to 2800 metrów. Musisz zmierzyć się nie tylko z lękiem wysokości czy lękiem przestrzeni. Prawdziwe niebezpieczeństwo kryją szczeliny i nawisy lawinowe. 

Szwajcaria – Champery – The Swiss Wall

Szwajcarska Ściana – to określenie powinno dać do myślenia. Prawdziwa perełka wśród najtrudniejszych tras zjazdowych na świecie. Jest wyjątkowo stroma, lecz to tylko jedno z wyzwań, które czekają na najodważniejszych śmiałków. Zmierzyć z nią mogą się wyłącznie narciarze, którzy do perfekcji opanowali sztukę poruszania się na dwóch deskach. Zapierające dech w piersi widoki i ogromny skok adrenaliny – na te wrażenia z pewnością możesz liczyć na Szwajcarskiej Ścianie! 

Kanada – Sunshine Village – Delirium Dive

Na sam koniec wisienka na torcie spoza Europy. Coś dla miłośników dalekich podróży. Jeżeli kochasz ekstremalne zjazdy na nartach i lubisz zwiedzać odległe zakątki globu, to będzie to dla Ciebie doskonała propozycja. Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa – chcąc wyjechać na górę kolejką, musisz mieć przy sobie zestaw lawinowy – detektor i łopatkę. 

Jazda poza wyznaczonymi szlakami narciarskimi to niesamowita przygoda, która przyciąga najodważniejszych śmiałków. Jednak nie przeceniaj swoich umiejętności. Zanim zdecydujesz się na ekstremalne wrażenia, dołóż wszelkich starań, aby dopracować do perfekcji technikę zjazdów! Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – trening czyni mistrza!

Przeczytaj też: https://sporttaker.pl/news/5-najwiekszych-skoczni-narciarskich-na-swiecie/

Zdjęcie główne: Theo Savoy/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*