Kajakarstwo górskie w Polsce – najpopularniejsze trasy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ta dyscyplina olimpijska skierowana jest nie tylko do zawodowców, ale także amatorów zaczynających swoją przygodę z kajakarstwem górskim. Wodne sporty ekstremalne rozwijają się w Polsce bardzo prężnie, dlatego na terenach górskich powstaje wiele tras kajakowych. Które z niech są najpopularniejsze?

Kajakarstwo górskie można podzielić na dwa podstawowe typy: wyczynowy oraz turystyczny. Wyczynowe uprawianie kajakarstwa polega na osiąganiu coraz lepszych wyników, biciu rekordów i rywalizacji. Tymczasem w turystycznym kajakarstwie górskim dzikie rzeki i niebezpieczne tereny pokonuje się dla samej przyjemności i adrenaliny. Wyczynowe kajakarstwo górskie w 1992 r. zostało oficjalnie wpisane na listę dyscyplin olimpijskich i zmagania zawodników można oglądać na każdych letnich igrzyskach.

Polskie góry wyjątkowo sprzyjają spływom kajakowym, dlatego na ich terenie można znaleźć mnóstwo tras o różnorodnym poziomie trudności. Oto najpopularniejsze z nich:

Rzeka Dunajec, Tatry

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego z rzeką Dunajec to idealna trasa dla zawodników rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem górskim. Trasa na Dunajcu oznaczona jest kategorią WW I, co oznacza, że jest przeznaczona dla najmniej doświadczonych kajakarzy. Jest to rzeka o szerokich bystrzach, częstych przemiałach i ze stosunkowo niewielką liczbą przeszkód. Potencjalne zagrożenia na trasie są widoczne ze znacznym wyprzedzeniem – łatwo je zauważyć już z kilkumetrowej odległości. Znawcy kajakarstwa polecają Dunajec dla początkujących zawodników, którzy będą mogli się szkolić pod okiem bardziej zaawansowanych kolegów.

Kajaki górskie.

Czy pływanie na wodach Dunajca jest proste? Zobaczcie!

Drugi odcinek z serii „Warto spróbować” nakręciliśmy na torze kajakarstwa górskiego w Wietrznicy. Naszym instruktorem został Paweł Sarna, dwukrotny olimpijczyk oraz Krzysiek Jakubowski z firmy Rivent.

Sprawdźcie, czy kajaki górskie to sport dla każdego 🙂

Opublikowany przez National Geographic Traveler Poland Poniedziałek, 11 lipca 2016

Rzeka Białka, Tatry

Białka należy do tras o średnim poziomie trudności. Część trasy nie wymaga dużych umiejętności, chociaż niektóre fragmenty są oznaczone poziomem WW III. Według tej kategorii odcinki trasy na Białce są bogate w liczne przeszkody i szachownice głazów. Na rzece występują wysokie fale oraz silny nurt. Można także trafić na niewielkie progi i odwoje oraz podwodne przeszkody słabo widoczne z odległości.

Rzeka Bystrzyca Dusznicka, Sudety

Trasa sudecka to spływ dla zaawansowanych kajakarzy. W tym obszarze rzeki są o wiele szybsze i dają krótszy czas na manewry. Kajakarze korzystający ze spływu w Sudetach powinni być doświadczeni, mieć dobry refleks i odpowiednie przeszkolenie. Trasy wiodące przez Bystrzycę Dusznicką są oznaczone kategoriami WW III i IV. Oznacza to, że woda płynie rwącym nurtem, a liczba przeszkód, progów i głazów sprawia, że może być potrzebna asekuracja z brzegu rzeki. Spływ Bystrzycą Dusznicką jest możliwy tylko kilka razy w sezonie, gdy spadnie bardzo obfity deszcz.

Idealne warunki na spływ Bystrzycą Dusznicką!! Zapraszamy na kajaki górskie…

Opublikowany przez ski-raft.pl Niedziela, 11 stycznia 2015

Rzeka Poprad, Karpaty

Karpackie trasy należą w większości do grupy najmniej zaawansowanych. Najbardziej popularną z nich jest szlak rzeki Poprad. Stopień trudności WW I opisuje ją jako przyjazną niedoświadczonym kajakarzom – posiada otwarte koryto, łagodne zakręty i pojedyncze, widoczne z daleka głazy. Na niektórych odcinkach można jednak znaleźć oznaczenie drugiego poziomu trudności – wówczas występują niskie progi, fale oraz drobne przeszkody. Trasa dostępna jest prawie cały rok, z wyjątkiem miesięcy, gdy rzeka jest zamarznięta.

Rzeka Kamienna, Karkonosze

Kamienna to najważniejszy punkt na mapie kajakarstwa górskiego w Polsce. Trasa w Szklarskiej Porębie jest uznawana za najtrudniejszą w kraju i tylko zaawansowani kajakarze mogą ją przepłynąć. Dno rzeki jest usiane kamieniami, stąd nazwa. Wczesną wiosną śnieg, który zalega na niższych partiach gór, zaczyna topnieć i wpada wprost do rzeki. Dzięki temu Kamienna uzyskuje rwący nurt. Niektóre z odcinków mają oznaczenie V kategorii WW i jest to najwyższy stopień trudności, jaki można znaleźć na terenie naszego kraju. Każdego roku na trasie rzeki Kamiennej organizowane są Mistrzostwa w Kajakarstwie AMP Kamienna. Tegoroczne zawody miały się odbyć w kwietniu, niestety ze względu na obostrzenia pandemiczne zostały odwołane.

Kajakarstwo górskie na rzece Kamiennej na odcinku Szklarska Poręba – Piechowice. Na pierwszym planie nasz polski…

Opublikowany przez Fotografia Krajobrazowa Rafał Kotylak www.kotylak.pl Środa, 24 czerwca 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*