Ta dyscyplina olimpijska skierowana jest nie tylko do zawodowców, ale także amatorów zaczynających swoją przygodę z kajakarstwem górskim. Wodne sporty ekstremalne rozwijają się w Polsce bardzo prężnie, dlatego na terenach górskich powstaje wiele tras kajakowych. Które z niech są najpopularniejsze?
Kajakarstwo górskie można podzielić na dwa podstawowe typy: wyczynowy oraz turystyczny. Wyczynowe uprawianie kajakarstwa polega na osiąganiu coraz lepszych wyników, biciu rekordów i rywalizacji. Tymczasem w turystycznym kajakarstwie górskim dzikie rzeki i niebezpieczne tereny pokonuje się dla samej przyjemności i adrenaliny. Wyczynowe kajakarstwo górskie w 1992 r. zostało oficjalnie wpisane na listę dyscyplin olimpijskich i zmagania zawodników można oglądać na każdych letnich igrzyskach.
Polskie góry wyjątkowo sprzyjają spływom kajakowym, dlatego na ich terenie można znaleźć mnóstwo tras o różnorodnym poziomie trudności. Oto najpopularniejsze z nich:
Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego z rzeką Dunajec to idealna trasa dla zawodników rozpoczynających swoją przygodę z kajakarstwem górskim. Trasa na Dunajcu oznaczona jest kategorią WW I, co oznacza, że jest przeznaczona dla najmniej doświadczonych kajakarzy. Jest to rzeka o szerokich bystrzach, częstych przemiałach i ze stosunkowo niewielką liczbą przeszkód. Potencjalne zagrożenia na trasie są widoczne ze znacznym wyprzedzeniem – łatwo je zauważyć już z kilkumetrowej odległości. Znawcy kajakarstwa polecają Dunajec dla początkujących zawodników, którzy będą mogli się szkolić pod okiem bardziej zaawansowanych kolegów.
Czy pływanie na wodach Dunajca jest proste? Zobaczcie!
Drugi odcinek z serii „Warto spróbować” nakręciliśmy na torze kajakarstwa górskiego w Wietrznicy. Naszym instruktorem został Paweł Sarna, dwukrotny olimpijczyk oraz Krzysiek Jakubowski z firmy Rivent.
Sprawdźcie, czy kajaki górskie to sport dla każdego 🙂
Opublikowany przez National Geographic Traveler Poland Poniedziałek, 11 lipca 2016
Białka należy do tras o średnim poziomie trudności. Część trasy nie wymaga dużych umiejętności, chociaż niektóre fragmenty są oznaczone poziomem WW III. Według tej kategorii odcinki trasy na Białce są bogate w liczne przeszkody i szachownice głazów. Na rzece występują wysokie fale oraz silny nurt. Można także trafić na niewielkie progi i odwoje oraz podwodne przeszkody słabo widoczne z odległości.
Trasa sudecka to spływ dla zaawansowanych kajakarzy. W tym obszarze rzeki są o wiele szybsze i dają krótszy czas na manewry. Kajakarze korzystający ze spływu w Sudetach powinni być doświadczeni, mieć dobry refleks i odpowiednie przeszkolenie. Trasy wiodące przez Bystrzycę Dusznicką są oznaczone kategoriami WW III i IV. Oznacza to, że woda płynie rwącym nurtem, a liczba przeszkód, progów i głazów sprawia, że może być potrzebna asekuracja z brzegu rzeki. Spływ Bystrzycą Dusznicką jest możliwy tylko kilka razy w sezonie, gdy spadnie bardzo obfity deszcz.
Idealne warunki na spływ Bystrzycą Dusznicką!! Zapraszamy na kajaki górskie…
Opublikowany przez ski-raft.pl Niedziela, 11 stycznia 2015
Karpackie trasy należą w większości do grupy najmniej zaawansowanych. Najbardziej popularną z nich jest szlak rzeki Poprad. Stopień trudności WW I opisuje ją jako przyjazną niedoświadczonym kajakarzom – posiada otwarte koryto, łagodne zakręty i pojedyncze, widoczne z daleka głazy. Na niektórych odcinkach można jednak znaleźć oznaczenie drugiego poziomu trudności – wówczas występują niskie progi, fale oraz drobne przeszkody. Trasa dostępna jest prawie cały rok, z wyjątkiem miesięcy, gdy rzeka jest zamarznięta.
Kamienna to najważniejszy punkt na mapie kajakarstwa górskiego w Polsce. Trasa w Szklarskiej Porębie jest uznawana za najtrudniejszą w kraju i tylko zaawansowani kajakarze mogą ją przepłynąć. Dno rzeki jest usiane kamieniami, stąd nazwa. Wczesną wiosną śnieg, który zalega na niższych partiach gór, zaczyna topnieć i wpada wprost do rzeki. Dzięki temu Kamienna uzyskuje rwący nurt. Niektóre z odcinków mają oznaczenie V kategorii WW i jest to najwyższy stopień trudności, jaki można znaleźć na terenie naszego kraju. Każdego roku na trasie rzeki Kamiennej organizowane są Mistrzostwa w Kajakarstwie AMP Kamienna. Tegoroczne zawody miały się odbyć w kwietniu, niestety ze względu na obostrzenia pandemiczne zostały odwołane.
Kajakarstwo górskie na rzece Kamiennej na odcinku Szklarska Poręba – Piechowice. Na pierwszym planie nasz polski…
Opublikowany przez Fotografia Krajobrazowa Rafał Kotylak www.kotylak.pl Środa, 24 czerwca 2020