Narciarstwo wodne – od czego zacząć naukę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz nauczyć się jeździć na nartach wodnych? Tam, gdzie kończy się ląd, tam dla niektórych zaczyna się zabawa!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Musisz nosić kamizelkę ratunkową lub, najlepiej, osobiste urządzenie flotacyjne („PFD”). To nie tylko niezbędny sprzęt bezpieczeństwa. Zapewnia również pływalność w wodzie podczas zakładania nart. Powinien ściśle przylegać do ciała, całkowicie zakrywając klatkę piersiową, brzuch i plecy. I musi mieć odpowiedni rozmiar i wyporność odpowiadającą Twojej wadze. Dlatego przed rozpoczęciem nauki upewnij się, że nosisz właściwy PFD.

Będziesz potrzebować odpowiedniej liny do nart wodnych

Mają one niewielką rozciągliwość, aby uniknąć gwałtownego ciągnięcia (tzw. smagnięcia biczem) na zakrętach lub przekraczania kilwateru z łodzi. Powinna mieć maksymalnie 23 m długości od rączki do łodzi. Upewnij się, że twoja lina jest przeznaczona do użytku na nartach wodnych.

Wybierz najlepsze narty, uwzględniając umiejętności, rozmiar i wagę

Dziecko będzie potrzebowało znacznie mniejszych nart niż dorosły mężczyzna. Narty mają zamykane oparcie, w które wkładasz stopy. Istnieje możliwość jazdy na jednej narcie, wtedy miejsca dla stóp znajdują się jedno za drugim.

Równie ważny jest kształt dna nart wodnych. Podczas nauki będziesz potrzebować czegoś, co jest znane jako spód podstawowy-wklęsły. Zazwyczaj narty wodne o takim kształcie są szersze i stabilniejsze, a także łatwiejsze do utrzymania w linii prostej.

Sygnały ręczne

Teraz, gdy masz gotowy sprzęt, czas upewnić się, że zarówno narciarz, jak i kierowca będą się rozumieć. Do nauczenia się jest tylko siedem sygnałów ręcznych:

  • jeśli narciarz sygnalizuje „kciuk w górę”, chce jechać szybciej;
  • „kciuk w dół” sygnalizuje „wolniej”;
  • kciuk i palec wskazujący tworzą kółko (znak w porządku) oznaczają, że wszystko jest w porządku z prędkością i kierunkiem;
  • kiedy narciarz macha palcem w powietrzu i wskazuje kierunek, chce, aby kierowca tam skręcił;
  • poklepując się po głowie, narciarz przekazuje, że ma dość jazdy i chce wrócić na łódź lub na plażę;
  • jeśli narciarz lub kierujący łodzią wykona ruch „cięcia” wokół szyi, oznacza to natychmiastowe zatrzymanie;
  • jeśli straciłeś równowagę i spadłeś z nart, wykonaj ruch chwytający nad głową, aby zasygnalizować łodzi, że nie jesteś ranny i wszystko w porządku. Możesz także wyciągnąć narty z wody lub po prostu trzymać rękę prosto nad głową.

Praktyka na lądzie

Chociaż nie będziesz mógł się doczekać, żeby wyjść na wodę, dobrym pomysłem jest najpierw poćwiczyć na suchym lądzie. Na piaszczystej plaży możesz bezpiecznie stanąć na nartach, nie uszkadzając ich. Chwyć uchwyt na lince do nart wodnych i ugnij kolana, aż usiądziesz na nartach – naśladując pozycję w wodzie. Niech ktoś inny pociągnie za linę, aż podciągnie Cię do pozycji, która wygląda tak, jakbyś siedział na krześle. Upewnij się, że kolana pozostają razem, a ramiona są wyprostowane.

Zdj. główne: Kostiantyn Li/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Aneta 30.09.2022

    Próbowałam jazdy na nartach wodnych gdy byłam na obozie kitesurfingowym ale zdecydowanie wolę pływanie na desce!