Największe nokauty w światowym MMA

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rywalizacja może trwać trzy lub pięć rund i zakończyć się decyzją sędziów. Dla kibiców znacznie bardziej spektakularne są jednak szybkie i widowiskowe nokauty. Oto 5 najbardziej rozpoznawalnych zakończeń walk w światowym MMA!

Jorge Masvidal vs Ben Askren

Jedna z najkrótszych walk w UFC, która zakończyła się po zaledwie trzech ciosach. Amerykański zawodnik wagi półśredniej Jorge Masvidal pokonał swojego przeciwnika w zaledwie 5 sekund imponującym ciosem z wyskoku wyprowadzonym kolanem prosto w głowę Askrena.

Po uderzeniu były zapaśnik występujący na Igrzyskach Olimpijskich 2008 stracił przytomność i otrzymał dwa dodatkowe ciosy w głowę, jednak stanowiły one bardziej formalne wykończenie walki niż rzeczywisty nokaut. Po przegranej Ben Askren stanął do jeszcze jednej walki, która zakończyła się jego poddaniem.

Porażki doprowadziły Bena Askrena do decyzji o zakończeniu walk w UFC i przejściu do federacji zrzeszającej popularnych amatorów sztuk walki. W kwietniu tego roku został znokautowany przez youtubera Jake’a Paula i oficjalnie ogłosił zakończenie kariery sportowej.

Conor McGregor vs Jose Aldo

Irlandzka gwiazda MMA ma na swoim koncie wiele widowiskowych nokautów. Rekord czasowy, w którym udało mu się pokonać przeciwnika, wynosi niecałe 6 sekund – tyle wystarczyło, aby znokautował Patricka Doherty’ego podczas walki na Immortal Fighting Championship w 2011 roku.

Jednak najbardziej spektakularny nokaut Conor McGregor zaprezentował w 2015 roku podczas gali UFC 194. Wówczas w walce o pas mistrzowski pokonał lewym sierpowym Jose Aldo. Do walki z McGregorem Brazylijczyk mógł pochwalić się serią 18 zwycięstw z rzędu. Pochodzący z Irlandii zawodnik słynie z widowiskowych walk, chociaż sam w styczniu tego roku został po raz pierwszy w karierze znokautowany.

Jan Błachowicz vs Dominick Reyes

„Cieszyński Książę” jesienią 2020 roku stanął do walki o pas mistrzowski UFC w kategorii półciężkiej. Jego przeciwnikiem był amerykański zawodnik Dominick Reyes, który od kilku gal uzyskiwał miano kandydata do tytułu mistrza. Po wyrównanej pierwszej rundzie i dużym naporze ciosów Amerykanina Jan Błachowicz obronił się i zdołał wyprowadzić decydujące uderzenie. Dominick Reyes stracił równowagę po lewym sierpowym, a następnie otrzymał kilka dodatkowych ciosów w parterze.

Dzięki nokautowi technicznemu Jan Błachowicz zdobył swój pierwszy mistrzowski pas UFC, stając się pierwszym polskim zawodnikiem, któremu udało się to osiągnąć. W marcu tego roku Polak obronił pas z mistrzem wagi średniej Israelem Adesanyą, którego pokonał po pięciu rundach jednogłośną decyzją sędziów.

Mamed Khalidov vs Scott Askham

Legendarnemu zawodnikowi o czeczeńskich korzeniach wystarczyło 36 sekund na zdobycie pasa mistrza wagi średniej podczas rewanżowej walki na KSW 55. Przeciwnikiem Polaka był Scott Askham, który do walki z Khalidovem nigdy nie został pokonany przed czasem.

W październiku 2020 roku Anglik otrzymał widowiskowe kopnięcie w głowę i automatycznie upadł na deski. W ramach wykończenia walki Mamed zadał jeszcze kilka dodatkowych uderzeń – wtedy sędzia przerwał walkę, a Khalidov mógł się cieszyć spektakularnym zwycięstwem. Dla 40-letniego wówczas zawodnika był to powrót na sportowy szczyt, gdyż poprzedni tytuł zdobył w 2015 roku, a w 2018 roku ogłaszał zakończenie kariery.

Ryohei Masuda vs Takahiro Kuroishi

Najszybciej zakończona walka w historii MMA. Ryohei Masuda znokautował swojego przeciwnika w rekordowym czasie niecałych 2 sekund! Do pokonania rywala wystarczył jeden cios wyprowadzony prawą ręką wprost w twarz nadbiegającego zawodnika.

Takahiro Kuroishi po uderzeniu obrócił się o 180 stopni, stracił przytomność i bezwładnie opadł na deski. Walka odbyła się w 2008 roku i była jedyną wygraną dla młodego Masudy. Japoński zawodnik stoczył w swojej sportowej karierze jedynie 3 pojedynki, ale – jak się okazało – jeden z nich na stałe zapisał się na kartach historii światowego sportu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*