Kiedy skorzystać z pomocy dietetyka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zrównoważona dieta powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych. Jednak bez znajomości specjalistycznych zagadnień ciężko jest samemu ułożyć zbilansowany plan odżywiania. Może w tym pomóc doświadczony dietetyk. Kiedy się do niego udać?

Dietetyk – czym się zajmuje?

W społeczeństwie panuje przekonanie, zgoła błędne, że do dietetyka po pomoc można się udać tylko w przypadku chęci zgubienia zbędnych kilogramów. Owszem, doświadczony dietetyk ułoży jadłospis, który wspomoże proces odchudzania, lecz warto mieć na uwadze, że jest to tylko niewielki wycinek sytuacji, w których warto zasięgnąć porady specjalisty w zakresie zdrowego odżywiania. Kiedy jeszcze udać się po pomoc do poradni dietetycznej, zamiast na własną rękę próbować rozwiązać problemy zdrowotne? Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi w tym temacie.

 

Niewłaściwa waga

To właśnie problemy z uzyskaniem optymalnej wagi ciała są najczęstszym powodem wizyt w gabinecie dietetyka. Dzięki odpowiednio ułożonej i zbilansowanej diecie można uzyskać oczekiwane efekty w postaci redukcji, bądź przyrostu masy ciała. Może się wydawać, że nadwaga jest dużym problemem, lecz często występuje także niedowaga. Jest to sytuacja, w której człowiek ma mniejszą wagę ciała, niż powinien. Warto mieć na uwadze, że niedowaga wynikająca z niedożywienia organizmu może przynieść równie tragiczne dla zdrowia skutki, co nadmierna masa ciała. Każde odchylenie od normy powinno być skonsultowane zarówno z lekarzem, jak i ze specjalistą od odżywiania.


https://www.facebook.com/challengeobesity/posts/160511118949511

 

Niedobory składników odżywczych

Czasem zdarza się tak, że waga mieści się w widełkach prawidłowego BMI, jednak organizm zaczyna dawać pewne sygnały, że nie wszystko jest w porządku. Objawy niedoboru kluczowych składników odżywczych, to dolegliwości, do których można zaliczyć między innymi:

•  bóle i zawroty głowy,
•  skoki nastroju (od ogromnej euforii po głęboką depresję),
•  łamliwość paznokci, wypadanie włosów,
•  przebarwienia na cerze i sińce pod oczami,
•  przewlekłe zmęczenie i problemy z zasypianiem,
•  brak koncentracji,
•  częste infekcje.

Gdy wymienione wyżej objawy nasilają się w czasie, a nie występują jedynie sporadycznie, wówczas warto jak najszybciej udać się na badania diagnostyczne. Wystarczy prosty test krwi, by przekonać się, czy do organizmu dostarczany jest komplet niezbędnych substancji odżywczych. W przypadku wykazania niedoborów dietetyk pomoże ułożyć plan żywienia, dzięki któremu można będzie uzupełnić braki, korzystając z darów natury.

 

Zaburzenia odżywiania

Z nadwagą lub niedowagą oraz z niedoborem składników odżywczych w organizmie człowieka bardzo często związane są zaburzenia odżywiania. Problemy takie jak chorobliwe obżarstwo na tle nerwowym, bulimia czy anoreksja wymagają pilnej konsultacji lekarskiej, a często również specjalistycznej terapii psychiatrycznej. Ogromną rolę w skutecznym procesie leczenia odgrywa również ustalenie przez dietetyka optymalnego sposobu odżywiania, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu, często skrajnie wycieńczonego przez chorobę.

 

Alergie i nietolerancje pokarmowe

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na alergie i nietolerancje pokarmowe. Występują grupy produktów, po których człowiek czuje się źle, ma mdłości, niestrawność, a nawet wysypkę skórną. Jeżeli zaobserwujesz objawy tego typu, to nie zwlekaj – nawet niewielka modyfikacja żywieniowych przyzwyczajeń może sprawić, że już po kilku dniach poczujesz się znacznie lepiej.

 

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Z porad dietetyka mogą korzystać także osoby w pełni zdrowe, dla których priorytetem jest właściwe odżywianie nastawione na jak najbardziej zróżnicowaną dietę dostarczającą komplet składników odżywczych i substancji mineralnych. Często wystarczy jedna wizyta w poradni dietetycznej, aby zweryfikować system żywienia. Wypracowanie trwałych nawyków żywieniowych przynoszących korzyść dla zdrowia wymaga czasu, lecz warto pamiętać, że porada dietetyczna może być pierwszym krokiem do lepszego samopoczucia i skuteczniejszej profilaktyki chorób, zwłaszcza tych o podłożu cywilizacyjnym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*