Mróz to nie wróg! Jak przetrwać survival zimowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mróz, śnieg i pokonywanie własnych granic w niesprzyjających warunkach – to kwintesencja survivali zimowych. Z naszego poradnika dowiesz się, co zrobić, aby przeżyć nawet najgorszą wyrypę!

Jak się przygotować do zimowego survivalu?

Każda wyprawa w teren dziki i nieprzystępny, niezależnie od tego, czy organizowana jest w upalne lato, czy w mroźną zimę, wymaga odpowiedniego przygotowania. Ocena stanu zdrowia, trening fizyczny i mentalny, a także skompletowanie niezbędnego sprzętu, to podstawowe elementy planu, który trzeba wykonać, zanim pomyśli się o wypadzie survivalowym za miasto. Nawet drobne zaniedbania w tej materii mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Sprawdź stan swojego zdrowia

Właściwa ocena stanu zdrowia to podstawa bezpieczeństwa podczas zimowej wyprawy survivalowej. Z pozoru niegroźne przeziębienie może przerodzić się w zapalenie oskrzeli czy płuc. Jeżeli źle się czujesz, masz podwyższoną temperaturę ciała, czy łamie Cię w kościach, to koniecznie odłóż wyjazd na inny termin. Dobrą praktyką jest także konsultacja z lekarzem, najlepiej jeżeli będzie miał specjalizację z zakresu medycyny sportowej. Wiele osób, które na co dzień czują się wyśmienicie, nie zdaje sobie sprawy z ukrytych wad drzemiących w ich organizmach. Można wskazać np. na ukryte wady serca, które dają o sobie znać wyłącznie przy intensywnym wysiłku fizycznym. Przyznać trzeba, że podczas zimowego survivalu nie ma co liczyć na lekkie warunki. Organizm będzie eksploatowany do granic możliwości, dlatego warto wcześniej zadbać o wykonanie kompletu badań profilaktycznych.

Skompletuj niezbędny sprzęt

O ile jeszcze w lecie można sobie pozwolić na w pełni improwizowany nocleg pod gołym niebem na posłaniu wykonanym z runa leśnego, o tyle zimą lepiej nie ryzykować odmrożeń. Zanim wybierzesz się na wyprawę survivalową, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Nie wystarczy zwykły namiot czy śpiwór. Sprzęt powinien być dostosowany do warunków zimowych. Kluczowy nie jest w tym przypadku sam komfort, co bezpieczeństwo. Jeżeli chcesz poznać tajniki zimowych wypraw i zasady przetrwania w nieprzystępnym terenie, to zapisz się na szkolenie survivalowe.

Zimowy survival ❄️⛺️ – jak się na niego przygotować?

Zimowe wyprawy zdecydowanie różnią się od tych letnich – niosą za…

Opublikowany przez Naostrzu.pl Środa, 22 stycznia 2020

Trening ciała i ducha

Równie istotne, co kompletny i odpowiedni sprzęt, jest właściwe przygotowanie ciała i umysłu. Zimowe wędrowanie, czy to po lesie, czy po stokach górskich, będzie o wiele bardziej męczące, niż pokonanie takiej samej trasy latem. Niezbędna okaże się zatem doskonała kondycja fizyczna, którą zbudujesz dzięki regularnemu treningowi. Co jeszcze się przyda? Prawdziwa siła drzemie w ludzkiej psychice. To siła psychiki często decyduje o tym, czy poradzimy sobie z przeszkodami i trudnościami, które stają na naszej drodze. Jeżeli paraliżuje Cię strach na samą myśl o spędzeniu nocy w lesie, to zimowa wyrypa survivalowa nie jest dobrym pomysłem. Na szczęście umysł (podobnie jak ciało) można wyćwiczyć!

Jak zadbać o komfort termiczny podczas zimowej wyprawy survivalowej?

Już wiesz, że podstawą ekwipunku na zimową wyprawę survivalową jest namiot i śpiwór – sprzęt przystosowany do użytkowania w warunkach zimowych. Jednak to nie wszystko. O komfort termiczny musisz dbać nie tylko w nocy, lecz przez cały dzień. Zabierz ze sobą ciepłe ubrania. Najlepiej kilka sztuk odzieży, które pozwolą Ci ubrać się na przysłowiową „cebulkę”. Podczas odpoczynku wkładaj na siebie dodatkowe warstwy. Taka strategia pozwoli Ci uniknąć wychłodzenia organizmu, które jest niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza zimą. Nie zapominaj o rękawiczkach – nie ściągaj ich, nawet wtedy, gdy będzie Ci niewygodnie. Odmrożenia palców to jedno z zagrożeń, które czyhają zimową porą. Pamiętaj, że silny wiatr potęguje uczucie chłodu. Ze względów bezpieczeństwa zawsze miej w plecaku folię NRC. Koszt jej zakupu to zaledwie kilka złotych, a może ona uratować życie.

Uważaj na słońce!

Ciepłe promienie słońca ogrzewające twarz w środku zimy, po nocy spędzonej w trudnych warunkach, mogą wydawać się wybawieniem. Trzeba jednak uważać – w warunkach zimowych bardzo łatwo o poparzenie słoneczne. Zanim wyruszysz na szlak, użyj kremu z wysokim filtrem UV.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*