Barką po Polsce – lato 2020

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od dawna marzyły Ci się niezapomniane wakacje, a epidemia koronawirusa skutecznie pokrzyżowała plany wyjazdowe? Sprawdź, jak ekscytujące i nieszablonowe mogą okazać się wakacje w Polsce!

Wakacje nad wodą – alternatywa dla górskich wędrówek

Przez sporą część roku w Polsce słońca jest jak na lekarstwo, choć w ostatnich latach nieco zaczyna się to zmieniać. Jednak w roku bieżącym, od połowy maja raczej nie możemy narzekać na nadmiar promieni słonecznych. Miejmy nadzieję, że wraz z nadejściem wakacyjnych miesięcy zmartwieniem nie będą deszczowe prognozy pogody, a co najwyżej brak miejsc noclegowych w popularnych kurortach turystycznych. Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną wprowadzono obostrzenia dotyczące ilości gości, którzy mogą przebywać na terenie obiektu noclegowego. Reżim sanitarny spowodował, że baza noclegowa znacznie się skurczyła, a najlepsze apartamenty zostały już zarezerwowane.

Bardziej ciągnie Cię nad wodę niż na górskie szlaki, jednak martwisz się, że nie znajdziesz wolnego pokoju nad zbiornikami wodnymi? Chcesz odpocząć od zgiełku miasta i zatłoczone kurorty turystyczne nie są dla Ciebie odpowiednim miejscem na letni wypoczynek? Jeżeli masz ochotę przeżyć przygodę, która na długie lata zapadnie Ci w pamięć, to zabierz rodzinę na wyjątkową wyprawę – spływ barką po urokliwych kanałach rzecznych na terenie kraju. Bez obaw, nie musisz mieć żadnych specjalistycznych uprawnień do kierowania barką. Nie jest to takie trudne, jak z pozoru może się wydawać!

 

Żaglówka vs barka – co wybrać?

Wakacje na żaglówce to pomysł ciekawy, jednak dosyć oklepany. Mazurskie jeziora, bo to na nich skupia się głównie ruch turystyczny pasjonatów żeglarstwa, są oblegane przez cały sezon wakacyjny. Zatłoczone mariny nie zachęcają do zacumowania na ich terenie łódki, zwłaszcza gdy wciąż sporo słyszy się o zagrożeniu wirusowym. Może pora na coś nowego?

Alternatywą dla żaglówek są barki. Jest to mniej popularny środek transportu wodnego. Co istotne, barka w przeciwieństwie do większych żaglówek, może być bez żadnych przeszkód prowadzona przez osoby nieposiadające specjalistycznych uprawnień. Wakacje na barce to świetny sposób na relaks i spędzenie wakacyjnego czasu zarówno w gronie rodzinnym, jak i wśród dobrych znajomych. Do wynajęcia oferowane są barki o różnych gabarytach. Najmniejsze z nich to rozwiązanie optymalne dla załogi składającej się z dwóch lub trzech osób. Na największe jednostki pływające tego typu komfortowo wejdzie załoga licząca do dziesięciu osób. W przypadku barek o większych gabarytach zaleca się, aby prowadziły je osoby posiadające już jakieś doświadczenie.


 

Komfortowy wypoczynek w przyzwoitej cenie

Barka, podobnie jak żaglówka, oferuje w pełni komfortowy wypoczynek osobom znajdującym się na pokładzie. Szczegółowe wyposażenie zależy oczywiście od konkretnego modelu, jednak najczęściej na jest to:

• instalacja elektryczna,
• gniazdko zapalniczki,
• niewielka lodówka,
• kuchenka,
• ogrzewanie,
• ciepła woda.

Modele wyższej klasy mogą być dodatkowo wyposażone w panele fotowoltaiczne. Obowiązkowo na każdej barce znaleźć można także kamizelki asekuracyjne – po jednej sztuce dla każdego członka załogi. Pływając na barce, nie musisz martwić się o wcześniejszą rezerwację miejsca noclegowego – masz je zawsze przy sobie!

 

Kilka pomysłów na rejsy barką

Przemawia do Ciebie wizja spędzenia urlopu wypoczynkowego w ciekawy i nietuzinkowy sposób? Jeżeli tak, to koniecznie zapoznaj się z propozycjami spływów. Mając do dyspozycji barkę, nie musisz planować tygodnia w jednym miejscu. Każdego dnia możesz przemieszczać się coraz dalej i dalej, pamiętaj tylko o tym, aby na czas wrócić do macierzystego portu. Ciekawych tras na terenie kraju jest wiele. Do wyjątkowo urokliwych miejsc zaliczyć można na przykład Żuławy Wiślane, które wciąż są ostoją dla licznych gatunków ptactwa. Warto wybrać się także na zwiedzanie Kanału Elbląskiego, który niezmiennie uchodzi za prawdziwą perełkę szlaków wodnych – można na nim spotkać różnorodne niespodzianki, jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu.

Żuławy Wiślane: kto nie był niech żałuje. Na zwiedzających czekają wspaniale atrakcje: gotycki zamek w Malborku, Stare…

Opublikowany przez Barki Piątek, 12 czerwca 2015


Marta Głogowska – Drzyzga

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*