Najlepsze miejsca w Europie do latania na paralotni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce szkół oferujących naukę latania paralotnią nie brakuje, podobnie jak interesujących miejsc, w których można doskonalić swój warsztat. Interesujące lokalizacje można jednak znaleźć w całej Europie. Poznaj te najbardziej fascynujące!

Dolina Sočy, Słowenia

Jedno z najchętniej odwiedzanych przez paralotniarzy miejsc w Europie. W Słowenii sezon lotniczy trwa długo, a sprzyjające warunki pogodowe pozwalają na ekscytująco długie loty. Lokalizacja świetnie sprawdza się zarówno u początkujących zawodników, jak i bardziej doświadczonych lotników, którzy chcą dopracować swoją technikę. Dolinę otaczają góry, które tworzą wyjątkowo urokliwe widoki. W Tolminie możemy znaleźć dobrze rozbudowaną infrastrukturę paralotniarską, w tym platformy startowe, które pozwalają na bezpieczny trening.

Bassano del Grappa, Włochy

Miłośnicy paralotniarstwa oznaczają włoską lokalizację jako obowiązkowy punkt na sportowej mapie. Sława tego miejsca wynika z doskonałej infrastruktury sportowej, która jest dostosowana do paralotniarskich wymogów na każdym poziomie zaawansowania, oraz wyjątkowo stabilnych warunków pogodowych.

W świecie paralotniarzy mówi się, że lotników można podzielić na tych, którzy już byli w Bassano del Grappa, aktualnie są albo właśnie planują swój wyjazd. Sezon trwa tam od marca do nawet listopada.

Lendak, Słowacja

Słowacka wioska u podnóży Tatr każdego roku przyciąga tysiące paralotniarzy. Około stumetrowe przewyższenia pozwalają na realizowanie najprostszych lotów. Według fanów słowackiej lokalizacji, przy silniejszym wietrze start można rozpocząć nawet na 400 metrach.

Jedną z niewielu wad Lendak jest duże obłożenie. W sezonie na niewielkiej powierzchni startowiska znajduje się sporo paralotniarzy, co może utrudnić trening początkującym zawodnikom.

Góra Żar, Polska

Jedno z najczęściej wybieranych miejsc do latania w Beskidach. Rozbudowana infrastruktura oraz różnorodne warunki pogodowe pozwalają na start lotu na północ, zachód lub południe. Podczas lądowania należy uważać na pobliskie zbiorniki wodne i rowy melioracyjne, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla początkujących zawodników.

Lokalizacja jest wyjątkowo popularna wśród polskich paralotniarzy, jednak startowisko jest dostosowane do dużego zainteresowania zawodników.

Na szczyt można wjechać kolejką lub wejść na piechotę. Istnieje możliwość wjazdu samochodem, jednak jest ona zarezerwowana wyłącznie dla członków Beskidzkiego Stowarzyszenia Paralotniowego. Z tego powodu lokalni zawodnicy organizują grupowe wjazdy, w ramach których przywożą także lotników spoza stowarzyszenia.

Skrzyczne, Polska

Góra znajduje się w Szczyrku, co sprawia, że jest to wyjątkowo atrakcyjna turystycznie lokalizacja. Stacja Skrzyczne dysponuje czterema stanowiskami startowymi dla bardziej zaawansowanych i jednym startowiskiem o mniejszych wymaganiach, jednak jest ono zarezerwowane dla pobliskich szkół nauki paralotniarstwa.

W przeciwieństwie do Góry Żar, Skrzyczne ma nieco trudniejszy teren do lądowania, dlatego może nie być idealnym wyborem dla wciąż uczących się lotników. Według członków Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego Skrzyczne jest jednym z najlepszych miejsc do latania, a także najwyższą beskidzką górą, z której można legalnie uprawiać ten powietrzny sport.

Beskid Wyspowy, Polska

Małopolska część Beskidu Zachodniego to jedno z najchętniej odwiedzanych przez paralotniarzy lokalizacji. Na terenie Beskidu Wyspowego znajduje się 15 startowisk w odosobnionym układzie. Nazwa miejsca pochodzi właśnie od rozrzuconych na terenie pojedynczych szczytów, które pozwalają na swobodne loty.

Wśród najchętniej wybieranych wzgórz w tym rejonie znajdują się ponad 800-metrowy Ciecień, około 1000-metrowy Szczebel, ponad 1000-metrowa Śnieżnica czy 711-metrowa Spyrkowa Góra. Teren jest dostosowany zarówno do młodych zawodników szkolących swoje paralotniarskie umiejętności, jak i bardziej zaawansowanych lotników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*