Najsłynniejsze wyścigi i rajdy samochodowe na świecie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyścigi samochodowe to sport, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kibiców z całego świata. Jaka jest jego historia? Jakie są najpopularniejsze rajdy świata? Oto garść przydatnych informacji.

Krótka historia wyścigów samochodowych

Pierwsze na świecie wyścigi odbywały się w starożytnym Rzymie, a ich uczestnicy poruszali się rydwanami. W XVI wieku w Wielkiej Brytanii odbyły się pierwsze na świecie wyścigi konne. Pierwsze wyścigi samochodowe zorganizowane zostały natomiast przez Jamesa Gordona Bennetta, który zarządzał magazynami, takimi jak „New York Herald” czy „Herald Tribune”. Pierwszy rajd sygnowany jego nazwiskiem miał miejsce w 1900 roku. Każde z państw, które w nim uczestniczyło, mogło wystawić do wyścigów nie więcej niż 3 samochody. Pojedynek odbywał się na trasie pomiędzy Paryżem a Lionem. Zwycięzcą wyścigu został Fernand Charron, który był jednym ze światowych pionierów sportów motorowych.

Cztery lata później odbyły się kolejne wyścigi samochodowe. Mowa tutaj o Pucharze Vanderbit, który zorganizowany został przez Williama Kissama Vanderbita II. W 1906 roku odbyło się natomiast pierwsze Grand Prix na torze Le Mans, którego długość wynosiła 105 kilometrów. Za organizację wydarzenia odpowiadał L’Automobile Club De France. Zwycięzcą konkursu został Ferenc Szisz. W 1924 roku powołana została organizacja o nazwie Association Internationale des Automobile Clubs Reconnus, która była odpowiedzialna za przestrzeganie zasad wyścigów samochodowych z cyklu Grand Prix. Działała ona jednak zaledwie przez 4 lata. Pierwsze Mistrzostwa Świata zorganizowano w 1925 roku. Obejmowały one 4 wyścigi: Indianapolis 500, GP Europy, GP Francji oraz GP Włoch.

 

Najpopularniejsze wyścigi samochodowe świata

Najstarszym rajdem na świecie jest Monte Carlo, organizowany nieprzerwanie od 1911 roku. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się z inicjatywy Alberta I – księcia Monako. Trasa wyścigu obejmuje rejon zarówno Monako, jak i Francji. Nie należy ona do najłatwiejszych. Uczestnicy ścigają się zarówno po terenach górzystych, jak i drogach pokrytych lodem czy śniegiem.

Kolejne popularne wyścigi samochodowe, które również odbywają się w Księstwie to Grand Prix Monako. Organizowane są one w ramach zawodów Formuły I. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 1929 roku. Wyścig jest inspirowany wspomnianym wyżej rajdem Monte Carlo, lecz posiada nieco inną formułę. Warto wspomnieć tutaj także o najbardziej prestiżowym torze wyścigowym na świecie, który prowadzi przez ulice Monte Carlo oraz La Condamine. Kierowcy muszą się tutaj zmierzyć z wąskimi odcinkami, wzniesieniami, tunelami oraz niewielkimi boksami.

Do najsłynniejszych wyścigów samochodowych na świecie należy również zaliczyć klasyka 24 Heures du Mans, który odbywa się na północy Francji, w departamencie Sarthe. Ten trwający cały dzień i noc wyścig uznawany jest za najtrudniejszy na świecie. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1923 roku. Rajd zwycięża ten kierowca, który w przeciągu doby wykona jak największą liczbę okrążeń. W skład drużyn wchodzi trzech zawodników. Na uwagę zasługuje tutaj techniczna trudność toru. Maksymalna prędkość, jaką udało się na nim osiągnąć to 405 km/h.

Nie sposób nie wspomnieć o Rajdzie Dakar, który w przeszłości występował pod nazwą rajd Paryż-Dakar. Organizowany jest on od 1979 roku. Tym, co wyróżnia to wydarzenie, jest zarówno wysoki poziom trudności, jak i fakt, że udział w nim może wziąć każda osoba, która dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi. Rajd wymaga posiadania doskonale przygotowanego, niezawodnego samochodu oraz znakomitej kondycji. Od kilku lat impreza odbywa się na różnych kontynentach.

📍⠀Here it is! The Dakar 2021 route! ⠀The new route, which is more technical and more varied, challenges the competitors to take on the dunes from the first to the last day 🐫 🐪⠀#Dakar2021

Opublikowany przez Dakar Rally Czwartek, 11 czerwca 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*