Wspinaczka zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Ten ekstremalny sport wymaga jednak tężyzny fizycznej i hartu ducha. Zwłaszcza, kiedy porywamy się na najtrudniejsze trasy wspinaczkowe w Polsce.
Może się wydawać, że polskie skały nie mają nic ciekawego do zaoferowania. O ile jeszcze osoby zaczynające przygodę ze wspinaczką znajdą dogodne miejsca do szlifowania swoich umiejętności, o tyle w przypadku osób bardziej zaawansowanych może być problem ze spełnieniem ambicji. Nic bardziej mylnego. W naszym kraju można znaleźć wiele ambitnych dróg, z których pokonaniem wspinacze będą mieli nie lada problem. Drogi takie można znaleźć zarówno w górach wysokich (Tatrach), jak i na jurze.
Każdy, kto ma w planach przejście najtrudniejszych tras wspinaczkowych w Polsce, powinien zacząć swoją przygodę z tym sportem od kursu skałkowego. Da on solidne podstawy, pozwoli przybliżyć tajniki teorii i praktyki poruszania się po skałach. Dopiero osoby, które mają za sobą kurs skałkowy i są dobrze zaznajomione z podstawami wspinaczki, mogą się zapisać na kurs taternicki. Po jego odbyciu i doszlifowaniu umiejętności – wszelkie drogi wspinaczkowe, zarówno te w Polsce, jak i poza granicami kraju będą stały otworem.
Na wspinaniu każdy dzień jest piękny 😁 Pełny kurs skałkowy trwa! Rzędkowice…
Fot. Instruktor PZA Krzysiek Korn
Opublikowany przez 5+ Szkoła Górska Czwartek, 17 września 2020
Pierwsza zasada bezpieczeństwa podczas wspinaczki skałkowej brzmi, aby zawsze wybierać trasę na miarę swoich umiejętności. Zbytnie szarżowanie i brak pokory względem trudnej trasy, może zakończyć się tragicznie. Wystarczy chwila nieuwagi, drobna pomyłka, aby odpaść od ściany. Jeżeli nie masz doświadczenia we wspinaniu się w skałach, wybieraj drogi proste i wspinaj się zawsze w towarzystwie bardziej doświadczonych osób. Zanim pójdziesz wspinać się w Tatry, poświęć trochę czasu na doskonalenie umiejętności wspinaczkowych na mniej wymagających drogach. Jak ocenić trudność drogi wspinaczkowej? Pomocna okaże się w tym skala wspinaczkowa – im większa wartość cyfry przy oznaczeniu drogi wspinaczkowej, tym będzie ona trudniejsza.
Na potrzeby oceniania trudności dróg wspinaczkowych w Polsce stosuje się skalę dwojakiego rodzaju – mowa w tym przypadku o Tatrzańskiej Skali Wspinaczkowej oraz o Skali Kurtyki. Do oznaczania obydwu używa się rzymskich cyfr I-VI, gdzie I oznaczone są drogi o niewielkiej trudności, a VI oznacza się drogi niezwykle trudne. Przez wiele lat taka skala była wystarczająca.
Jak łatwo się domyślić, najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w naszym kraju są w Tatrach. Nawet te, które latem są oceniane jako trasy średniej trudności, w zimie bywają bardziej niebezpieczne. Każdy, kto poczuje się pewnie w skałach latem, może zasmakować wspinaczki zimową porą. W Tatrach nie brakuje dróg, które dedykowane są początkującym wspinaczom, chociaż znajdzie się też coś dla ambitniejszych i bardziej wymagających osób.
Przykładem niezwykle ciekawej trasy, która przez wiele lat uchodziła za najtrudniejszą w całych polskich Tatrach jest Prawy Dziędzielewicz VI, przebiegający po zachodniej stronie Kościelca. Na wielu wspinaczach niesamowite wrażenie robi Motyka V – trasa wyznaczona przez Stanisława Motykę, która prowadzi na Zamarłą Turnię. Wśród innych ciekawych propozycji można wymienić także trasę wspinaczkową na Mięguszowiecki Szczyt Wielki. Każda z przedstawionych tu możliwości wspinaczkowych wymaga od wspinacza umiejętności na wysokim poziomie. Jeżeli dopiero się uczysz, zacznij do przygody ze wspinaczką w niższych skałkach – one też potrafią dać porządny wycisk i zagwarantują niezły zastrzyk adrenaliny.
Dla początkujących wspinaczy idealna będzie Jura Krakowsko-Częstochowska. To prawdziwy raj dla osób kochających wspinaczkę skałkową, które nie czują się jeszcze na tyle pewnie, aby ryzykować wspinaczkę w Tatrach. Na jurze, w sezonie letnim, regularnie są organizowane kursy wspinaczkowe, zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych nieco bardziej zaawansowanych.