Narty dla początkujących – gdzie jechać, jak się ubrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda na nartach to jedna z najpopularniejszych aktywności w Polsce, jednak początki z tą dyscypliną mogą okazać się nieco zdradliwe. O czym powinny wiedzieć osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami? Oto kilka praktycznych wskazówek!

Narty dla początkujących – jak się ubrać?

Jednym z kluczowych aspektów jazdy na nartach jest odpowiedni ubiór – nasz strój powinien być komfortowy i chronić zarówno przed nadmiernym zmarznięciem, jak i przegrzaniem. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawialiśmy sportów zimowych, z pewnością warto wybrać się na zakupy. Podczas dokonywania wyboru odzieży narciarskiej najlepiej kierować się przede wszystkim jej funkcjonalnością, zaś aspekty takie jak kolor czy fason muszą zejść na dalszy plan. Zwróćmy również uwagę na to, by ubranie było wykonane z dobrej jakości materiału i w żadnym wypadku nie próbujmy na nim oszczędzać – dobry strój niestety musi kosztować.

Narty dla początkujących – elementy stroju narciarskiego

Najważniejszy element stroju narciarskiego to oczywiście kurtka. Powinna perfekcyjnie wywiązywać się z następujących zadań: odprowadzania potu w postaci pary wodnej oraz nie przepuszczania wody i wiatru z zewnątrz. Dzięki wodoopornej kurtce o dobrej wentylacji będziemy przygotowani nawet na nie do końca sprzyjające warunki atmosferyczne. Dobrze jest zwrócić uwagę także na to, czy odzież jest wyposażona w dodatkowe zabezpieczenia termiczne oraz laminowane szwy na kapturze i ramionach, za sprawą których nie będzie przeciekać. Przy zakupie kurtki narciarskiej pamiętajmy również o jej optymalnej długości – początkujący narciarze często lądujący na podłożu powinni zdecydować się na kurtkę zakrywającą pośladki.

Równie duże znaczenie ma inny element stroju narażony na działanie czynników pogodowych, czyli spodnie. Spodnie narciarskie muszą posiadać właściwie te same cechy, co kurtka – kluczową kwestię stanowią tutaj zabezpieczenia przed wodą i wiatrem. Co więcej, najlepiej jeśli spodnie i kurtka wykonane są z tego samego materiału. Wartościową alternatywą może być natomiast kombinezon narciarski – to coraz chętniej wybierana opcja, która całkowicie eliminuje ryzyko dostania się śniegu pod strój. Pozostałe elementy stroju narciarza to bielizna termoaktywna, skarpetki, a także czapka i rękawice. Przed wybraniem się na stok warto rozważyć również zabranie komina. Im bardziej komfortowo będziemy czuć się z własnym strojem, tym większa szansa, że jazda na nartach nam się spodoba!

Narty dla początkujących – gdzie jechać?

Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że początkujący narciarze powinni zacząć od tras lekkich, łatwych i przyjemnych. W ten sposób można uniknąć nie tylko niepotrzebnego ryzyka, ale również szybkiego zniechęcenia się do nowo podjętej aktywności. Na szczęście w Polsce nie brakuje łatwych tras, które z pewnością okażą się doskonałym wyborem dla młodych stażem adeptów narciarstwa. Warto brać pod uwagę przede wszystkim trasy o kolorach niebieskim i zielonym – a tych jest w kraju nad Wisłą całe mnóstwo. Prym wiodą pod tym względem popularne miejscowości takie jak Szczyrk, Karpacz, Beskid Żywiecki czy Szklarska Poręba. Tamtejsze ośrodki mogą pochwalić się naprawdę bogatą ofertą, w której uwzględniono również osoby, które na nartach jeżdżą po raz pierwszy.

Zdj. główne: Glade Optics/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*