Niecodzienny wyścig po Bałtyku. Sailing Poland zwycięski w ostatnim etapie!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W poprzednim tygodniu, na przełomie piątku i soboty, na wodach Morza Bałtyckiego miała miejsce wyjątkowa rywalizacja. Żeglarska załoga Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland pod dowództwem Macieja Marczewskiego podjęła litewską, niemal identyczną jednostkę Ambersail 2. Tym razem lepsi okazali się Polacy!

Pandemia zbiera swoje żniwa na każdym możliwym polu i regaty żeglarskie nie stanowią tutaj wyjątku. W związku z trudną sytuacją, większość międzynarodowych imprez została po prostu odwołana. Mimo tego polski zespół Sailing Poland nie mógł narzekać na nudę. W ramach przygotowań do The Ocean Race 2021/22 skupił się przede wszystkim na biciu kolejnych rekordów, głównie w akwenie Bałtyku na trasach Gdynia – Bornholm – Gdynia i Gdynia – Gotlandia – Gdynia. Jednak sam wyścig z czasem to za mało dla ambitnych żeglarzy – naszej załodze szybko zaczęło brakować emocji, które przynosi prawdziwa rywalizacja. Na szczęście Polacy nie byli w swoich odczuciach odosobnieni, a podobny problem spotkał członków litewskiej jednostki Ambersail 2. Wobec braku innej alternatywy postanowiono zorganizować wyścig siostrzanych jachtów.

Zawody podzielone zostały na trzy etapy, w których skład wchodziły kolejno: in-port race w Gdyni, offshore race na trasie Gdynia – Kłajpeda wokół boi B8 oraz koleiny in-port, tym razem w Kłajpedzie. W dwóch pierwszych wyścigach górą byli Litwini, natomiast w ostatnim załoga Sailing Poland nie dała już rywalom szans i sięgnęła po zwycięstwo, pokonując blisko 320-milową trasę w 26 godzin. Polacy wyprzedzili Ambersail 2 o całe 7 minut, a pomógł im w tym nie kto inny, jak Bouwe Bekking – srebrny i brązowy medalista dwóch ostatnich regat Volvo Ocean Race, w których uczestniczył w sumie aż osiem razy. 57-letni Holender, mogący pochwalić się tytułem The Volvo Ocean Race Legend, niedawne sukcesy święcił jako skipper Team Brunel i w takiej też roli wystąpił na pokładzie Sailing Poland.

Sailing Poland nie jest anonimową jednostką w żeglarskim świecie. Jeszcze pod nazwą „Mapfre” dwukrotnie ukończył regaty The Volvo Ocean Race w latach 2014/15 oraz 2017/18 pod wodzą Ikera Martíneza. W polskich barwach występuje natomiast od niedawna (początek 2019 roku – przyp. red.). Teraz Sailing Poland skupia się przede wszystkim na zaplanowanych na listopad 2021 wokółziemskich regatach The Ocean Race. Warto wspomnieć, że wśród załogi dowodzonej przez Macieja Marczewskiego znajdują się zarówno starzy wyjadacze w osobach polskich olimpijczyków, jak i juniorzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem. Udział tych drugich jest możliwy dzięki temu, że Sailing Poland startuje aktualnie w formule Pro-Am.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*