Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wraz z rosnącą świadomością ludzi na temat zdrowia i zbawiennego wpływu sportu dla funkcjonowania naszego ciała i umysłu – staramy się znaleźć odpowiednią dziedzinę sportu, która wartościowo wypełni nasz wolny czas po pracy.
Niektórzy preferują sporty, które nie wymagają kontaktu z innymi, mamy także sporty drużynowe, oraz sporty walki, gdzie oczywiście kontakt z przeciwnikiem to podstawa treningu. Tak właśnie jest w przypadku uprawiania kickboksingu. Jest to połączenie klasycznego boksu z ciosami wykonywanymi nogami. Przeplata się w nim wiele innych sztuk walki jak na przykład taekwon-do, w którym szeroka gama technicznych kopnięć to znak rozpoznawczy tego sportu walki.
Decydując się na sport tego typu, nie zawsze musimy się decydować na ciężkie sparingi, podczas których jesteśmy szczególnie narażeni na kontuzje. Bardzo wymagające treningi wydolnościowe wchodzące w skład każdej rozgrzewki sprawiają, że wylewamy siódme poty.
Następnie odbywa się część, w której wykonujemy skomplikowane technicznie zadania treningowe – powtarzając setki razy skomplikowaną sekwencję ciosów. Wykonujemy je na zmianę razem z partnerem, który odgrywa rolę tarczującego. Niskie, wysokie kopnięcia, back-fist i lewy prosty – jedna z pierwszych sekwencji, której uczymy się do momentu, aż przestaniemy o nim myśleć, a reakcja stanie się naturalna w kluczowym momencie sparingu.
Sprawdzeniem po wielomiesięcznych treningach i tysiącach wyprowadzonych uderzeń, jest sparing, podczas którego weryfikujemy zgromadzoną teorię. Uczymy się reakcji i wyprowadzania uderzenia, która tak bardzo różni się od uczenia samej techniki. Warto pomyśleć o niezbędnym sprzęcie, który może być mniej lub bardziej potrzebny na naszych treningach. Obowiązkowo powinniśmy rozejrzeć się za rękawicami oraz ochraniaczami piszczeli.
Producenci sprzętu treningowego dla kickbokserów prześcigają się, w coraz to nowszych rozwiązaniach. Inny rodzaj zastosowanych szwów, czy materiałów potrafi poprawić komfort i żywotność sprzętu poddawanego naprawdę ciężkim wyzwaniom. Przesiąkający przez rękawice pot i solidne uderzenia poddadzą największej próbie umiejętności kaletnicze ich twórców. Solidność wykonania to jedno z podstawowych kryteriów, gdyż nie każdemu chce się co trening bawić z igłą i nićmi. Lepiej ten czas poświęcić na coś ciekawszego.
Następną istotną rzeczą jest materiał, z którego zostały one wykonane – najistotniejsze jest to w kontekście rękawic, ponieważ od tego zależy, czy nie będą wydzielały po czasie nieprzyjemnego zapachu. Z doświadczenia powiem, że tak skóra, jak i syntetyki mają szereg wad i zalet. Skóry nie zaleca się prać, ale za to, jeśli wysuszymy ją po treningu, to dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym nie będzie wydzielała nieprzyjemnej woni. Z kolei po setkach treningów w sztucznych rękawicach – podpowiem, że regularne pranie nie powinno im zaszkodzić.
Ochraniacze na piszczele to obowiązkowe wyposażenie nawet dla zaczynających swoją przygodę. Nawet lekkie, ale celne kopnięcie w żebra potrafią wyrządzić naprawdę sporą szkodę. Bardzo ważne jest, aby model dobrze trzymał się nogi i nie stwarzał konieczności poprawiania go po każdym przeprowadzonym ataku. Warto zapoznać się z ofertą topowych ochraniaczy.
Gdy noga się spoci, taka sytuacja może występować odpowiednio częściej, więc postarajmy się, aby dobrze dobrać ochraniacz, albo bazować na producentach z wieloletnim doświadczeniem. Z doświadczenia wiem, że najważniejsze są dobrze zakończone szwy, gdyż od nich zaczyna się każda usterka.
Gdy przebrniemy przez etap trenowania techniki i wyrobienia odpowiedniej kondycji – nie jeden z adeptów sztuki kickbokserskiej, skusi się na weryfikację swoich umiejętności podczas sparingu. Jeśli nie robimy tego zawodowo i zależy nam na zdrowiu – zawsze zakładajmy ochraniacz głowy! Pęknięte żebra się zrosną, ale obity mózg już tak łatwo się nie zregeneruje. Każdy ma inny kształt czaszki, więc warto odpowiednio dobrać tak ważny element treningowy kickboksera. Dobry kask bokserski to taki, o którym jesteś w stanie zapomnieć podczas walki!
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł naświetlił Wam, jakie są najważniejsze akcesoria treningowe podczas uprawiania kickboksingu. Materiały i jakość wykonania są niesłychanie istotne podczas uprawiania tak wymagającego sportu.
Zdj. główne: materiał od klienta