Parasailing, czyli ekstremalny lot spadochronem za motorówką — jak to wygląda w praktyce?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Możesz jeździć motorówką po morzu, albo skakać w górach z paralotnią. Dlaczego jednak tego nie połączyć? Unosić się nad wodami, będąc ciągniętym przez wodolot?

Zaczęły się wakacje i każdy szuka sposobów, aby wykorzystać te ciepłe dni w jakiś interesujący sposób. Temperatura coraz wyższa, więc na niektóre zabawy trzeba poczekać do wieczora. Parasailing spełnia natomiast wszystkie kategorie, a także będzie niezapomnianym przeżyciem!

Na czym polega parasailing?

Sport ten pochodzi z Zachodu, gdzie znudzeni ciągłym przewracaniem mięsa na grillu turyści postanowili wysilić się twórczo. Do motorówki przywiązuje się spadochron, bardzo często dla bezpieczeństwa i komfortu jest to paralotnia, a następnie wszystko idzie w ruch. Pozwala to osobom lecącym wygodnie usiąść i podziwiać krajobrazy, a zarazem doświadczyć adrenaliny. Oczywiście mówimy tutaj o wersji morskiej, ale sport ten można uprawiać nad innymi zbiornikami wodnymi, a także nad lądem.

Czy parasailing jest bezpieczny?

Uznaje się, że jest to bezpieczna dyscyplina sportowa. Jest tak dlatego, że aby wyruszyć w powietrzny rejs, muszą zostać spełnione ścisłe kryteria, które niwelują ryzyko zagrożenia. Należą do nich takie czynniki jak:

  1. Osoba odpowiedzialna za „holowanie” spadochronu musi posiadać specjalne uprawnienia. 
  2. Sama paralotnia musi zostać odpowiednio dostosowana. 
  3. Jej konstrukcja uniemożliwia motorówce nagłe i ostre zmiany kursu.
  4. Latać można tylko w przejrzystej pogodzie. 
  5. Wznieść się można na około 40–60 metrów.
  6. Lot wynosi przeciętnie 10 minut.
  7. Zawsze należy mieć na sobie kamizelki ratunkowe. 

Czy są jakieś przeciwskazania? 

Wziąwszy pod uwagę, że sport odbywa się w powietrzu, dobrze byłoby nie cierpieć na lęk wysokości — chyba że jesteś śmiałkiem, lubiącym przekraczać własne granice. Zakazane jest natomiast, aby w parasailing’u uczestniczyły dzieci poniżej szóstego roku życia, te starsze mogą pod warunkiem, że lecą z opiekunem. Inną jeszcze kwestią jest waga: z reguły punktem granicznym jest 110 kilogramów, co prawda czasami są firmy organizujące przelot nawet do 200 kilogramów na osobę, jednakże są to raczej marginesowe przypadki.

Ile kosztuje parasailing?

Nie jest łatwo wyznaczyć jedną kwotę, która będzie odpowiadać każdemu państwu choćby w Europie. Ma na to wzgląd sytuacja ekonomiczna kraju, bezpośrednia lokalizacja kurortu itp. Swoje mają do powiedzenia także takie kwestie jak inflacja czy pandemia. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że zazwyczaj ceny wahają się od 150 do 300 złotych. W Polsce zazwyczaj suma ta wynosi około 150–200 złotych, więc jest nieco taniej niż na przykład w Chorwacji – 250 w ośrodku Parasailing Makarska, czy w Grecji 300 złotych.

Gdzie można pojechać na parasailing w Polsce?

Jest kilka lokalizacji w naszym kraju, które oferują tego typu rozrywkę. Do najchętniej wybieranych należą:

  • Sopot (Grupa Extereme),
  • Borne Sulinowo jezioro Pile (Klub Frajda),
  • Mazury (Wake Up Mazury),
  • Zbąszyń.

Zdj. główne: AJ Garcia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*