Rajdy przygodowe – wyzwanie dla tych, którym nie wystarcza już samo bieganie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szukasz wyzwania, które mógłbyś podjąć wraz z przyjaciółmi? Uważasz, że człowiek umorusany w błocie po same uszy to szczęśliwy człowiek? W takim razie rajdy przygodowe to rozrywka w sam raz dla Ciebie!

Co to są rajdy przygodowe?

Rajdy przygodowe to zabawa zespołowa. W takiej przygodzie najczęściej udział biorą zespoły składające się z dwóch lub z czterech osób. Startując w zawodach na orientację, jedno masz pewne jak w banku: nuda Ci nie grozi! Jeśli lubisz urozmaicone wyzwania, to rajdy przygodowe przypadną Ci do gustu. Jest to wyjątkowe połączenie kilku dyscyplin sportowych.

Podczas zawodów będziesz mieć okazję, aby solidnie pobiegać czy przejechać się na rowerze. Czekają na Ciebie także i inne wyzwania, np. pływanie kajakiem po dzikiej rzece. Dodatkowo będziesz mieć wyznaczone zadania specjalne.

Trasę do przebycia wyznaczają punkty kontrolne. To, jaką drogą do nich dotrzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Im lepszą masz orientację w terenie, tym większa jest szansa na to, że wybierzesz optymalną trasę. Musisz mieć przy sobie mapę okolicy oraz kompas. Niewielkie narzędzie znacznie ułatwia nawigację w terenie.

Jaka jest formuła rajdów przygodowych?

Rozkwit popularności rajdów przygodowych w Polsce przypada na początek XXI wieku. To właśnie wówczas były organizowane największe imprezy tego typu, które przyciągały setki uczestników spragnionych nowych wyzwań sportowych. Z biegiem czasu zawody tego typu nieco straciły uznanie wśród pasjonatów przygód.

Z kalendarza sportowego zaczęły stopniowo wypierać je rywalizacje dla sportowych freak’ów. Ultramaratony rozgrywane w zapierających dech górskich sceneriach czy wielogodzinne zawody triathlonowe – to wyzwania, które zaczęły przyciągać kolejnych śmiałków.

Mniejsza liczba rajdów przygodowych nie oznacza jednak, że imprezy zupełnie zniknęły. Wciąż są rozgrywane w różnorakich formułach:

•  rywalizacje jednodniowe – świetna przygoda dla osób początkujących. Zawodnicy mogą sprawdzić swoje umiejętności na niewielkim dystansie (do 80 km);

•  rywalizacje kilkudniowe – nieco dłuższa przygoda, która wymaga od zawodników nie lada doświadczenia. W tym przypadku niebagatelne znaczenie ma nie tylko siła fizyczna, lecz również mocna psychika;

•  rajdy miejskie – to zawody rozgrywane w przestrzeni miejskiej. W tej formule bardzo często biorą udział całe rodziny.

Wytrwałość i walka z własnymi słabościami są w tych zawodach kluczowe. Słyszeliście o Adventure Racing? To rajdy…

Opublikowany przez Mercedes-Benz Vans Polska Sobota, 15 maja 2021

Kto może wziąć udział w rajdzie przygodowym?

Rajdy przygodowe to forma aktywności praktycznie dla każdego. Jest tylko jeden warunek: pragnienie przygody musisz mieć we krwi! W kalendarzu imprez sportowych można znaleźć dziecięce rajdy przygodowe, jak i zawody wyłącznie dla dorosłych.

Zanim zdecydujesz się na start w konkretnej imprezie, koniecznie zapoznaj się z jej regulaminem. Sprawdź, jaki sprzęt znajduje się na liście obowiązkowego wyposażenia każdego zawodnika. Dzięki temu skompletujesz zawczasu niezbędny sprzęt i unikniesz niepotrzebnego stresu.

Wybierając trasę rajdu, zwróć uwagę na jej długość oraz przebieg. Jeśli mają to być Twoje pierwsze zawody, lepiej nie porywaj się z przysłowiową motyką na słońce. Gdy przyjmiesz zbyt ambitny cel, to może ucierpieć na tym cała Twoja drużyna. Postaw na wyzwanie, któremu sprostasz bez większego problemu. Pamiętaj, że apetyt na przygodę rośnie wraz z kolejnymi startami!

Gdzie są organizowane rajdy przygodowe?

Rajdy przygodowe rozgrywane są zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeżeli chodzi o propozycje dostępne na terenie naszego kraju, to warto wspomnieć m.in. rajd Czterech Żywiołów rozgrywany na terenie Jury, rajd miejski w Bielsku-Białej, czy Silesia Race (jak sama nazwa wskazuje, organizowany na Śląsku).

Lista zawodów jest oczywiście o wiele dłuższa. Miejsca na najbardziej popularne imprezy rozchodzą się szybciej niż świeże bułki. Jeżeli chcesz zaplanować starty w najbliższym sezonie, to czym prędzej skompletuj drużynę i sprawdź informacje o rajdach, które są dostępne na stronach organizatorów.

Nie zapomnij o odpowiednim treningu (zarówno fizycznym, jak i mentalnym), a także o skompletowaniu sprzętu, który będzie niezbędny podczas startu. Zaczynając swoją przygodę z rajdami terenowymi, warto korzystać z doświadczeń zawodników o dłuższym stażu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*