Sobiesław Zasada najstarszym uczestnikiem rajdu WRC! „Nadal mam w sobie ducha rywalizacji”

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sobiesław Zasada wciąż ma w sobie pasję do ścigania! Legendarny kierowca rajdowy rodem ze Śląska ustanowił właśnie nowy, niezwykle imponujący rekord – w wieku 91 lat został najstarszym uczestnikiem rajdu WRC. Zasada przebił tym samym osiągnięcie Norwega Leifa Volda-Johansena, który w 1994 roku pojechał w Rajdzie Monte Carlo w wieku 82 lat.

Sobiesław Zasada najstarszym rajdowcem na świecie!

Sobiesław Zasada na miano wielkiej legendy automobilizmu zapracował sobie już prawie pół wieku temu, gdy trzykrotnie zdobywał tytuł rajdowego mistrza Europy (1968, 1969, 1972) i aż ośmiokrotnie triumfował w mistrzostwach Polski (1960, 1961, 1963, 1966-68, 1971, 1973). Sukces odniósł też na polu biznesowym – założona przez niego Grupa Zasada jest obecnie jedną z najprężniej działających grup kapitałowych w naszym kraju. Pasji do ścigania niedoszły oszczepnik nigdy jednak nie zatracił.

W miniony czwartek do niezwykle okazałej listy swoich rajdowych osiągnięć Sobiesław Zasada dołożył kolejny rekord. W wieku 91 lat wystartował w Rajdzie Safari 2021, co czyni go najstarszym kierowcą wyścigowym WRC w historii. Ten wyczyn, podobnie jak rekord prędkości ustanowiony przez niego w kultowym Fiacie 125p, przetrwa najpewniej długie lata. Dokonanie polskiego mistrza kierownicy budzi tym większe uznanie, że dotychczasowy rekordzista, Norweg Leif Vold-Johansen, w momencie udziału w Rajdzie Monte Carlo był młodszy aż o 9 wiosen!

„Jadę, bo chcę zobaczyć, jak dzisiaj wyglądają rundy mistrzostw świata. To nie będzie wycieczka. Będę się ścigać. Ducha rywalizacji, pomimo wieku, nadal mam w sobie. Wiem oczywiście, że od mojego poprzedniego startu w 1997 roku zmieniło się tam prawie wszystko, a jedyną wspólną cechą są tylko kenijskie bezdroża. Wierzę, że uda mi się osiągnąć metę” – powiedział przed startem Sobiesław Zasada, cytowany przez TVP3 Wrocław.

Sobieslaw Zasada will make history at this week’s Safari Rally Kenya (24 – 27 June) when he becomes the oldest…

Opublikowany przez WRC – FIA World Rally Championship Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Rajd Safari 2021: Sobiesław Zasada ukończył kolejny etap

Bohater niniejszego tekstu, mimo sędziwego wieku, wciąż jest w stanie rywalizować ze znacznie młodszymi od siebie kierowcami, wśród których znajduje się między innymi… jego wnuk Daniel Chwist, jadący wspólnie z Kamilem Hellerem (Ford Fiesta MK II). Po trzynastu odcinkach Rajdu Safari 2021 Chwist i Heller plasują się na 19. miejscu, a duet Sobiesław Zasada – Tomasz Borysławski (Ford Fiesta ST Rally3) zajmuje 29. lokatę.

Warunki na trasie są tym razem wyjątkowo niekorzystne. Nawierzchnia odcinków specjalnych jest pełna kolein, załogi narzekają również na tabuny sypkiego piasku utrudniającego szybkie ściganie (tzw. fesz-fesz). Mimo tego Sobiesław Zasada nie traci optymizmu i stawia sobie ambitne cele. „Czuję się jak senior, ale chciałbym dojechać do mety. Mam nadzieję, że pobiję swój rekord jak skończę 100 lat” – wyznał Zasada po zakończeniu pierwszego OS-a w Rajdzie Safari 2021.

Foto wyróżniające: Boniface Muthoni / SOPA Images / LightRocket via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*