Jak wygląda kurs paralotniarski?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niegdyś elitarny sport stał się dziś jedną z popularniejszych letnich aktywności. Zanim jednak zapiszesz się na kurs paralotniarski, poznaj ciekawe szczegóły i odpowiednio przygotuj się do rozpoczęcia szkolenia!

Wybór szkoły oraz cennik

Szkoły paralotniarskie są zazwyczaj umiejscowione w największych miastach w każdym województwie. Wynika to oczywiście z dużego zainteresowania sportem i łatwością jego realizowania. Dobra szkoła z profesjonalnymi nauczycielami pomoże w szybkiej, a co najważniejsze efektywnej nauce, oraz sprawi, że treningi staną się dużą przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem.

Przed wyborem zarówno samej placówki, jak i instruktora, warto poszukać opinii klientów w internecie, wpisów na forach, zapoznać się z recenzjami oraz zapytać znajomych, którzy mają kurs już za sobą. Solidny research zmniejszy ryzyko złego wyboru i upewni w podjęciu właściwej decyzji.

Ceny kursów wahają się w zależności od szkoły latania, jednak standardowy kurs kosztuje od 1200 złotych w górę. Czas trwania szkolenia jest tylko hipotetyczny, ponieważ zależy przede wszystkim od aktualnych warunków atmosferycznych. Standardowo na część teoretyczną poświęca się od 4 do 6 godzin, natomiast loty zajmują około 8 spotkań, dlatego może zdarzyć się tak, że planowany na tydzień kurs znacząco się wydłuży, ze względu na niekorzystną pogodę.

Jak wygląda szkolenie?

Kurs podzielony jest na dwa etapy. Co ciekawe, każdy z nich można zrealizować w innej szkole, pod warunkiem, że obie posiadają certyfikat ULC, który świadczy o ujednoliconym systemie szkoleniowym.

Pierwsza część obejmuje szereg zagadnień teoretycznych, takich jak budowa sprzętu, zasady bezpieczeństwa, przygotowanie do lotu czy podstawy meteorologii. Pierwszy etap to także zajęcia praktyczne, podczas których uczestnik ma okazję nauczyć się kontroli wyposażenia oraz techniki startu, zmiany prędkości lotu, zakrętów, korygowania znoszenia przez wiatr czy precyzyjnego podejścia do lądowania. W tej części odbywają się także pierwsze, krótkie loty.

Na drugim etapie kursu zwiększa się odległość, wysokość oraz prędkość lotu W ramach programu szkoleniowego zawodnik musi pozytywnie zaliczyć co najmniej 20 lotów ze wzgórza o deniwelacji nie większej niż 150 m oraz przy wietrze max do 5 m/s.

Wymagania

Do kursu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 18 rok życia. Wyjątek stanowią nastolatkowie powyżej 15 lat, którzy do rozpoczęcia kursu potrzebują zgody rodziców lub opiekuna prawnego. Szkoły paralotniarskie nie wymagają zaświadczeń o dobrym stanie zdrowotnym, jednak zwracają uwagę na samopoczucie i kondycję nowych podopiecznych.

Do rozpoczęcia treningu nie potrzeba własnego wyposażenia, gdyż szkoła udostępnia swoje, jednak istnieje możliwość ćwiczenia na zakupionym przez siebie sprzęcie. Przedmiotami, które warto zorganizować we własnym zakresie, jest górskie obuwie stabilizujące kostkę, oraz ochraniacze na łydki czy kolana.

Przydatny może okazać się także kask. W przypadku zabezpieczenia na głowę wystarczy zwykły kask rowerowy, dostępny w każdym sklepie sportowym. Instruktorzy rekomendują także zabranie ze sobą przenośnego dysku lub pendrive, na którym będzie można zapisać pamiątkowe nagrania oraz fotografie.

Sezon treningowy

Zazwyczaj okres idealny na rozpoczęcie kursu paralotniarstwa zaczynał się wczesnym latem i kończył wraz z początkiem jesieni. Standardowo był to okres od początku lipca do końca sierpnia lub pierwszego tygodnia września.

Zmieniające się warunki i chęć maksymalnego wykorzystania dobrej pogody sprawił, że aktualny sezon w niektórych szkołach znacznie się wydłużył. W ofercie placówek zajmujących się sportami powietrznymi pierwsze dostępne terminy zostały wyznaczone na drugi tydzień kwietnia.

Szkoły paralotniowe nie tylko liczą na wcześniejsze otwarcie sezonu, ale także późniejsze jego zamknięcie. Wstępnie najpóźniejsze terminy zapisów, jakie można znaleźć w sieci, obejmują okres do połowy września. Niektóre placówki oferują także odbycie części kursu w Polsce, a zakończenie drugiego etapu za granicą. Dzięki temu sezon treningowy wydłuża się o około miesiąc, a zawodnicy mają okazję ćwiczyć w Słowenii, Czechach czy Włoszech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*