Zdrowa dieta dla sportowca – czyli jaka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Żywienie jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia, jak i osiąganych wyników. W tej dziedzinie dostępnych jest wiele informacji, które często są ze sobą sprzeczne. Każda z dyscyplin ma swoją specyfikę, jednak niezależnie od tego, co trenujesz, warto postawić przede wszystkim na rozsądek i własne zdrowie. Sprawdź, na co możesz sobie pozwolić, a czego zdecydowanie lepiej unikać?

Wyczynowe uprawianie sportu często ma niewiele wspólnego ze zdrowym stylem życia. Wyczerpujące treningi i stawianie wyników ponad potrzebami własnego organizmu to zachowania, które spotyka się dość często. Jeśli nie chcesz podążać tą drogą, to dowiedz się jakie postępowanie dietetyczne będzie służyło zarówno efektywności treningu, jak i zdrowiu!

Odpowiednia ilość białka

Proteiny odgrywają szczególnie ważną rolę w diecie osób, które uprawiają sporty sylwetkowe, lub zwyczajnie chcą nieco zwiększyć swoją masę mięśniową. Można dostarczać je z dietą lub wybrać dostępne w promocji na black friday białka serwatkowe. Bez odpowiedniej podaży tego składnika przyrost mięśni będzie wyraźnie słabszy a treningi mniej efektywne. Pamiętaj, aby w codziennej diecie łączyć białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Koniecznie włącz do swojej diety warzywa strączkowe i orzechy. Jednak z ilością białka nie należy przesadzać. Zalecenia ekspertów są zgodne – w zależności od konkretnej dyscypliny, najlepiej spożywać codziennie od 1,2 do 2,2g białka na każdy kilogram masy ciała. Przyjmowanie większych ilości nie wpływa pozytywnie na osiągane wyniki, a może być szkodliwe.

Napoje izotoniczne – tak czy nie?

Kolejną kwestią, która często budzi wątpliwości, jest stosowanie napojów izotonicznych. W teorii są to płyny, które nawilżają organizm szybciej i skuteczniej niż zwykła woda. Zaleca się je przy intensywnym wysiłku, szczególnie jeśli trwa on powyżej godziny. Napój izotoniczny sam w sobie nie jest szkodliwy i może być bezpiecznie stosowany niemal przez każdą osobę, która potrzebuje szybkiego nawodnienia. W końcu to tylko woda, cukier, sól i elektrolity. Problemem mogą być dodatki, jakie stosuje się przy produkcji takich napojów – często można w nich spotkać sztuczne barwniki i substancje smakowe, których nie należy spożywać w nadmiarze. Dlatego najlepszym wyjściem jest czytanie składów i wybieranie produktów bardziej naturalnych. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie własnego napoju izotonicznego – to bardzo łatwe!

Suplementacja czy witaminy i minerały z diety?

Ten temat również obrósł wieloma mitami i teoriami. Dietetyczni puryści zalecają zaspokajanie zapotrzebowania na te składniki dietą. Jednak żywienie sportowców ma swoją specyfikę i niekiedy wymaga dodatkowej suplementacji. Niezbędne jest przyjmowanie w tej formie witaminy D3, czasami osobom trenującym zaleca się również antyoksydanty, magnez czy żelazo. Suplementacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, jednak nie zastąpi zdrowej, zrównoważonej diety. Dlatego do swojego jadłospisu koniecznie włączaj pokarmy takie jak świeże warzywa i owoce, tłuszcze roślinne, orzechy i produkty pełnoziarniste.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*