Żeglarska czołówka w Gdyni. Wystartowały Mistrzostwa Europy w klasie Finn

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W środę zainaugurowano rywalizację w mistrzostwach Europy w klasie Finn, które w tym roku odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. Mimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, we wrześniowych zmaganiach bierze udział aż 73 żeglarzy z 27 krajów, w tym absolutna światowa czołówka – mistrz olimpijski z Rio de Janeiro w klasie Finn, Giles Scott, czy złoty medalista w klasie Star z IO w Londynie, Max Salminen.

Oprócz uchodzących za faworytów Brytyjczyka i Szweda, na starcie Mistrzostw Europy 2020 pojawili się także reprezentanci Polski, na czele z Piotrem Kulą (GKŻ Gdańsk), który we wcześniejszej fazie Volvo Gdynia Sailing Days wywalczył 9. tytuł mistrza Polski seniorów (ponadto w klasach olimpijskich triumfowali jeszcze Magdalena Kwaśna z ChKŻ Chojnice / Laser Radial oraz Tadeusz Kubiak z Sejk Pogoń Szczecin / Laser Standard). Triumfatora ME powinniśmy natomiast poznać już w niedzielę 6 września, jeśli pogoda nadal będzie sprzyjająca.


https://www.facebook.com/polsailing/posts/3555732951145035

Tegoroczna impreza przebiega oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym, a organizatorzy starają się zapewnić uczestnikom żeglarskich zmagań jak największe bezpieczeństwo.

„Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Dotychczas nie wydarzyło się nic niespodziewanego i oby tak dalej. Sportowcy też muszą uczyć się żyć z COVID-19. Bardzo się cieszę, że udało się imprezę przeprowadzić w czasach, gdy łatwiej jest po prostu ją odwołać. Oczywiście liczba startujących jest mniejsza niż w poprzednich latach i na przykład nie udało się przeprowadzić mistrzostw świata w klasie Micro. Jednak wykonaliśmy ogromną pracę we współpracy z miastem Gdynia, stowarzyszeniami klas regatowych i z pozostałymi partnerami, by zawodnicy i uczestnicy czuli się bezpiecznie” – podkreśla Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, cytowany przez serwis sport.trojmiasto.pl.

Bogaty kalendarz zawodów podczas trwających Volvo Gdynia Sailing Days został rozplanowany na trzy tygodnie. Oprócz wspomnianych mistrzostw Polski, zakończyły się już m.in. regaty o Puchar Volvo Gdynia Sailing Days. W klasie 2020 najlepsza okazała się Aleksandra Melzacka i załoga w składzie Daniel Gaw, Piotr Kurek, Maciej Krusiec, zaś na katamaranach bezkonkurencyjni byli Jakub Surowiec w A-Class, Aleksander Daniszewski i Borys Podumis w Hobie Cat 16 oraz Mikołaj Zmitrowicz i Rodion Mashchinkin (UKS Navigo) w Nacra 15.

Wyłoniono również najlepszych w kraju sprinterów, którzy ścigają się na znacznie krótszym dystansie (wyścigi trwają około 10 minut – przyp. red.). W klasie 29er złote medale trafiły tym razem do Gustawa Micińskiego oraz Mateusza Gwóździa (YKP Gdynia), w L’Equipe zwyciężyły Liwia Liszkiewicz i Aleksandra Kot (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), w Optimist – Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) i Filip Nosol (ChKŻ Chojnice), w RS:X – Kamil Manowiecki (Sopocki Klub Żeglarski), natomiast w Techno 293 – Aleksandra Wasiewicz wśród kobiet oraz Konrad Machura wśród mężczyzn (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Pełną listę uczestników oraz triumfatorów w poszczególnych kategoriach można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Żeglarskiego.

Wyświetl ten post na Instagramie.

✅Volvo Gdynia Sailing Days trwają w najlepsze. ✅Zatoka Gdańska pełna jest żagli. ✅Zobaczcie zdjęcia z rywalizacji w klasie #Finn, #Laser, #LaserRadial, #Micro, 2020 oraz katamaranów. (Pełna galeria dostępna na Facebook’u) 📸📸📸 Autorem zdjęć jest @r_hajduk . . #katamaran #volvogdyniasailingdays #gdyniavolvosailingdays #gdynskiecentrumsportu #orangepolska #mkzarkagdynia #PZŻ #KNpzż #wGdyni #Volvo #VolvoCarPoland #ghelamco #PortGdynia #ERGOHestia #GrupaPHN #Ziaja #Kubota #ClickMeeting #kinderjoyofmoving #joyofmoving #NCŻ #ykpgdynia #jkmgryf #ministerstwosportuiturystyki #trojmiasto #tvpgdańsk ✅Volvo Gdynia Sailing Days powstaje we współpracy z @ghelamco @pomorskie_official @gdynia_official @gdyniasport @orange_polska @portgdyniaofficial @phn_sa @yachtparkgdynia @ziaja.polska @kubota.store @clickmeeting.official arp_sailing_images @kinderjoyofmoving.polska @narodowecentrumzeglarstwa @ykst.official @ministerstwosportu @mgmizs_gov_pl @trojmiasto.pl @radiogdansk @tvpsport @polskizwiazekzeglarski

Post udostępniony przez 🇵🇱 Polski Związek Żeglarski ⛵ (@polskizwiazekzeglarski)


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*