Andrzej Bargiel jednym z kandydatów do wejścia na K2 zimą

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

K2 nadal pozostaje niezdobyte zimą i wciąż jest to jeden z celów programu Polski Himalaizm Zimowy. Jak poinformował Janusz Majer, do wyprawy może dołączyć Andrzej Bargiel.

Andrzej Bargiel to polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista. Jest pierwszym człowiekiem w historii, który zjechał na nartach z K2 i Broad Peak. W swoich wyprawach zwykle bierze udział sam, ale obecnie jest wśród kandydatów do zimowej wyprawy na K2 – jedynego ośmiotysięcznika, którego nikt jeszcze nie zdobył zimą.

Nadal pozostaje to celem polskich himalaistów, którzy próbowali już tego dokonać na przełomie 2017 i 2018 roku. Wyprawa skończyła się jednak fiaskiem ze względu na ekstremalne warunki pogodowe i zagrożenie lawinowe. Kolejne podejście miało nastąpić w 2020 roku. Plany pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

Program Polski Himalaizm Zimowy imienia Artura Hajzera zamierza podjąć kolejną próbę w przyszłym roku. Rozważany jest wariant, w którym wyprawa dzieli się na dwie grupy. Jedna ma aklimatyzować się w Andach na wysokościach powyżej 6000 metrów nad poziomem morza, a druga leci od razu do Pakistanu.

„Moim zdaniem ludzie, którzy są szybcy i mają świetną wydolność, mogliby stworzyć taki drugi zespół. Przychodzą mi w tym momencie do głowy Andrzej Bargiel i Adam Bielecki. Rozmawiam o tym szczerze z Jędrkiem i myślę, że gdyby przeszedł tego typu pomysł z dwoma zespołami, to byłby skłonny wziąć udział w wyprawie i spróbować swoich sił w szybkiej akcji na K2″ – powiedział Janusz Majer, były szef programu Polskie Himalaje.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*