Duńczyk Stig Severinsen ustanowił nowy rekord Guinnessa we freedivingu!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pochodzący z Danii guru oddychania i nurkowania, Stig Severinsen, ustanowił nowy rekord świata i rekord Guinnessa we freedivingu, czyli nurkowaniu na jednym oddechu. Przepłynął w ten sposób ponad 200 m!

Severinsen dokonał tego wyczynu w grudniu, w wodach Zatoki Kalifornijskiej na terenie Meksyku. Na jednym wdechu przepłynął dokładnie 202 metry. Tym samym pobił rekord świata mężczyzn we freedivingu, na otwartym akwenie z płetwami. Ustanowił też nowy rekord Guinnessa i został pierwszym człowiekiem w historii, który złamał barierę 0,2 km.

Freediving to pływanie na jednym oddechu, bez akwalungu, czyli wspomagania się tlenem. Można jednak korzystać z pozostałego sprzętu, takiego jak maski, płetwy czy pianki. Severing jest czterokrotnym mistrzem świata w tej dyscyplinie.

47-letni Duńczyk ma też w dorobku kilka innych rekordów Guinnessa, jak na przykład wstrzymanie oddechu na 22 minuty albo przepłynięcie pod wodą 76 metrów, ale na… Grenlandii. Poza sportem, jest doktorem medycyny, uznanym biologiem i autorem książek o oddychaniu.

Nurkowanie niezależne ma różne kategorie. W jednej z nich mistrzynią jest Polka. Do Julii Kozerskiej należy rekord świata na basenie, ale za to bez płetw. Przepłynęła na jednym oddechu 196,95 m, a dokonała tego w nieco ponad cztery minuty.

Here you have footage from my World Record dive, which I did during CMAS European Championships 2019. Thanks a million…

Opublikowany przez Julia Kozerska Freediver Piątek, 21 czerwca 2019

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Kinio 06.02.2022

    Nie pokonałjako pierwszy 200 m. Polak chyba jeszcze aktualny mistrz świata, przepłynął na basenie na jednym oddechu 226 m. Jest to jednak nieco inna konkurencja.