Bogaty kalendarz imprez mistrzowskich w sportach motorowodnych. Polacy powalczą o medale ME i MŚ 2021

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadchodzący sezon będzie wypełniony motorowodnymi konkursami. Wiele z tych zawodów będzie można obejrzeć na polskich akwenach!

Mistrzostwa Europy

Ze względu na typ rozgrywek oraz różnice w sprzęcie, każda z klas dyscyplin motorowodnych ma swoje własne turnieje mistrzowskie. W tym roku aż 5 turniejów europejskiej rangi odbędzie się w Polsce. Na wodach w Trzciance będzie można oglądać zmagania w klasie GT-30. Impreza odbędzie się w drugi weekend maja. Zawody Mistrzostw Europy w klasie OSY400 i Formule 125 zaplanowano na 25-26 września w wielkopolskim Rogoźnie. Niedaleko zorganizowane zostaną konkursy turnieju mistrzowskiego w Formule 250 i Formule 500. Zmagania te rozpoczną się 26 czerwca w Chodzieży.

Polscy zawodnicy podczas ME

W 2019 roku Cezaremu Strumnikowi udało się wywalczyć kolejny srebrny medal ME w klasie OSY400. Zawodnik pochodzący z chodzieskiego klubu jest obecnie Mistrzem Polski w tej kategorii, a w czerwcu, między innymi na domowym akwenie, będzie miał szansę obronić tytuł. Strumnik od 2018 roku rozpoczął także rywalizację w klasie F500, jednak dotychczas nie udało mu się zdobyć medalu imprezy mistrzowskiej. Tytuły ME udało się również wygrać zawodnikom w kategorii F125. Henryk Synoracki i Sebastian Kęciński w 2018 roku zdobyli odpowiednio srebrny i brązowy medal podczas turnieju w Chodzieży. Był to 36 medal imprezy mistrzowskiej wywalczony przez Henryka Synorackiego.

Mistrzostwa Świata

Cykl HYDRO GP, czyli Mistrzostwa Świata trzech Formuł (125, 250 i 500) są organizowane przez cztery kraje. Rywalizacja rozpocznie się w maju w Czechach, później przeniesie się 4 czerwca do Włoch. Następne zawody odbędą się w 23 lipca w Szwecji, a całość zakończy się pod koniec sierpnia na Ukrainie. Wśród polskich zawodników w MŚ wystąpią Henryk Synoracki, Sebastian Kęciński, Michał Kausa, Marcin Zieliński oraz Cezary Strumnik. Kolejne turnieje Mistrzostw Świata odbędą się również 9-11 lipca na Łotwie, w klasie GT-30, gdzie swoją obecność zadeklarował Jakub Rochnowski. Klasy GT-15 i OSY400 będą miały swoje turnieje mistrzowskie w Wielkiej Brytanii między 17 a 18 lipca. Ostatnie konkursy Mistrzostw Świata organizowane są w Augustowie. Od drugiego weekendu lipca do zmagań włączą się zawodnicy pływający łodziami wytrzymałościowymi.

Polacy na MŚ

Medale Mistrzostw Świata udaje się zdobyć najlepszym polskim zawodnikom, którzy mają duże osiągnięcia także w trakcie ME. Tytuł wicemistrza w kategorii OSY400 wywalczył w 2018 roku Cezary Strumnik. Wśród polskich medalistów znajduje się również Henryk Synoracki, który regularnie staje na podium Mistrzostw Świata od ponad 30 lat. 72- letni obecnie zawodnik nie planuje zakończenie kariery, a podczas tegorocznych turniejów będzie walczył o najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej.

Mistrzostwa Polski

Zawody różnych klas motorowodnych będą odbywać się od początku maja do końca września na akwenach całej Wielkopolski. Zmagania motorowodniaków będzie można śledzić w Rogoźnie, Trzciance i Chodzieży. Kategorie OSY400, GT-30 i GT-15 rozpoczną sezon w Trzciance. Później rywalizacja przeniesie się do Chodzieży, w której równocześnie będą rozgrywane konkursy Mistrzostw Europy. Ostatnia runda eliminacyjna odbędzie się w Rogoźnie, gdzie zostaną wyłonieni laureaci Mistrzostw Polski. Pośród startujących zawodników znajdą się legendy dyscyplin motorowodnych w Polsce, na przykład Henryk Synoracki oraz debiutujący sportowcy, rozpoczynający swoją przygodę z profesjonalnymi zawodami.

Wodna Formuła 1

Zmagania na wodzie będzie można również śledzić w klasie wodnej Formuły 1. Dokładne terminy i daty konkursów nie są jeszcze znane, ale organizatorzy zaplanowali aż 6 weekendów Grand Prix. Zawody mają odbyć się między innymi we Włoszech, Chinach czy Arabii Saudyjskiej. Jedynym motorowodniakiem reprezentującym Polskę będzie Bartłomiej Marszałek, który jest pierwszym zawodnikiem z Polski biorącym udział w zawodach tej dyscypliny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*