Tłuste i ciężkostrawne świąteczne jedzenie może zburzyć prawidłowa pracę układu trawiennego i znacznie pogorszyć nasze samopoczucie. Jak ułatwić proces trawienia i wspomóc swój organizm w tym wyjątkowym czasie?
Pierwszym etapem detoksu zimowego, czyli oczyszczenia organizmu po czasie bożonarodzeniowo-noworocznym, jest ograniczenie niektórych kalorycznych i szkodliwych produktów. Wiadomo, że dla wielu osób czas ten jest odstępstwem od diety i zdrowego odżywiania, dlatego warto od stycznia powrócić do zdrowych nawyków. Na liście produktów, które zdecydowanie należy ograniczyć, znajdują się: białe pieczywo, masło, tłusty nabiał, słodycze, kolorowe słodzone napoje, fast foody, tłuste mięso, ciężkie węglowodany, w tym makarony i kluski, sól oraz tłuste wędliny. W tym okresie specjaliści zalecają ograniczenie do minimum alkoholu oraz innych używek, w tym papierosów.
Zmiana codziennej diety po kilkunastu dniach świątecznego jedzenia nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale z pomocą zdrowych zamienników może okazać się całkiem przyjemna. Słodkie napoje oraz kawę można z łatwością wymienić na wodę z cytryną, yerba mate, zieloną herbatę lub świeżo wyciskane soki. Dobrą alternatywą niskokalorycznych i sycących posiłków będą także koktajle warzywno-owocowe, które dostarczają organizmowi niezbędnych witamin oraz minerałów.
Białe pieczywo można wymienić na pełnoziarnisty chleb bogaty w błonnik, nabiał zakupić z mniejszą ilością tłuszczu, natomiast słodycze zastąpić zdrowymi przekąskami na bazie miodu oraz bakalii. Dodatkowy wsparciem dla oczyszczającego się organizmu będzie regularne picie soku z brzozy. Napój ten ma silne właściwości moczopędne, dlatego pomaga oczyścić nerki, reguluje procesy trawienne, pomaga w przemianie materii, a także łagodzi dolegliwości żołądkowe, takie jak zgaga, ból żołądka, biegunka czy mdłości.
Czas zimowego detoksu to również dobra okazja do sprawdzenia kilku nowych przepisów. Warto oprzeć w tym okresie swoją domową kuchnię o sezonowe produkty takie jak buraki, por, marchew, ciecierzyca, czosnek, fasola, ziemniaki, kalarepa, kalafior, brokuł, soja, pietruszka, gruszki, jabłka oraz cytrusy. Te warzywa i owoce są wynikiem jesiennych zbiorów trzymanych w przechowalni. Ich świeżość jest zachowana, dlatego najlepiej smakują w styczniu.
Dobrym sposobem na zwiększenie spożycia tych produktów w czasie zimowego detoksu jest przygotowywanie lekkostrawnych zup, koktajli, świeżo wyciskanych soków oraz domowych przecierów. Przy zupach krem przygotowanych na bazie sezonowych produktów należy koniecznie pamiętać o aromatycznych, rozgrzewających przyprawach, takich jak curry, kardamon, cynamon, tymianek, kminek, imbir, gałka muszkatołowa i kardamon. Przygotowując menu na okres zimowego detoksu, należy również pamiętać o dużej ilości błonnika w codziennej diecie, który ułatwia proces trawienia, oczyszcza jelita ze szkodliwych toksyn i odżywia ich strukturę.
Zdj. główne: Ella Olsson/unsplash.com