Odżywki i suplementy dla sportowców – jakie mają zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Po co sportowcy stosują odżywki i suplementy? Czy jako początkujący sportowiec również powinieneś to robić? Od jakich produktów najlepiej zacząć, żeby wspierać swoje sportowe cele? Dowiedz się, jakie są odpowiedzi na te pytaj i wspieraj swój sportowy tryb życia zdrową, zbilansowaną dietą.

Dlaczego sportowcy potrzebują odżywek i suplementów?

Sportowcy prowadzą nieco odmienny tryb życia niż przeciętny człowiek. Jeżeli trenujesz codziennie lub co drugi dzień, Twój organizm potrzebuje dużych ilości energii, by sprostać takiej aktywności fizycznej. Pokazują to między innymi wzory na CPM, czyli całkowitą przemianę materii – ilość kalorii, której potrzebujesz, żeby nie przybierać na masie ani nie chudnąć. Jeśli codziennie podejmujesz intensywny trening, powinieneś pomnożyć swoje podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne mniej więcej przez 2,0-2,4, żeby uzyskać CPM. W ten sposób z 2000 kcal podstawowego dziennego zapotrzebowania bardzo łatwo może zrobić się 4000 kcal. Do takiego spożycia kalorii często trzeba całkowicie zmienić styl życia i dopasować dietę. Żywność może dostarczyć Ci wielu potrzebnych składników, ale często to właśnie odżywki i suplementy uzupełniają brak balansu między proporcjami czy pomagają „dobić” kalorie, kiedy nie masz już czasu albo siły na kolejny posiłek. W taki sposób działają na przykład kwasy gold omega 3, których spożycie w diecie bywa niewystarczające. Suplementy pomagają utrzymać poziom kwasów omega 3 na optymalnym poziomie, co jest niezbędne do prawidłowej pracy serca i mózgu.

Energia do ćwiczeń

Musisz pamiętać, że masz jedno ciało i dlatego należy traktować je z szacunkiem. Jeśli widzisz u siebie symptomy świadczące o przetrenowaniu – zrób sobie przerwę. Nie próbuj na siłę podejmować treningu, kiedy masz kontuzje albo kiedy Twój stan psychofizyczny nie jest najlepszy. Jeśli jednak jesteś zdrowy i trenujesz z głową, a pojawiają się u Ciebie zaniki energii, możesz zastosować przedtreningówki. Przedtreningówki składają się z dobranej na potrzeby sportowców kompozycji suplementów i minerałów, które pozwalają na wyzwolenie Twojego fizycznego potencjału. Warto patrzeć na ich składy, ponieważ bywają bardzo różne – część przedtreningówek skupia się na wsparciu kondycji, inne na rozbudowie mięśni. Zwróć też uwagę na ilości poszczególnych składników przyjmowanych w odżywkach przedtreningowych i innych produktach – bardzo istotne jest zachowanie umiaru i zdrowego balansu. Jeśli widzisz, że Twoje dzienne zapotrzebowanie na jakiś składnik jest realizowane przez jeden produkt, nie dokładaj dwóch kolejnych, które zawierają tę substancję.

Regeneracja po treningu

Organizm potrzebuje nie tylko wsparcia przed ćwiczeniami, ale również odpowiednich substancji, które pozwolą mu zregenerować się po wysiłku. Takimi składnikami, dodającymi energii i przyspieszającymi regenerację są preparaty carbo, czyli popularne węglowodany. Węglowodany występują w żywności, dlatego należy zwrócić uwagę na osobiste zapotrzebowanie kaloryczne i to, czy wraz z dietą dostarczasz wystarczającej ilości cukrów. Jeśli tak – niekoniecznie potrzebujesz wsparcia suplementami. Pamiętaj również, że zanim zdecydujesz się na używanie jakichkolwiek produktów uzupełniających dietę, powinieneś skonsultować się z lekarzem – ponieważ każdy preparat, który zastosujesz niewłaściwie lub niezgodnie z Twoim zapotrzebowaniem, może Ci zaszkodzić. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które na stałe przyjmują jakiekolwiek leki.

Zdjęcie główne: pexels.com/Polina Tankilevitch

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*