Połamane nogi, popękane czaszki – najbardziej makabryczne kontuzje w światowym MMA

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele pojedynków Mieszanych Sztuk Walki (MMA) przeszło już do historii jako jedne z najbrutalniejszych starć współczesnej historii. Tamtejsze ringi widziały zmiażdżone czaszki i oderwane kończyny.

Oderwany nos. Robbie Lawler vs Rory Macdonald 

Walka uznawana za pojedynek roku 2015. Była to jedna z najkrwawszych walk, jakie widziano. Robbie i Rory po zakończonym starciu byli cali zalani krwią – swoją i przeciwnika. Uderzenia padały z kolanka, pięści… Kiedy Macdonalda przebadał lekarz, okazało się, że część jego nosa została oddzielona od reszty czaszki.

Utrata palca w trakcie walki

W pamięci wielu osób zostanie słynne starcie pomiędzy Devinem Goodale a Khetag Pliev. Podczas niezwykle zaciętego i ostrego starcia Pilev nie zorientował się nawet, że nie ma palca. Adrenalina utrzymywała się na tak wysokim poziomie, że dopiero po chwili zwrócono na to uwagę. Na szczęście w szpitalu lekarza przyszyli palec na miejsce. 

Wygięte noga Janseya Silvy 

To jeden z świeżych pojedynków, w trakcie których o mało nie doszło do tragedii. Brazylijczyk został schwytany przez Rosjanina, który z tak przerażającą siłą wyciągnął nogę Silvy, że ten zaczął bić o podłogę. Nawet komentatorzy podkreślali, jak niebezpieczny był chwyt, który zakończył walkę.

Złamana noga Andersona Silvy

Do tragedii nie doszło u Jenseya, ale doświadczył jej Anderson Silva. Walka zdawała się być wyrównana, kilka wymian ciosów, wszystko szło w dobrym kierunku. Silva postanowił wyprowadzić mocne kopnięcie, ale Chris Weidman wykonał doskonały blok, wysuwając i podnosząc nieco kolano. W efekcie Silva odbił się od przeciwnika, poleciał do tyłu, a jego goleń został wykrzywiony niczym łuk. Sędzia musiał natychmiast przerwać walkę, zawodnik długo dochodził do siebie.

Nokaut i osiem złamań – Sage Northcutt 

To było przerażające spotkanie, choć trwało niecałe pół minuty (dokładnie – 29 sekund). W tej chwili Sage Northcutt, który wcale nie był na straconej pozycji, nie uznawano również, że nie ma szans w tej walce, został trafiony i znokautowany. Cosmo Alexandre zaatakował go sierpowym z taką siłą, że mężczyzna padł na ziemię. Pomimo prób wstania, ręce odmawiały mu posłuszeństwa. Walka została właściwie i tak przerwana w chwili, gdy Northcutt padł na ringu. 

Zawodnik trafił do lekarza, tym bardziej, że kiedy padał na ziemię (na twarz), jego przeciwnik zadał jeszcze jeden cios w potylicę. W szpitalu dostrzeżono aż osiem złamań czaszki, co doprowadziło do dziewięciogodzinnej operacji. Northcutt stwierdził, że może nie wygląda teraz zbyt pięknie, ale niech fani będą spokojni – powróci! Po dwóch latach (w 2021) rzeczywiście zapowiedział powrót i zemstę.

Pęknięta czaszka Santosa i koniec kariery

Do jednej z najgłośniejszych walk wciąż należy starcie pomiędzy Brazylijczykiem Santosem („Cyborgiem”) a Michaelem („Venomem”). Ten drugi sprowokował przeciwnika wysuwając głowę do przodu i opuszczając gardę. Cyborg dał się podpuścić, chciał wykorzystać sytuację i zaatakował. Michael tylko na to czekał; gdy Brazylijczyk ruszył, ten wyskoczył w powietrze i uderzył z kolana w czaszkę z takim impetem, że została ona dosłownie zmiażdżona.

Cios był na tyle potężny, że Santos przez dwa lata się kurował, po dziś dzień ma wgniecenie na czole. On sam został zaś zmuszony do rezygnacji z walk, do których nie ma zamiaru już wracać.

zdj. główne: Daniel Lloyd Blunk-Fernández/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*