Dlaczego dobra mata do ćwiczeń jest niezbędna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nawierzchnia, na której się ćwiczy ma bardzo duże znaczenie dla komfortu, jakości oraz przebiegu treningu. Warto zainwestować w akcesoria ułatwiające prowadzenie treningu w pozycji leżącej, szczególnie że przeznaczone do tego maty nie są drogie, a w przechowywaniu nie zajmują dużo miejsca.

Mata treningowa – czym się charakteryzuje?

Dobra mata gumowa do ćwiczeń powinna charakteryzować się solidnym wykonaniem. Niektórzy wierzą wyłącznie w skuteczność grubej maty do ćwiczeń, choć jej grubość nie jest najważniejszą cechą. Równie istotne są takie parametry jak:

 • odpowiednia amortyzacja, za którą odpowiada m.in. wypełnienie maty do ćwiczeń,
 • brak odkształceń, czyli optymalna sztywność maty, która nie roluje się ani nie łamie,
 • antypoślizgowość, która sprawia, że mata pozostaje w określonej pozycji.

Niektóre maty mają na swojej powierzchni wypustki. Jednak zazwyczaj nie są to maty do ćwiczeń, lecz do akupresury, czyli uciskania punktów spustowych na ciele, by pozbyć się napięcia, bólu i zmęczenia.

Kiedy używać maty do ćwiczeń?

Matę do ćwiczeń warto używać w każdej sytuacji, w której chcesz stworzyć warstwę izolacyjną między twardym podłożem, a swoim ciałem. Żeby uniknąć podrażnień skóry, otarć czy innych kontuzji, warto trenować na macie. Zazwyczaj korzystają z niej osoby trenujące:

 • pilates,
 • jogę,
 • fitness,
 • sporty walki – judo, karate.

Do powyższych doskonale sprawdza się gruba mata do ćwiczeń. Na pewno nie należy korzystać z nieprofesjonalnych zamienników – koców czy ręczników. Ślizgają się po posadzce i nie zapewniają odpowiedniej przyczepności ani amortyzacji.

Rodzaje mat do ćwiczeń

Aby trening był maksymalnie komfortowy, ale też bezpieczny stosuje się różne rodzaje mat. Wśród nich są:

 • maty treningowe – uniwersalna mata do różnych rodzajów ćwiczeń np. w ramach pilatesu czy stretchingu. Zazwyczaj wykonane z syntetycznej pianki i antypoślizgowe,
 • maty do jogi – stosunkowo cienka mata, która ma wysoką przyczepność do podłoża. Idealna do ćwiczenia nawet skomplikowanych pozycji,
 • maty gimnastyczne – jest to gruby materac przeznaczony do wyposażenia sal treningowych i sportowych, a także wykorzystywany przy rehabilitacji,
 • maty ochronne – izolują posadzkę od zabrudzeń spowodowanych butami ćwiczących czy ustawieniem ciężkich sprzętów treningowych.

Z mat korzystają również trenujący sztuki walki. Często sięgają oni po tatami, czyli tradycyjne maty japońskie używane do ćwiczenia judo czy karate. Dowiedz się, dlaczego dobra mata do ćwiczeń jest niezbędna.

Jaką matę do ćwiczeń wybrać?

Z uwagi na dużą dostępność i różnorodność mat do ćwiczeń, pojawia się pytanie, który model będzie najlepszy? Jak dopasować go do swoich potrzeb, stylu trenowania, dyscypliny? Okazuje się, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, a sporo zależy też od indywidualnych preferencji użytkownika. Zastanów się, w jakim celu będziesz wykorzystywał swoją matę i jakie jest podłoże w miejscu, w którym będziesz trenował.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*