Formuła 1: Sergio Perez wygrał Grand Prix Azerbejdżanu. Red Bull odjeżdża Mercedesowi!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Red Bull Racing umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji konstruktorów Formuły 1 po niedzielnym zwycięstwie Sergio Pereza w Grand Prix Azerbejdżanu. Dwaj główni faworyci do tytułu – Lewis Hamilton i Max Verstappen – opuścili Baku bez punktów!

GP Baku 2021: Sergio Perez wykorzystał kłopoty Lewisa Hamiltona

To był kolejny wyścig pełen kolizji i zwrotów akcji na wąskim, ulicznym torze w Baku. Z pole position startował Charles Leclerc, ale już po trzech okrążeniach wyprzedził go mistrz Lewis Hamilton. Wymiana opon w pit-stopie Mercedesa trwała jednak zdecydowanie zbyt długo i obrońca tytułu stracił prowadzenie na rzecz dwójki Max Verstappen – Sergio Perez.

Na pięć okrążeń przed metą w bolidzie Holendra wystrzeliła jednak opona i rozbił się on o bandy – podobnie jak wcześniej Lance Stroll. Sędziowie wywiesili czerwoną flagę, by uprzątnąć tor. Zaraz po wznowieniu rywalizacji Hamilton wyprzedził Pereza, ale po chwili niespodziewanie wypadł z toru! W aucie Brytyjczyka nie zadziałały hamulce.

„Myślę, że po restarcie, kiedy Perez się do mnie zbliżał, nacisnąłem jakiś przycisk na kierownicy i w zasadzie wyłączyłem sobie hamulce. To dość upokarzające doświadczenie” – przyznał kierowca Mercedesa, który tym samym skończył wyścig bez punktów. Wygrał Sergio Perez przed Sebastianem Vettelem (Aston Martin) i Pierrem Gaslym (Alpha Tauri). Dla każdego z nich to pierwsze podium w sezonie 2021.

Formuła 1 2021 – klasyfikacja generalna kierowców i konstruktorów

W klasyfikacji indywidualnej utrzymał się status quo – Max Verstappen (105 punktów) prowadzi z czterema punktami przewagi nad Lewisem Hamiltonem (101 pkt). Za to w klasyfikacji konstruktorów Red Bull Racing (174 pkt) powiększył przewagę nad Mercedesem (148 pkt). Kolejny wyścig F1 odbędzie się w niedzielę 20 czerwca na francuskim torze Circuit Paul Ricard.


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*