Jak odpowiednio dobrać rozmiar deski kitesurfingowej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kitesurfing to niezwykle popularny w ostatnim czasie sport, który stanowi połączenie windsurfingu oraz wakeboardingu. Aby rozpocząć swoją przygodę z tego typu aktywnością, zadbać należy o odpowiedni dobór deski kitesurfingowej. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

Deski jedno i dwukierunkowe

Deski do kitesurfingu podzielić można na jedno- oraz dwukierunkowe. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, do złudzenia przypominają one deski surfingowe. Znajdują zastosowanie w sytuacji, w której do czynienia mamy z falami na wodzie. Deski kierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do pływania w jednym kierunku. W przypadku chęci jego zmiany, należy zmienić położenie stóp. Tego typu deski są znacznie cięższe od surfingowych. W pierwszej kolejności wykorzystują one moc, jaką daje im fala, w drugiej – moc latawca.

Deski dwukierunkowe są znacznie popularniejsze od modeli jednokierunkowych. Trudno się temu dziwić – są bardzo wygodne w użytkowaniu i dobrze sprawdzają się w każdych warunkach. Takie deski są symetryczne, dzięki czemu pozwalają na płynięcie w dowolnym kierunku. Sterowanie nimi nie wymaga zmiany pozycji stóp. Ciało kitesurfera znajduje się na środku deski i jest połączone z nią footstrapami, czyli specjalnymi wiązaniami. Chcąc zmienić kierunek, wystarczy obrócić korpus w wybraną stronę.

Kluczowe parametry desek kitesurfingowych

Jednym z parametrów, który należy wziąć pod uwagę, wybierając deskę kitesurfingową, są jej wymiary, a dokładne szerokość. To właśnie ona wpływa bowiem na komfort użytkowania. Najczęściej do czynienia mamy z deskami, których szerokość waha się od 38 do 41 cm. Wąskie modele o szerokości około 27 cm są lekkie i szybkie. Przeważnie wykorzystuje się je na różnego rodzaju imprezach wyścigowych. Deski tego typu nie sprawdzają się przy słabym wietrze.

Deski dla osób początkujących mają najczęściej szerokość na poziomie 40 cm. Ich duża powierzchnia w pozytywny sposób przekłada się na wygodę użytkowania i skraca czas niezbędny do wystartowania z wody. Co więcej, są one stabilne. Uwaga! Deska do kitesurfingu nie może być zbyt szeroka. W przeciwnym wypadku trudno będzie ją kontrolować przy silniejszych podmuchach wiatru.

Kolejnym bardzo ważnym parametrem tego typu deski jest jej kształt. To właśnie on decydować będzie, w jaki sposób sprzęt będzie się stykać z taflą wody. Wyróżnia się tutaj między innymi deskę prostą, w przypadku której do czynienia mamy z niewielką różnicą szerokości pomiędzy środkową częścią i brzegami. Cechuje się dużą odpornością na działanie wody. Co za tym idzie – jest wydajna podczas płynięcia pod wiatr. Taka deska pozwala na łatwe oderwanie się od powierzchni wody. Jeżeli chodzi o deskę zakrzywioną, jej cechą charakterystyczną jest duża różnica pomiędzy szerokością jej centralnej części i brzegami. Okrągły zarys pozwala natomiast z łatwością kontrolować ją przy silnym wietrze.

Dostępne na sklepowych półkach deski kitesurfingowe różnić mogą się od siebie także krzywizną, która określa kąt ich wygięcia. Do czynienia możemy mieć między innymi z krzywizną 3-stopniową. Cechuje się ona tym, że jest płaska w środkowej części i wygięta przy brzegach. Taka deska daje duże możliwości podczas wykonywania wyskoków z wody. Kolejnym rodzajem krzywizny jest continuous rocker. To wygięcie deski na całej długości, które pozwala na łagodną jazdę i dużą kontrolę.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o sprężystości, która odnosi się do stopnia elastyczności deski na jej długości oraz szerokości. Do czynienia możemy mieć między innymi z deskami miękkimi, które są stosunkowo wolne, aczkolwiek dobrze sprawdzają się w wymagających warunkach. Modele średnio miękkie to doskonałe rozwiązanie dla osób zaawansowanych czy miłośników freestyle’u i freeride’u. Deski twarde cieszą się największą popularnością, co związane jest z tym, że pozwalają na wykonywanie dużej ilości szybkich wyskoków z wody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*