Jak profesjonalnie ubrać się na motocykl crossowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Komfort oraz bezpieczeństwo jazdy na motocyklu crossowym zależą nie tylko od poziomu koncentracji motocyklisty, lecz także od tego, jak będzie ubrany. W co trzeba koniecznie wyposażyć się przed wyprawą na offroadowe szaleństwo?

Ubiór motocyklisty – o czym pamiętać?

Co prawda sezon motocrossowy powoli się kończy, jednak każdy, kto za kilka miesięcy chciałby spróbować swoich sił na motorze crossowym, powinien już teraz pomyśleć o skompletowaniu odpowiedniego ubioru. Jeżeli chcesz komfortowo i bezpiecznie jeździć na motocyklu, to koniecznie pomyśl o takich elementach wyposażenia, jak:

•  kask,
•  buty,
•  odzież,
•  rękawiczki.

Zwróć szczególną uwagę na to, aby każdy z wymienionych wyżej produktów, był jak najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Tylko wówczas w pełni zadbasz o swoje bezpieczeństwo, a także podniesiesz komfort jazdy na motocyklu crossowym.

Kask na crossa – jaki wybrać?

Wytrzymały kask jest zdecydowanie najważniejszym elementem wyposażenia każdego motocyklisty. To właśnie on, w razie upadku, ma ochronić głowę przed obrażeniami. O tym, że dobrze dobrany kask uratował życie już niejednej osobie, raczej nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając kask motocrossowy?

Jeżeli chcesz kupić odpowiedni kask przeznaczony do jazdy na motocyklu crossowym, to w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy produkt ma odpowiednie atesty. Symbol norm europejskich każdy producent ma obowiązek umieścić na metce lub na naklejce na kasku. Kolejna istotna sprawa gwarantująca lepszy poziom zabezpieczeń, to prawidłowe dopasowanie kasku. Musi on dobrze przylegać do głowy. Wybierając kask, zwróć także uwagę na to, aby był dobrze dopasowany do kształtu twarzy, miał miękką wewnętrzną wyściółkę oraz zapewniał dobrą wentylację. Zakup kasku to spory wydatek, jednak bezpieczeństwo nie powinno mieć ceny. Jeżeli chcesz sięgnąć po najlepsze rozwiązania dostępne na rynku, to przygotuj się na to, że za profesjonalny kask zapłacisz więcej niż 200 zł.

Buty offroadowe – postaw na wytrzymałość i bezpieczeństwo

Jeżeli masz już kask, który skutecznie będzie chronił Twoją głowę przed ewentualnymi upadkami, pora przyjrzeć się dolnej części garderoby. Buty przeznaczone na crossa powinny cechować się odpowiednią twardością. Dobrym rozwiązaniem będzie obuwie z zawiasem. Taki patent pozwala z jednej strony na zastosowanie twardych materiałów chroniących nogę przed uszkodzeniem, a z drugiej strony zapewnia optymalną ruchomość. Wybierając buty, zwróć uwagę na to, jakie mają zapięcie. Doświadczeni motocykliści chętnie sięgają po buty z czterema klamrami, które minimalizują ryzyko przypadkowego rozpięcia się buta.

Warto też bliżej przyjrzeć się podeszwie buta, a konkretniej temu, jaki bieżnik został zastosowany. Buty wyposażone w delikatny bieżnik sprawiają, że łatwiej jest utrzymać nogę na podnóżku. Te z agresywniejszym bieżnikiem polecane są do jazdy w terenie trudniejszym pod względem technicznym. Chcesz mieć pewność, że w butach na motor będzie Ci wygodnie? Przymierz je przed zakupem lub wybierz opcję sprzedaży wysyłkowej, w której będziesz mieć gwarancję zwrotu towaru, gdyby okazał się źle dopasowany.

Jak ubrać się na crossowe szaleństwo?

Pora na ostatnią część tego krótkiego poradnika. Z poprzednich akapitów dowiedziałeś się między innymi tego, na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając buty czy kask. Teraz czas na odzież wierzchnią. Ubranie wkładane do jazdy w terenie powinno być przede wszystkim wygodne. Nie może krępować ruchów i musi zapewniać swobodę jazdy. Dobrze, jeżeli bluza będzie miała dodatkową ochronę przed wiatrem. Z kolei przy zakupie spodni, sprawdź, czy mają one dodatkowe wzmocnienia na kolanach.

Jazda offroadowa – co jeszcze może się przydać?

Skompletowanie całego ekwipunku pozwalającego na bezpieczną i w pełni komfortową jazdę nie jest tanie. Absolutną podstawą są dobre buty, porządny kask oraz ubrania dedykowane do tego typu aktywności. Nie zapomnij także o tym, aby dokupić kamizelkę, którą będziesz mógł włożyć ją w nieco chłodniejsze dni. Ochronę korpusu zapewni z kolei buzer lub zbroja – na które rozwiązanie się zdecydować? Tę decyzję musisz podjąć samodzielnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*