Najlepszy kask do motocross – jak go wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kask jest najistotniejszym elementem kombinezonu motocyklisty. Odpowiedni wybór pozwoli uniknąć obrażeń głowy, która jest najważniejszą kwestią w tym sporcie. Od czego zacząć poszukiwania?

Uszkodzenia innych części ciała, jak na przykład nogi, ręki czy nawet biodra, nie będą tak opłakane w skutkach, jak naruszenie struktury mózgu. Warto zdawać sobie sprawę, że inne złamania można nastawić. Uszkodzony mózg nigdy już nie odzyska wcześniejszej sprawności, dlatego otacza go czaszka, która jednak nie jest w stanie zamortyzować wszystkich obrażeń. Dlatego tak ważne jest wyposażenie się w odpowiedni ochraniacz na głowę.

Na co zwracać uwagę?

Szczególnie istotną kwestią będą oczywiście parametry. Pomimo tego, co przyjęło się w obiegowej opinii wśród początkujących, kaski nie są jednakowe. Istnieją poważne różnice pomiędzy pierwszym lepszym ochraniaczem z marketu, a drogim, ale solidnie wykonanym egzemplarzem. 

Warto przyjrzeć się także konstrukcji oraz zweryfikować firmę, która wyprodukowała kask. Czasem nawet w znanych sklepach możemy dostać sprzęt nie najlepszej jakości. Proponujemy zatem dokładnie przyjrzeć się, czy producent jest znany i poważany w branży motocrossowej, czy po prostu to kolejny jego produkt, wypuszczony wraz z partią lalek. 

Jeżeli istnieje taka możliwość, to popytaj wśród znajomych. Osoby, które już niejedno zawdzięczają ochraniaczom, będą mogły dać kilka spersonalizowanych rad. Czytanie opinii w internecie również może okazać się dobrym pomysłem, musimy jednak wiedzieć, gdzie szukać. W tym celu warto zajrzeć na specjalistyczne fora, nie zaś na strony sklepowe bądź opinie w google. 

Przed czym powinien chronić kask?

Z pozoru banalne pytanie jest jednak bardzo ważne. Jego funkcją nie jest tylko (choć to przede wszystkim) ochrona czaszki przed uderzeniem. W samej tej jednak materii pojawia się kilka dodatkowych pytań: czy ochraniacz odpowiednio przylega na głowy, czy właściwie „rozprasza” uderzenie po powierzchni kasku, czy może po kilku uderzeniach sam pęknie i wyrządzi nam dodatkową krzywdę? 

Ponadto musi on być skonstruowany w taki sposób, aby chronił motocrossowca przed wszelkimi rodzajami niedogodności: pyłem, piachem, kamieniami, gałęziami, wichrem, deszczem, słońcem itd.

Jakie kaski są najlepsze?

Powszechnie przyjmuje się, że najlepsze ochraniacze na głowę są utworzone z włókien szklanych, wspartych aramidowymi oraz węglowymi. Czasem dobrym dodatkiem będą włókna organiczne itp. Dzięki temu zyskują one odpowiednią twardość, sztywność, optymalną ochronę przed obrażeniami itd. 

Nasze propozycje:

Wśród tych tańszych na rynku dużą popularnością cieszy się skromny i elegancki KASK IMX FMX-01 BLACK (ok. 350 złotych). Za wyższą cenę możemy już zakupić klasyczny LS2 MX436 SOLID BLACK oraz oldschoolowy LS2 MX437 CRUSHER. Jeżeli nasz budżet wynosi ponad 500 złotych, możemy się pokusić na tak dobry sprzęt jak m.in. LS2 MX436 ROUTER MAT czy LS2 MX436 KNIGHT FLUO.

Zdj. główne: Nick Fewings/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*