Wędrówka przez pustynię to wielkie wyzwanie dla naszego organizmu. Zmieniające się warunki pogodowe w dzień i w nocy, niebezpieczne zwierzęta i niedobór wody mogą nie tylko skutecznie utrudnić nam marsz, ale nawet zakończyć się utratą zdrowia lub życia! Przed wyruszeniem upewnij się zatem, że przemyślałeś wszystko od początku do końca i nic Cię nie zaskoczy.
Bardzo ważnym elementem jest właściwe wyposażenie, które musi być przemyślane. Wydawać by się mogło, że skoro na pustyni jest gorąco, to odpowiednim ubiorem będą koszulka i spodenki. Jednak jeśli zdecydujemy się na taki ubiór, nasza wyprawa skończy się szybciej, niż się zaczęła. Słońce niemiłosiernie spali nam skórę, a piasek jeszcze bardziej ją podrażni. Przygotować należy:
• porządne buty – jeśli ktoś chodzi na piesze wędrówki, to doskonale zdaje sobie sprawę, że właściwe obuwie to połowa sukcesu. Podeszwa musi być wytrzymała i twarda, a w środku nasze stopy nie mogą się ocierać. Buty muszą być za kostkę, aby nie dostawał się do nich piach;
• długie spodnie i bluzkę z długim rękawem – w ten sposób nasza skóra będzie chroniona przed oparzeniami od słońca. Jednocześnie ubranie musi być odpowiednio przewiewne, tak aby nie pocić się w nim bardziej, niż to normalne na pustyni, oraz aby wiatr mógł nas co jakiś czas ochłodzić;
• nakrycie głowy – zbyt długie przebywanie na otwartym słońcu może powodować udar słoneczny. Aby temu zapobiec, zadbaj o kapelusz, czapkę, cokolwiek, co osłoni Twoją głowę. Trzeba też pomyśleć o zakryciu twarzy. Unoszący się piach i duchota bardzo łatwo wysuszają usta i nos. Pamiętaj też o okularach. Promienie słoneczne mogą odbijać się od piasku tak jak od śniegu, wywołując zjawisko podobne do ślepoty śnieżnej;
• namiot/plandekę i śpiwór/koc termiczny – niestety, ale na pustyni nie spotkamy przygotowanych miejsc noclegowych i trzeba o to zadbać samemu. Możemy zabrać ze sobą chociażby kawałek plandeki, który pozwoli nam przygotować schronienie na pochyłości terenu lub zdecydować się na nieduży namiot. Zadbaj o to, abyś miał się czym przykryć, ponieważ pomimo tego, że w ciągu dnia temperatury sięgają nawet pięćdziesięciu stopni, w nocy mogą drastycznie spaść;
• urządzenia nawigacyjne – na pustyni nietrudno się zgubić. Pół biedy, kiedy przemierzamy pustynię kamienną lub górzystą. W takich okolicznościach możemy sugerować się jeszcze jakimiś punktami orientacyjnymi. Znajdując się jednak na pustyni piaszczystej nie jest to takie łatwe. Zabierz ze sobą mapę, nawigację GPS i telefon satelitarny.
Jeśli jesteś pewny swoich umiejętności, możesz zdecydować się na wędrówkę nocą. Jest wtedy na pewno chłodniej i zmęczenie będzie mniejsze. Wiążę się to jednak z ryzykiem zagubienia się ze względu na ograniczoną widoczność.
Dlatego większość osób decyduje się podróż za dnia. W celu uniknięcia nadmiernego przegrzania i zmęczenia, można podzielić sobie dzień na dwa cykle – poranny oraz wieczorny. Wstajemy wcześnie rano i wędrujemy mniej więcej do godziny 10. Wtedy zaczynają się największe upały, a wędrówka pozbawi nas tylko niepotrzebnie i tak ograniczonego zasobu sił.
Należy wtedy znaleźć jakieś schronienie i rozbić obóz. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek, regenerację i dobre nawodnienie. Po 4–5 godzinach największy skwar minie, a Ty możesz ruszyć w dalszą podróż aż do wieczora. Możesz w ten sposób pokonać około 20–30 km dziennie.
Nie pij tylko wtedy, gdy rzeczywiście poczujesz pragnienie. Bierz małe łyki wody w dość regularnych odstępach czasu. Człowiek bez wody jest w stanie przeżyć maksymalnie 7 dni, jednak w warunkach pustynnych będzie to nie więcej niż 72 godziny. Musisz zapewnić sobie co najmniej 6 litrów wody dziennie, aby zachować nawodniony organizm, który jest kluczem do zdrowego umysłu.
Jeśli znajdziesz wodę na pustyni, nigdy jej nie pij, jeśli nie masz 100% pewności, że nie jest zanieczyszczona. Zatrucie żołądkowe to ostatnie, czego chciałbyś doświadczyć w takim upale.
Przede wszystkim nie rozbijaj obozu w zagłębieniach czy na dużych spadkach terenu, a już absolutnie nie w kanionach! Nawet jeśli nic na to nie wskazuje, w nocy może spaść niespodziewany deszcz. Oddalone o kilka kilometrów opady mogą szybko spłynąć do Twojego obozowiska i wszystko zatopić. Nigdy nie rozbijaj się w kanionie. W przypadku deszczu, woda zacznie się tam wlewać momentalnie, a Ty nie będziesz mieć drogi ucieczki, otoczony wodospadami i potokami wody.
Unikaj gołych skał oraz gęstych roślinności. Prawdopodobnie są to miejsca często odwiedzane przez zwierzęta. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozbicie obozu na piasku. Jeśli nie masz ze sobą namiotu, tylko plandekę, możesz wykorzystać ukształtowanie terenu. Rozwieszając kilka linek lub przykładając parę kamieni, możesz zbudować sobie jednospadowy daszek.
Nocleg na pustyni 🇲🇦🇵🇱💗
Opublikowany przez CUDA LIGHT Środa, 22 kwietnia 2020
Foto wyróżniające: Stringer / Anadolu Agency via Getty Images