Najbardziej ekstremalne miejsca na świecie – tu potrafią przetrwać tylko nieliczni!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niewielu śmiałków podjęłoby się ekstremalnej wyprawy w te miejsca. Niektórzy spróbowali i wrócili na tarczy, inni zaś przywieźli przerażające historie. Oto lista 12 najniebezpieczniejszych miejsc na Ziemi!

Wulkan Sinabung

Indonezyjski wulkan na wyspie Sumatra jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na Ziemi. Liczne erupcje pochowały pod lawą tutejsze miasta i wsie już wielokrotnie.

Góra Waszyngtona

Stany Zjednoczone mogą poszczycić się nie tylko najgorętszymi, ale także najbardziej mroźnymi terenami na świecie. Góra Waszyngtona ustanowiła rekord najszybszych wiatrów na Ziemi (tamtejsze wichry osiągają nawet prędkość 327 km/h), przy niezwykle zimnym klimacie. Temperatura może spaść nawet do -40 stopni Celsjusza.

Jezioro Natron

To jezioro dosłownie zabija! W Tanzanii znajduje się zbiornik wodny, którego skorupa soli alkalicznych niszczy wszelkie życie. Mimo jego zabójczej natury i silnego zapachu siarkowodoru, jezioro przyciąga turystów chcących nacieszyć oczy nieprawdopodobnym wyglądem. Niestety, Natron nie pozwala nie tylko się dotknąć, ale nawet zbyt długo podziwiać.

Wulkan Erta Ale (Kotlina Danakilska)

Wulkan Erta Ale wywołuje trzęsienia ziemi, bezustannie zmieniając tamtejszy krajobraz, tworząc liczne głębokie przepaści. Wulkan posiada aż dwa jeziora na szczycie swego krateru.

Dolina Śmierci w Kalifornii

Kalifornijska pustynia jest pięknym i zarazem przerażającym krajobrazem. Rywalizuje o miano najgorętszego miejsca na planecie. Najwyższa zanotowana tu temperatura wyniosła 57,7 stopni Celsjusza. Żaden człowiek nie przeżyje tu dłużej niż czternaście godzin.

Pustynia Danakilska

Znajdująca się w Erytrei pustynia jest zjawiskowo pięknym krajobrazem zastygłej lawy. Ta wydobyta na światło dzienne magma wciąż utrzymuje jednak wysoką temperaturę sięgającą nawet 50 stopni Celsjusza. Miejsce jest dostępne dla zwiedzających.

Atol Bikini (Wyspy Marshalla)

Na Wyspach Marshalla znajduje się malownicza wyspa, która stanowiła miejsce badań nad bombą jądrową. Miejsce stało się wyjątkowo radioaktywne, a jej mieszkańcy zostali wysiedleni.

Pustynia Lut

To najgorętsze miejsce w Iranie walczy o tytuł najgorętszego miejsca na świecie. W pojedynku może z nią stanąć jedynie słynna Dolina Śmierci. Według jednego z pomiarów NASA wyszło jednak, że to właśnie pustynia Lut osiągnęła rekordową temperaturę 71 stopni Celsjusza. Inna jej nazwa to „Spieczona pszenica”.

Wyspa Ilha da Queimada Grande (Wyspa Węży)

U wybrzeży Brazylii znajduje się niepozorna wyspa. Każdy, kto się na niej znajdzie, powinien być jednak w stanie bezustannego czuwania. Wyspa zajmuje podium najbardziej niebezpiecznych miejsc na świecie. To legowisko najniebezpieczniejszego węża świata. Bothrops potrafi osiągnąć nawet do dwóch metrów długości, a jego jadu nikt nie przetrwa. Szacuje się, że na metr kwadratowy na wyspie przypada pięć węży!

Rosyjska Dolina Śmierci

Gdyby przemierzyć Kamczatkę, można by dotrzeć do obszaru o potężnym zagęszczeniu toksycznych gazów. Tamtejsze zjawiskowe gejzery sprawiają, że zarówno fauna i flora walczą tam nie o rozwój, a o przetrwanie.

Suche Doliny

Na lodowym kontynencie Antarktydy znaleźć można trzy suche doliny: Taylor, Wrighta i Wiktorię. „Trojaczki” te szczycą się nieprawdopodobnie niską liczbą opadów. Deszcz w kropelkowej konsystencji nie spadł tam od dwóch milionów lat! Roczna suma opadów nie przekracza ok. 25 mm.

Rów Mariański

Najgłębsze miejsce na Ziemi znajduje się na styku płyt tektonicznych: pacyficznej oraz kontynentalnej. Jego głębokość wynosi 10 994 metrów (dla porównania: szczyt Mount Everest znajduje się 8848 m n.p.m.). Dotychczas tylko dwóch śmiałków dotarło na dno tej niezbadanej krainy. Ich podróż w morskie odmęty trwała kilka godzin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*