Na czym polega suplementacja?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Suplementacja to dostarczanie do organizmu niezbędnych mikroelementów i makroelementów, a także witamin i innych składników odżywczych, które nie są przyjmowane w diecie. Najczęściej powodem suplementacji jest prowadzenie aktywnego trybu życia, odchudzanie, choroby lub dieta wykluczająca – ponieważ to właśnie w takich sytuacjach podaż poszczególnych składników w diecie może być niewystarczająca.

Suplementacja dla sportowców

Nie musisz być zawodowym sportowcem, by potrzebować suplementacji dla takich osób. Wystarczy, że hobbystycznie, ale intensywnie i regularnie ćwiczysz. Podczas takiego procesu bardzo często dochodzi do pocenia się, a wraz z potem z Twojego organizmu wydalane są woda i mikroelementy. Suplementy dla sportowców często zawierają więc kombinację takich minerałów jak sód, magnez, potas czy chlor w postaci chlorków, których utrata może wiązać się z zaburzeniami przekaźnictwa nerwowego czy utrudnioną pracą mięśni. Dobrym pomysłem jest w tej sytuacji przyjmowanie elektrolitów, które poza niezbędnymi minerałami zawierają glukozę ułatwiającą utrzymanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego płynów organizmu. Innym ważnym składnikiem suplementacji osób aktywnych fizycznie mogą być witaminy dla sportowców, które wspomagają optymalny przebieg wielu procesów  w ludzkim ciele.

Suplementacja dla starszych osób

Wraz z wiekiem wiele osób podupada na zdrowiu, a także musi ograniczać dietę, na przykład ze względu na problemy gastryczne, cukrzycę czy znacznie zmniejszone zapotrzebowanie kaloryczne wynikające z ograniczenia ruchu i zwolnienia życia.Te sytuacje mogą niestety sprzyjać niedoborom, które pogłębiają niektóre problemy. Oczywiście, przy zmniejszonej aktywności fizycznej, spędzaniu dużej ilości czasu w mieszkaniu lub domu, a także braku aktywności zawodowej, nieodpowiednie byłoby zachęcanie starszych osób do spożywania dużej ilości posiłków. Nadwyżka kaloryczna może skończyć się dla nich nadwagą lub otyłością i kolejnymi problemami zdrowotnymi – na przykład chorobami sercowo-naczyniowymi. Z tego powodu często sugeruje się, by starsze osoby przyjmowały niektóre suplementy, jeżeli nie są w stanie dostarczyć wraz z dietą odpowiedniej ilości składników odżywczych. Przykładem takiej sytuacji mogą być na przykład suplementy na stawy, które mogą dostarczyć do organizmu kolagenu oraz witamin D i K. Szczególnie istotna jest tutaj witamina D, ponieważ przy siedzącym trybie życia i spędzaniu większości czasu w mieszkaniu lub domu, osoby starsze są wyjątkowo narażone na jej niedobory.

Suplementacja dla osób z objawami niedoborów

Jeśli obserwujesz u siebie nietypowe objawy, które Cię niepokoją i nie są powiązane z chorobami, na które się leczysz, koniecznie udaj się do lekarza i poproś o przeprowadzenie badań diagnostycznych. Symptomy takie jak sucha i szara skóra, wypadające włosy, łamiące się paznokcie, zmęczenie, zawroty i bóle głowy, nudności, problemy gastryczne, problemy z oddawaniem moczu czy drętwienie kończyn mogą świadczyć o poważnych niedoborach lub chorobach, które powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Pamiętaj, że nawet stresujący tryb życia, pełnoetatowe zmiany i dodatkowe obowiązki nie powinny być wytłumaczeniem dla akceptowania chronicznego zmęczenia. Jeśli czujesz, że Cię to dotyczy, możesz doraźnie zastosować witaminy na zmęczenie, ale docelowo powinieneś skontaktować się osobą, która pomoże Ci odkryć przyczynę tego stanu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Yaroslav Shuraev

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*