Odżywianie motocrossowca – podstawowe założenia i przykładowy jadłospis

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli ktoś sądzi, że motocross to tylko ćwiczenie jazdy, to jest w wielkim błędzie. Aby być cały czas w dobrej kondycji, należy regularnie uprawiać inne sporty oraz prawidłowo się odżywiać.

Dieta motocrossowców nie jest wcale lekka. To restrykcyjny jadłospis, którego muszą się trzymać, aby być cały czas na najwyższych obrotach. Ich forma bardzo często zależy od tego, co i kiedy zjedli – przed czy po treningu. 

Etapy odżywiania w ciągu dnia turniejowego

Mówiąc o odżywianiu dla sportowców motocrossu, należy podzielić ich czas na poszczególne fazy. Wyróżniamy tutaj:

  • etap treningowy,
  • dni przedturniejowe,
  • dzień turnieju,
  • czas przerwy,
  • etap poturniejowy.

Etap treningowy

Dotyczy treningów na torze lub na siłowni. W tym czasie należy dostarczać około 500 gramów węglowodanów (np. produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce). Glikogen, zawarty w węglowodanach, dodaje energii i wspomaga rozwój mięśni. A skoro o mięśniach mowa, to nie można obyć się bez biłka – przynajmniej 80 gram dziennie (kurczak, ryba, batoniki białkowe).

Dni przedturniejowe

Na tym etapie zalecana jest mieszanka węglowodanów i białka. Może być w postaci szejków bądź zróżnicowanych obiadów.

Dzień turnieju

Ten czas należy podzielić na dwa mniejsze etapy:

  • śniadanie najlepiej, aby składało się z owsianki, pieczywa pełnoziarnistego, owoców, jajek, białka itp. Jeżeli przed rozgrzewką masz jeszcze około 3–4 godziny, to możesz spokojnie zjeść posiłek o wartości 1000 kalorii;
  • w trakcie doby niezwykle istotne jest spożywanie dużej ilości płynów. Najlepsze, wbrew obiegowej opinii, będzie po prostu picie wody, która najlepiej nawadnia. Wszelkie izotoniki mogą uzupełnić witaminy, ale opóźniają wchłanianie wody. Ta natomiast rozrzedza krew, co zdecydowanie wspomaga jej przepływ, a to w konsekwencji pobudza. Najlepiej wypić w sumie około 3 litrów.

Czas przerwy 

Na tym etapie niezwykle ciężko jest ocenić, ile czasu mamy i na jak duży posiłek można sobie pozwolić. Dlatego dobrą opcją będzie skorzystanie w tym momencie z napojów izotonicznych, bogatych w witaminy, oraz batonów energetycznych.

Etap poturniejowy

Po zakończeniu wyścigów dobrze jest wrócić i w przeciągu kilku godzin uzupełnić węglowodany i białko. Solidna kanapka z warzywami i kurczakiem, jakiś napój bądź syty obiad będą najlepszymi rozwiązaniami. 

Odżywianie na co dzień

W dni powszednie także należy dbać o to, co i kiedy jemy. Mózg, aby odpowiednio funkcjonować, potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Podobnie jest z mięśniami. Zapamiętaj zatem, żeby pić regularnie co dwie, trzy godziny. Odłóż cukry proste i skoncentruj się na węglowodanach złożonych. Jeżeli zbliża się jakiś wyścig, to nieco większa dawka tłuszczy nie zaszkodzi.

Unikaj fast foodów, dań smażonych na głębokim tłuszczu, rzeczy przeterminowanych itd. Teoretycznie każdy o tym wie, ale w przypadku sportowca, który musi być każdego dnia w doskonałej formie, jest to niezwykle ważne. 

Jeżeli możesz, to unikaj kawy. Postaw na yerbę albo guaranę w proszku. Możesz ją miksować razem z szejkiem, aby pozbyć się niezbyt przyjemnego smaku. Zaopatruj się regularnie w witaminy np. za pomocą napojów sportowych.

Zdj. główne: Louis Hansel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*