Na granicy śmierci – najgorsze upadki w skokach narciarskich

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zimowa dyscyplina sportu podbiła serca wielu Polaków i dzisiaj jest jedną z najpopularniejszych w Polsce. Choć skoki narciarskie nie zaliczają się do najbardziej ekstremalnych dyscyplin, to nie brakuje w niej niebezpiecznych sytuacji.

Przyczyn upadków w skokach narciarskich jest wiele. Intensywny podmuch wiatru, błędne ułożenie ciała skoczka, chwila nieuwagi, spóźnione wyjście z progu czy odjazd narty podczas lądowania – to tylko kilka z nich. W trakcie wykonania najazdu skoczek osiąga prędkość od 70 do ponad 100 km/h, w zależności od typu i budowy skoczni. Prędkość ta znacznie się zwiększa w trakcie lotu i lądowania, które musi być wykonane prawidłową techniką. Przypadków śmiertelnych wśród skoczków nie ma zbyt wiele, ale groźne upadki pojawiają się często i mogą być przyczyną decyzji o zakończeniu kariery. Oto najbardziej niebezpieczne sytuacje, jakie wydarzyły się na skoczniach na całym świecie.

Thomas Morgenstern

Austriacki zawodnik zaliczył w swojej karierze kilka poważnych upadków. Z większości udawało mu się szybko wyleczyć i wrócić do skakania. Do jego najgroźniejszych sytuacji można zaliczyć upadek podczas konkursu Pucharu Świata w Titisee-Naustadt 15 grudnia 2013 roku. Zawodnik poleciał aż na 141 metrów, jednak podczas lądowania odjechała mu lewa narta i z wielkim impetem uderzył o zeskok. Kontuzja była na tyle poważna, że po Morgensterna musiał przylecieć helikopter medyczny. Wypadek nie zniechęcił zawodnika i ten wrócił szybko na skocznię.

Po trzech tygodniach od feralnych wydarzeń w Niemczech Thomas Morgenstern walczył o wygraną w Turnieju Czterech Skoczni. W trakcie treningowego skoku popełnił błąd przy wyjściu z progu i szybko upadł na zeskok. Jego bezwładne ciało z dużą prędkością zjechało przez całą długość skoczni. Zawodnik doznał urazu czaszkowo-mózgowego, stłuczenia płuc i licznych otarć. Po tych wydarzeniach Austriak wrócił na IO w Soczi, jednak trauma nie pozwala mu skakać na najwyższym poziomie i szybko zakończył karierę.

Jan Mazoch

21-letni wówczas czeski skoczek zaliczył jeden z najniebezpieczniejszych upadków w całej historii skoków narciarskich. Do zdarzenia doszło na skoczni w Zakopanem w 2007 roku. Po wyjściu z progu skoczek ułożył się do lotu, jednak gwałtowny podmuch wiatru sprawił, że stracił równowagę i z ogromną siłą upadł. Mazoch stoczył się po skoczni nieprzytomny. Jego stan był tak poważny, że został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Na skocznie wrócił po roku, jednak nie na długo. Strach przed skakaniem wygrał, i zawodnik zakończył karierę rok po wypadku.

Ulf Findeisen

Do niebezpiecznego upadku doszło na skoczni w Kulm w 1986 roku. W czasie konkursu Mistrzostw Świata na skoczni panowały niekorzystne warunki pogodowe, z którymi mierzyło się wówczas wielu zawodników. Jednym z tych, którzy mieli największe problemy, był niemiecki skoczek. Po wyjściu z progu stracił kontrolę nad lotem i błyskawicznie upadł na zeskok. W wyniku wypadku zatrzymała się akcja serca Ulfa Findeisena, na szczęście sportowca udało się uratować. Po wypadku wrócił do skakania.

Tom Hilde

Norweski zawodnik upadł podczas drugiej serii konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie w 2011 roku. Przyczyną wypadku był błąd Hildego, który walczył o odległość i za mocno wychylił się do przodu. Upadek nie wyglądał groźnie, gdyż zawodnik opuścił skocznie o własnych siłach i pomachał kibicom na znak, że czuje się dobrze. Jednak przeprowadzone w szpitalu badania wykazały, że Norweg uszkodził kręgosłup i nie może wrócić na skocznię do końca sezonu.

Arthur Khamidullin

Wypadek rosyjskiego skoczka narciarskiego z 2000 roku w Vikersund był bardzo poważny i wyglądał wyjątkowo niebezpiecznie. Po wyjściu z progu mamuciej skoczni zawodnik stracił równowagę, w powietrzu obrócił się tyłem do zeskoku i upadł z dużym impetem. W czasie spadania odpięły się obie jego narty, spadł kask ochronny a skoczek natychmiast stracił przytomność. Obrażenia były na tyle poważne, że Khamidullin musiał zakończyć udział w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*