Najpiękniejsze trasy żeglarskie w Polsce

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Marzą Ci się wakacje wśród dziewiczej przyrody, ale nie masz pomysłu gdzie wybrać się na rejs żaglówką? Spiesz się z podejmowaniem decyzji, bo sezon żeglarski jest już w pełni!

Czas na żagle – ahoj przygodo!

Niespieszne pływanie żaglówkami po szlakach wodnych to doskonały pomysł na spędzenie urlopu w gronie rodziny lub znajomych. Nie trzeba mieć własnej łódki – w sezonie żeglarskim, który na Mazurach trwa od maja do końca września, można żaglówkę wyczarterować. Na tydzień, dwa, cały miesiąc – ile komu pasuje. Co ważne, ceny czarteru są całkiem przystępne, choć oczywiście dużo w tej kwestii zależy od standardu samej łodzi.

Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po najpiękniejszych trasach żeglarskich w Polsce. Jeżeli chcesz wybrać się na żagle, niekoniecznie musisz płynąć na Mazury. Co prawda, to właśnie ta kraina słynie z zapierających dech w piersiach szlaków wodnych, jednak miło i przyjemnie można spędzić czas pod żaglami również np. w Bieszczadach.

 

Na Mazury, Mazury, Mazury!

Kraina Wielkich Jezior to niekwestionowany lider, jeżeli chodzi o wyprawy wodnymi szlakami. Prawdziwą perełką jest oznaczony i opisany szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek. Jego długość to aż 37 km, co sprawia, że spokojnie można po nim żeglować przez kilka dni i ani chwili nie powieje nudą. Wyprawa tym szlakiem pozwala na eksplorację kilku mazurskich jezior połączonych w system wodny przy pomocy kanałów. Podczas rejsu można liczyć nie tylko na towarzystwo innych żeglarzy, lecz także wodnego ptactwa, którego w tej okolicy jest bardzo dużo.

Inna, równie ciekawa, choć nieco krótsza propozycja dla osób planujących wypoczynek wśród mazurskich jezior to rejs, który także zaczyna się w Giżycku, lecz swój koniec ma w Mikołajkach – popularnej bazie noclegowej. Wybierając tę trasę, można poznać niesamowite zakątki leżące na północnym krańcu Wielkich Jezior Mazurskich. W to miejsce można wracać po kilka razy, a liczne odnogi odbiegające od głównego szlaku sprawią, że za każdym razem wyprawa będzie niepowtarzalna, zachwycająca i jedyna w swoim rodzaju. Masz chrapkę na niezapomniane przeżycia, wieczory przy ognisku i dźwięk gitary, który jeszcze długo po wakacjach będzie dźwięczał Ci w uszach? Pakuj worek żeglarski i wyruszaj w podróż na malownicze Mazury, gdzie nie brakuje ciekawych szlaków przygotowanych specjalnie z myślą o żeglarzach!


 

Magiczne Bieszczady – nie tylko góry!

Bieszczady od kilku lat przeżywają swój renesans. To okolica, która ma wiele do zaoferowania nie tylko pasjonatom górskich wędrówek. Oazę spokoju odnajdą tu również miłośnicy wakacji pod żaglami. Na nudę nie będą narzekać nawet doświadczeni żeglarze – często zmieniające się wiatry stanowią nie lada wyzwanie. Wzdłuż linii brzegowej można napotkać sporo przystani i pomostów zapraszających turystów na odpoczynek. Piękno bieszczadzkiej przyrody zachwyca każdego, bez względu na wiek. Natomiast ciepła woda w jeziorze zaporowym zachęca do kąpieli. Solina czy Polańczyk to najbardziej znane miejscowości położone nad samym jeziorem, w których nie zabraknie atrakcji zarówno dla tych dużych, jak i małych.

Opublikowany przez Żagle Solina Wtorek, 7 lipca 2020


 

Czorsztyn – na południe od Krakowa

Każdy mieszkaniec południowej Polski, który nie ma czasu na to, aby wybrać się na dłuższy rejs po Mazurach, może wyskoczyć na weekend nad pobliskie Jezioro Czorsztyńskie. Tamtejszą atrakcją są ruiny dwóch zamków, a dech w piersiach zapierają górskie szczyty, których nie brakuje w okolicy. Z jednej strony panorama roztacza się na Pieniny, z drugiej króluje Lubań, będący częścią Gorców. W wolnej chwili, chcąc odpocząć od żeglowania po jeziorze, można wybrać się na pełen wrażeń spływ Dunajcem.


 

Na żagle – z patentem czy bez?

Chcąc wyczarterować żaglówkę większych rozmiarów, należy posiadać stosowne uprawnienia. Każdy amator żeglarstwa powinien przejść odpowiedni kurs i zdobyć patent żeglarski. Jest jednak pewna możliwość, aby żeglować bez patentu. Niewielką żaglówkę, której długość kadłuba nie przekracza 7,5 metra, może wypożyczyć każda osoba, mająca ukończone 18 lat, choć oczywiście warto mieć doświadczenie w prowadzeniu łódek, dla bezpieczeństwa swojego oraz innych osób przebywających na żaglówce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*