Noże survivalowe i bushcraftowe – jaki model wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na co zwrócić uwagę, wybierając nóż survivalowy? Lepszy będzie model składany, czy ze stałą głownią? Czy cena powinna być najważniejszym argumentem przy podejmowaniu decyzji?

Survival – co to takiego?

Szkoła przetrwania, okazja do sprawdzenia wytrzymałości własnego organizmu (zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej), możliwość oderwania się od codziennych obowiązków – charakterystyka przygody w dzikim lesie może być różna. Chodzi o to, aby wiedzieć, jak przetrwać w miejscu, gdzie cywilizacja nie istnieje. Sztuka ta to nie tylko znajomość nawigacji, lecz także umiejętność budowy schronienia w lesie czy zdobycia pożywienia.

Gołymi rękoma człowiek jest w stanie zrobić niewiele. Jednak już sam nóż będzie nieocenioną pomocą, dzięki której wiele czynności (jak np. budowa szałasu) stanie się o wiele prostszych. Jaki nóż będzie optymalnym rozwiązaniem? Na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę przy wyborze? O tym przeczytasz poniżej.

Nóż survivalowy – co warto o nim wiedzieć?

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z survivalem, to prędzej czy później staniesz przed koniecznością wyboru noża. Nie jest to gadżet, który ładnie wygląda przypięty do paska spodni. Jest to narzędzie, które ułatwi Ci wiele zadań. Przy wyborze sprzętu kieruj się zatem przede wszystkim funkcjonalnością, a wygląd niech pozostanie sprawą drugorzędną. Oferta noży survivalowych dostępna w sklepach jest niezwykle szeroka i z pewnością znajdziesz model, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Jak wybrać nóż survivalowy?

Pora na krótki poradnik praktyczny. Na co zwrócić uwagę, wybierając nóż survivalowy? Jakie aspekty będą miały największe znaczenie? Czy cena sprzętu jest istotna, czy może ważniejsza jest jego jakość? To pytania, które bardzo często padają z ust początkujących miłośników survivalu, którzy nie mają jeszcze dobrego rozeznania w sprzęcie. Pamiętaj, że im Twoja przygoda z survivalem będzie dłuższa, tym większą uwagę będziesz przykładać do jakości sprzętu – w końcu będzie to Twój wierny i często jedyny towarzysz na każdej wyprawie.

Wybierz taki nóż, z którego będziesz korzystać

Aspekt praktyczny postaw na pierwszym miejscu. Zastanów się przez chwilę nad tym, w jakich okolicznościach nóż będzie Ci towarzyszyć najczęściej. Chcesz go wykorzystywać nie tylko w lesie, lecz również na co dzień? Wybierz model bardziej uniwersalny. Wybierając nóż na wyprawy, weź pod uwagę głównie swoje potrzeby oraz oczekiwania, jakie masz względem konkretnego sprzętu.

Jakość noża

Sposób wykonania, dbałość o szczegóły i materiały, z jakich nóż został wytworzony – wszystkie te elementy będą się w przyszłości przekładać na jakość użytkowania. Jeżeli priorytetem okaże się dla Ciebie niska cena, to szybko może się okazać, że wybrany nóż posłuży Ci jedynie przez kilka tygodni, lub nawet zakończy swój krótki żywot na pierwszej wyprawie.

Chcesz mieć pewność, że sprzęt, w który zainwestujesz, będziesz mógł wykorzystywać przez wiele lat? Kup nóż znanego producenta, co do którego masz przekonanie, że dokłada wszelkich starań, aby w ręce użytkownika oddawać produkty najwyższej jakości. Masz dylemat przy wyborze? Zapytaj o radę bardziej doświadczonego survivalowca.

Rozmiar noża

Już po pierwszej wyprawie do lasu zrozumiesz, że każdy gram w plecaku ma znaczenie. Wszystko, co będzie Ci potrzebne, musisz mieć przy sobie. Jeżeli przed Tobą jest wiele kilometrów do przejścia w trudnym terenie, to wagę zabranych ze sobą rzeczy szybko odczujesz na własnych plecach. Wybierz optymalny rozmiar noża.

Nóż składany czy ze sztywnym ostrzem?

Nóż składany zajmie mniej miejsca, możesz go luzem wrzucić do kieszeni czy plecaka. Nie jest to jednak produkt, który ma same zalety. Mechanizm rozkładania noża to element najbardziej awaryjny.

Noże ze stałą głownią oceniane są przez użytkowników jako bezpieczniejsze oraz znacznie bardziej wytrzymałe. Przeważają także opinie o tym, że noże ze stałą głownią mają wygodniejszą rękojeść. Zajmują jednak więcej miejsca niż noże składane. Oceń, które cechy noża są dla Ciebie priorytetem, i wybierz produkt spełniający Twoje oczekiwania.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*