Ubezpieczenie OC najemcy – czy to się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie OC – od odpowiedzialności cywilnej – kojarzy nam się wyłącznie z motoryzacją i fakt ten nie powinien dziwić. Współczesne prawo narzuca bowiem na zmotoryzowanych przymus wykupu ubezpieczenia OC, które to, analogicznie do mieszkaniowego, nie chroni osób objętych ubezpieczeniem, a poszkodowanych w wyniku naszych działań. Ubezpieczenie OC najemcy jest przeznaczone dla osób wynajmujących mieszkanie lub dom i służy do zaspokojenia roszczeń względem uszkodzonego mienia przez najemców. Jest to niezwykle pomocne zabezpieczenie, dzięki któremu można zmniejszyć ryzyko wielotysięcznych kar dla najemców oraz straty wynajmującego.

Wynajmowanie mieszkań i domów bywa uporczywe

Na rynku wynajmu mieszkań i domów robi się coraz tłoczniej. Najmujący poszukują nieruchomości w korzystnej cenie, najlepiej zlokalizowanych w niewielkiej odległości od centrum, a wynajmujący szukają oszczędności, czasami także dodatkowych źródeł zarobku. Większość oczywiście chroni się przed działaniem niezbyt ostrożnych najemców wniesieniem kaucji do umowy w wysokości np. jednego lub dwóch czynszów. Nie zawsze jednak taka kwota okazuje się wystarczająca.

Wynajmujący zawsze powinni przemyśleć wykupienie polisy OC najemcy, dzięki której mogą uzyskać większe wynagrodzenie (odszkodowanie) z tytułu uszkodzenia mienia przez najemców. Polisa OC obejmuje dla przykładu:

  • rozbicie lustra przez najemcę,
  • zniszczenie podłóg,
  • uszkodzenie ściany w sposób wymagający przeprowadzenia rozległej naprawy,
  • rozbicie lamp i elementów wyposażenia,
  • uszkodzenie mebli i sprzętu elektronicznego,
  • i wiele innych.

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC najemcy jest stosunkowo wysokie i z całą pewnością będzie odpowiednie nawet dla dobrze wyposażonych mieszkań i domów. Jedne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wyznaczyć sumę odszkodowania wraz z właścicielem lokalu na kwotę od np. 50 000 zł, a inne nawet do 200 000 zł. Warto dopasować ten parametr do realnej jakości wyposażenia mieszkania.

Ubezpieczenie domu – chroń swoje dobro i majątek

Niezwykle istotne jest, że polisa OC wchodzi w ubezpieczenie domu i stanowi kolejne rozszerzenie tego produktu finansowego. Warto go przemyśleć zawsze, gdy wynajmujesz mieszkanie nawet na krótki okres. Uszkodzenia niewielkie, takie jak np. zadrapania czy stłuczenia niewielkich mebli, można pokryć kwotą uzyskaną z tytułu kaucji, podczas gdy te większe, np. stłuczenie kosztownych luster, mogą oznaczać już wielotysięczne straty.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż nie wszystkie szkody są objęte ubezpieczeniem. W skład ryzyk nie wlicza się np. kradzież ruchomości przez najemcę, jak i szkody wyrządzone w urządzeniach i akcesoriach uchodzących za łatwo tłuczące się. Ponadto podczas korzystania z odszkodowania może, lecz nie musi, występować franszyza redukcyjna, która obliguje właściciela mieszkania lub domu do wniesienia określonej kwoty w razie skorzystania z wypłaty odszkodowania. Tak czy inaczej – ubezpieczenie domu oraz najemcy jest bardzo opłacalne i zdecydowanie warte przemyślenia. Tym bardziej że koszt tego rozszerzenia nie należy do zbyt wysokich.

Fot.: Alena Darmel/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*