Pontony do raftingu – ile kosztują i na jaki się zdecydować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Spływy pontonowe to ogromna frajda, jednak własny sprzęt wymaga niemałych nakładów finansowych. Ile zatem trzeba wydać na dobrej jakości ponton do raftingu?

Spływy pontonowe – nie takie ekstremalne, jak może się wydawać

U większości osób spływy pontonowe organizowane na górskich rzekach budzą skojarzenia ze sportami ekstremalnymi i powodują gęsią skórkę na całym ciele. Z jednej strony taka aktywność niezwykle kusi, z drugiem budzi pewne obawy, z resztą jak wszystko, co nie zostało jeszcze do końca poznane i wypróbowane. Rafting nie musi być spływem pontonowym po górskiej rzece, podczas którego ryzykujesz życie. Są dostępne trasy przeznaczone do spływów rodzinnych. Doskonałym przykładem niech będzie nasz rodzimy Dunajec. Oczywiście, im większa trudność rzeki, tym więcej wyzwań i większy wystrzał adrenaliny.

Czy zawsze trzeba mieć własny sprzęt?

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z raftingiem, to nie martw się o sprzęt. Na spływie bez problemu go wypożyczysz. O własnym pontonie powinny pomyśleć osoby, które już nieco wiedzą na temat spływów, mają w nich jakieś doświadczenie i chcą samodzielnie organizować takie wyprawy. Warto zatem dobrze zastanowić się nad takim zakupem, bo sprzęt nie należy do najtańszych. Za to przygoda życia jest gwarantowana!

Opublikowany przez Nautilus – wypożyczalnia kajaków Niedziela, 17 maja 2020

Ile trzeba wydać na sprzęt do raftingu?

Ceny pontonów do spływów górskimi rzekami są niezwykle zróżnicowane. Wybierając się do sklepu, warto wiedzieć, czego się szuka. Nie każdy ponton (zwłaszcza ten dostępny za kilkaset złotych) sprawdzi się na rwących górskich rzekach. Najtańsze pontony przeznaczone są dla wędkarzy i mogłyby nie przetrwać spływu górskiego. Za profesjonalny ponton, który będzie przystosowany do trudnych warunków, trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Co będzie potrzebne oprócz pontonu?

Ponton w raftingu jest najważniejszy i oczywiście wiosła. Jednak nie można zapomnieć także o tym, że każda osoba, która wsiada na ponton, powinna obowiązkowo mieć na sobie także kamizelkę ratunkową. Warunki na rzekach, podobnie jak w górach, są bardzo zmienne. Nawet tak spokojna rzeka, jaką jest Dunajec, może przy nagłym załamaniu pogody pokazać swoje gorsze oblicze. Jeżeli zależy Ci na tym, aby wszyscy uczestnicy spływu pontonowego bezpiecznie dotrwali do jego końca, to pomyśl o komplecie kamizelek ochronnych. Na spływ przyda się także ubranie. Możesz być pewny, że gdy dotrzesz do punktu końcowego spływu, to będziesz cały przemoczony. Rafting to sport niezwykle dynamiczny. Możesz pływać w luźnym ubraniu sportowym, a możesz też zdecydować się na specjalną piankę.

Na co zwrócić uwagę kupując ponton?

Gdy już dojdziesz do wniosku, że spływy górskimi rzekami wkręciły Cię tak bardzo, że przyszedł czas na wyprawy organizowane samodzielnie, to pora poszukać sprzętu raftingowego. Przygotuj się na spory wydatek. Po pierwsze, musisz wybrać ponton. Im większy, tym prawdopodobnie będzie droższy. Dobrze się zastanów, z jak dużą ekipą znajomych zamierzasz pływać. Kolejna kwestia to wytrzymałość i jakość wykonania. Te aspekty są niezwykle istotne. Wspinacz, który idzie na wysoką ściankę, kilkukrotnie sprawdza wytrzymałość liny, zanim powierzy jej swoje życie. Tak też powinno być w przypadku spływu pontonowego. Nie decyduj się na pół środki, a wybierz sprzęt o dobrej jakości. Taki wybór przełoży się na większe bezpieczeństwo – zarówno Twoje, jak i innych członków ekipy. Pamiętaj także o tym, aby zainwestować w kamizelki ratunkowe oraz kaski, które podczas spływu będą chroniły głowę.

Gdzie można kupić ponton do raftingu?

Rzecz z zakupem pontonu do raftingu nie jest taka prosta. Po pierwsze, sprzęt tego typu sprzedawany jest zazwyczaj w sezonie. W zimie nawet przez Internet nie jest tak łatwo kupić ponton do raftingu. Warto mieć na uwadze, że sport ten wciąż jest dość niszowy, a przez to wybór pontonów może być mocno ograniczony. Jeżeli chcesz zacząć przygodę z raftingiem, zapisz się na zorganizowany spływ pontonowy. Tam dostaniesz ponton i nie będziesz musiał się o nic martwić.

Spływ pontonowy Rzekami.pl

Już Was chyba nie musimy namawiać?

Opublikowany przez Rzekami.pl Czwartek, 20 kwietnia 2017

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*