The Ocean Race 2021: Polska załoga wystartuje w najsłynniejszych regatach!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Team Sailing Poland na jachcie Volvo 65 (VO65) wystartuje w europejskiej edycji najsłynniejszych regat oceanicznych – The Ocean Race! Rywalizacja zacznie się 7 maja w litewskiej Kłajpedzie, a zakończy 20 czerwca we włoskiej Genui.

Volvo Ocean Race (VOR) to najtrudniejsze i najbardziej ekstremalne regaty na świecie. Odbywają się co trzy lata od 1973 roku. Na ten rok zaplanowana była XIV edycja, jednak jej przeprowadzenie uniemożliwiła pandemia koronawirusa. Przesunięto ją zatem na 2022 rok, a w zamian organizatorzy zaplanowali krótszą wersję dookoła Europy – The Ocean Race, European Tour (TOR).

Prolog poprzedzający regaty zacznie się 7 maja w Kłajpedzie. Tam odbędzie się wyścig portowy (tzw. in port race), po którym ruszy pierwszy pełnomorski etap z metą w Gdyni. Następnie, w dniach 11-12 maja, wyścig portowy będzie się toczyć na wodach przybrzeżnych Zatoki Gdańskiej. To wspaniała okazja dla polskich widzów, aby zobaczyć z bliska potężne 65-stopowe jachty stworzone do najtrudniejszych rejsów na morzach i oceanach.

Kilka zdjęć na rozgrzewkę 🙂 Nie możemy doczekać się maja i startu w Prologu The Ocean Race na Bałtyku, a następnie w…

Opublikowany przez Sailing Poland Piątek, 2 kwietnia 2021

The Ocean Tour: legenda żeglarstwa sternikiem polskiego jachtu

Wszystkie jednostki są takie same, dzięki czemu rywalizacja załóg będzie jeszcze ciekawsza. Kapitanem jachtu Team Sailing Poland będzie Holender Bouwe Bekking – gwiazda regat wokółziemskich, żeglarz o statusie The Volvo Ocean Race Legend, który czterokrotnie kończył je na podium. Będzie on nie tylko sternikiem, ale też mentorem i trenerem polskiej załogi. Tworzyć ją będą utalentowani polscy żeglarze, ale również doświadczeni Jens Dolmer (dwukrotny uczestnik VOR) i znakomity nawigator Aksel Maghdal. Przy doborze zespołu będą ściśle współpracować z Polskim Związkiem Żeglarskim.

The Ocean Tour: powrót po blisko pół wieku!

Po opuszczeniu Gdyni regaty skierują się do Sztokholmu, następnie wzdłuż brzegów Francji i Hiszpanii, aż do włoskiej Genui. Każde z miast gospodarzy wyścigu dodatkowo stanie się areną wyścigów portowych, zaliczanych do klasyfikacji generalnej wyścigu. Ostateczna trasa zostanie podana w najbliższych dniach. Finał zaplanowano na 20 czerwca.

Co ciekawe, jak dotąd polskie jachty tylko raz startowały w The Ocean Race. Miało to miejsce 48 lat temu – w pierwszej edycji legendarnych już regat. Pod biało-czerwoną banderą popłynęły jednostki o nazwach Copernicus i Otago. Tegoroczne starty Team Sailing Poland w można śledzić na stronie www.ocean-racing.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*