TOP 10 najpiękniejszych tras wspinaczkowych na świecie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pasjonujesz się wspinaczką i zastanawiasz się, które trasy są szczególnie godne polecenia? Oto zestawienie 10 najpiękniejszych tras wspinaczkowych na świecie.

Wspinaczka – sport dla prawdziwych twardzieli

Wystarczy przejść się na dowolny trening wspinaczkowy, aby przekonać się, że jest to sport zdecydowanie nie dla każdego. Oczywiście, jeżeli posiadasz przynajmniej przeciętną sprawność fizyczną i dodatkowo cieszysz się dobrym zdrowiem, to możesz spróbować swoich sił we wspinaczce. Do poziomu profesjonalnego dochodzą jednak nieliczni. To właśnie oni mogą realizować swoją pasję na najtrudniejszych i najpiękniejszych drogach wspinaczkowych tego świata.

TOP 10 najpiękniejszych tras wspinaczkowych na świecie

Poniżej znajdziesz zestawienie dziesięciu najpiękniejszych tras wspinaczkowych na świecie. Masz swoje typy? Podziel się z nami w komentarzu!

Adršpach – nie trzeba jechać na drugi koniec świata, aby odkryć ciekawe i zapierające dech w piersiach drogi wspinaczkowe. To czeska gmina słynąca ze skalnego miasta. Idealny region dla uwielbiających wspinaczkę w piaskowcach.

Yosemite – każdy, kto wspomni o wspinaczce w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, wywoła u swoich słuchaczy z pewnością skojarzenie właśnie z tą doliną. Pośród niej góruje dumny El Capitane, znany z ekranizacji filmowych. To wyzwanie dla wspinaczy ze sporym doświadczeniem.

Red Rock – kolejna propozycja dla osób planujących wyjechać do USA w poszukiwaniu najciekawszych dróg wspinaczkowych. Coś dla siebie na terenie parku krajoznawczego znajdą zarówno miłośnicy wspinaczki sportowej, jak i wielowyciągowej.

Slab Climbing in Red Rock Canyon!
We got it all!

Opublikowany przez Red Rock Climbing Guide Środa, 2 października 2019

El Chorro – pora wrócić na drogi wspinaczkowe znajdujące się na kontynencie europejskim. W Andaluzji położone jest El Chorro. To region, w którym uwielbiają się wspinać sportowcy z całego świata. Największym zainteresowaniem cieszy się Droga Królewska, która o dreszcz emocji potrafi przyprawić nawet tych najbardziej doświadczonych wspinaczy.

Céüse – leży na terenie Francji. Największym zainteresowaniem cieszy się nie wśród rodowitych Francuzów, lecz wśród obcokrajowców. W ciemno mogą tam jechać zarówno początkujący wspinacze, jak i osoby z większym doświadczeniem – każdy z nich znajdzie dla siebie ciekawe drogi dopasowane do poziomu umiejętności.

Dolomity – jeżeli ktoś interesuje się wspinaczką dłużej niż kilka tygodni, to z pewnością nie raz natrafił już na przepiękne zdjęcia z zachwycających dróg wspinaczkowych położonych w Dolomitach. Tego nie da się opisać słowami – te ciarki przechodzące po plecach trzeba przeżyć na własnej skórze.

Pedra Riscada – kto powiedział, że najciekawsze trasy wspinaczkowe znajdują się wyłącznie w Europie i w Ameryce Północnej? Niesamowite i mrożące krew w żyłach pionowe ściany będące niemałym wyzwaniem dla wspinaczy można także znaleźć w Ameryce Południowej. Przykładem może być brazylijskie Pedra Riscada, które jeszcze kilka lat temu pozostawało niezdobyte.

Pedra Riscada!! #aitshoot para @redbull a alguns anos atrás!!!’ #oxvideos #leoboi #pedrariscada #climb #climbing #planetadosmacacos #escalada #rocha #felipecamargo #sashadigiulian

Opublikowany przez Ox Videos Piątek, 5 lipca 2019

Geyikbayiri – wybierając się na wakacje do Turcji, warto pamiętać, że kraj ten słynie nie tylko z pięknych plaż, lecz także z ciekawych formacji skalnych, które kuszą wspinaczy. Geyikbayiri to jeden z największych tureckich regionów przystosowanych do aktywnej wspinaczki sportowej.

Cão Grande – imponujący szczyt położony na Wyspie Świętego Tomasza (w pobliżu afrykańskich wybrzeży). Skalna iglica zachwyca swą strzelistością i kusi, aby się na nią wspiąć.

Jura Krakowsko-Częstochowska – najwyższa pora na odrobinę lokalnego patriotyzmu. To, że na świecie nie brakuje ciekawych tras wspinaczkowych, to wiadomo. Jednak początkujący wspinacze powinni zaczynać od tras przystosowanych do poziomu ich umiejętności. Różnorodne drogi wspinaczkowe, ciekawe widoki, a także rozmaite trudności techniczne odpowiednie dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych wspinaczy znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*