Zacznij przygodę z MTB!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsza rowerowa jazda w górach nie musi okazać się fiaskiem. Poznaj kilka podstawowych zasad, jakimi powinieneś się kierować przed rozpoczęciem przygody z MTB!

Czym jest MTB?

To po prostu rower górski – skrót w języku angielskim to Mountain Terrain Bike. Przeznaczeniem tego roweru są tereny trudniejsze od tych, które można pokonać na jednośladach szosowych czy trekkingowych. Mowa tutaj między innymi o specjalnie do tego przygotowanych torach przeszkód, ścieżkach leśnych czy górskich szlakach. Obciążenie na takich terenach jest podczas jazdy ogromne, rower MTB musi więc stawić czoła dużej sile. Bez dwóch zdań są to rowery o największej wytrzymałości na wstrząsy i uszkodzenia.

 

Jak zacząć przygodę z MTB?

Pierwszym krokiem powinien być oczywiście wybór roweru. W ofercie sklepów znaleźć można przeróżne modele nawet za kilka tysięcy złotych. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jednośladem tego rodzaju, powinieneś wybrać ten z nieco niższej półki cenowej. Zawsze jest szansa, że przygoda z MTB może skończyć się szybciej – po prostu Ci się nie spodoba. Rowery tego typu powinny mieć koła 29/27,5”, czyli inaczej niż w przypadku rowerów miejskich czy szosowych, gdzie zazwyczaj wybiera się koła 26”. W zależności od grubości portfela i oczekiwań możesz zdecydować się na rower z amortyzatorem tylnym (hardtail) lub przednim i tylnym (full suspension). Tutaj decydujesz pomiędzy komfortem (full) a łatwiejszymi podjazdami pod górę przy niższym komforcie i mniejszą wagą (hardtail).


 

Zadbaj o wygodny strój

Jeśli chodzi o strój, nie powinieneś decydować patrząc tylko na markę. Najważniejsze są materiały, z jakich powstał. Powinien być obcisły jednak nie za mocno, aby nie krępował ruchów. Luźne stroje odpadają, łatwo wtedy zahaczyć o gałąź podczas jazdy w lesie. Ubrania, jakie wybierzesz, powinny być oddychające.

Na wybraniu stroju zakupy się nie kończą. Pamiętaj o wygodnych, sportowych butach. Jeżeli chcesz profesjonalnie podejść do tej kwestii, możesz wybrać pedały i buty SPD. Pięta na takich pedałach będzie dużo stabilniejsza. Będziesz jednak potrzebował trochę czasu, aby przyzwyczaić się do tego profesjonalnego rozwiązania. Odpowiedni strój i buty to wciąż nie wszystko.

Wszyscy zawodnicy MTB zarówno Ci profesjonalni, jak i amatorzy doskonale wiedzą, że bezpieczeństwo podczas jazdy w lesie czy po górskich terenach jest najważniejsze. Niezbędny będzie więc kask. Najlepszym rozwiązaniem jest model Cross, który zapewnia ochronę głowy oraz przedniej części twarzy podczas upadku na nierównym terenie.

 

Prawidłowa technika jazdy

Jak każdą przygodę z nowym sportem warto zacząć jazdę na MTB od czegoś prostego. Świetnym do ćwiczeń techniki będzie teren o dość równej powierzchni. Następnie można przejść na singletracki, czyli wąskie, szybkie ścieżki, gdzie zmieści się tylko jeden rower. Ważne, aby stopniowo zwiększać trudność tras. Na każdej z nich Twoja technika powinna być nienaganna. Wtedy możesz przejść na wyższy poziom. Nie jest łatwe utrzymanie roweru i odpowiedniej postawy ciała w coraz to trudniejszych warunkach. Powinieneś wyznawać zasadę ciężkie stopy, lekkie ręce. Pierwsze służą do utrzymania odpowiedniej postawy ciała, drugie do ciągłego manewrowania. Pięty powinny być ustawione dość nisko, nie można zapominać o szerokim rozstawie łokci. Kiedy jedziesz, patrz jak najdalej przed siebie, skanuj teren w trakcie jazdy, sprawdzając potencjalne przeszkody. Podczas pokonywania zakrętów pochylaj rower, ale nie ciało – wtedy łatwo o wywrotkę i kontuzję, a to nie powinno się zdarzyć. Wypadek w górskim terenie lub lesie może skończyć się naprawdę źle.

Właśnie tak może wyglądać początek Twojej przygody z MTB. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim sprzęcie, dobrze dobranym stroju i butach. Nie zapominaj o kasku i okularach. W trakcie jazdy zadbaj o poprawną technikę, a wszystko przebiegnie bezpiecznie!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*