Andrzej Bargiel przerwał wyprawę na Mount Everest. Przyczyną warunki pogodowe

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Historyczny zjazd będzie musiał poczekać. Andrzej Bargiel z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne zmuszony był podjąć decyzję o wycofaniu się z ekstremalnej wyprawy w Himalaje.

Andrzej Bargiel to słynny polski skialpinista i ratownik TOPR, który w swoim portfolio ma wyczyny takie jak zjazd na nartach z Broad Peek (2015 r.), czy K2 (2018 r.) – co więcej, w każdym z wymienionych przypadków Polak był pierwszym człowiekiem w historii, któremu udała się taka sztuka.

Pod koniec sierpnia tego roku Bargiel wyruszył w wyprawę na Mount Everest, podczas której towarzyszył mu wybitny polski himalaista, Janusz Gołąb. Celem Andrzeja po raz kolejny było zapisanie się na kartach historii – jako pierwszy miał on wejść na słynny szczyt, a następnie zjechać z niego na nartach bez użycia tlenu. Niestety marzenia zostały brutalnie rozwiane przez wyjątkowo ciężkie i nieprzewidywalne warunki pogodowe.

Przypomnijmy, że to już drugi raz, gdy pogoda staje na drodze Bargiela do historycznego zjazdu z Mount Everestu. Pierwsze podejście w wykonaniu skialpinisty miało miejsce we wrześniu 2019 roku.

Zdj. główne: Luo Lei/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*