Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Co blokuje Cię przed pójściem na trening? Poza kwestiami organizacyjnymi, z aktywności fizycznej rezygnujemy głównie z powodu gorszego samopoczucia, zmęczenia, potrzeby regeneracji (czasem po pracy, czasem po poprzednim treningu czy nieprzespanej nocy). Na szczęście istnieje naturalne, bezpieczne wsparcie, z którego mogą korzystać aktywni – adaptogeny i stojąca na ich czele ashwagandha. Przekonaj się, jakie ma działanie.
Suplementy dla sportowców to temat rzeka. Jeśli trenujesz, z pewnością się z nimi zetknąłeś; być może jesteś w stanie nawet w środku nocy wyrecytować zasady stosowania kreatyny, odżywek białkowych i innych pomocnych substancji. Ashwagandha jest nieco mniej popularna, za to zdecydowanie bardziej wszechstronna. Dlaczego? Ponieważ jest adaptogenem. Co to znaczy?
Rośliny adaptogenne są nieocenionym wsparciem organizmu zarówno dla sportowców, jak i dla osób mniej aktywnych fizycznie. Najwięcej ich korzyści dostrzegają jednak osoby, które przed rozpoczęciem stosowania adaptogenów czuły się po prostu przemęczone. Do tej grupy zaliczyć więc można i trenującego siłowo mężczyznę, i młodą matkę. Co sprawia, że rośliny adaptogenne są tak uniwersalne?
Adaptogeny – a wśród nich ashwagandha – pomagają organizmowi dostosować się do panujących warunków. Jeśli więc w jakimś okresie swojego życia gorzej sypiasz – te nietoksyczne i nieuzależniające substancje mogą sprawić, że mimo to będziesz mieć więcej energii. Jeśli sporo trenujesz – dzięki adaptogenom Twoje ciało może się szybciej regenerować. Wyobraź sobie stan równowagi organizmu, który tak trudno osiągnąć we współczesnym świecie. Odpowiedzią na ten problem może okazać się właśnie ashwagandha lub inny adaptogen.
Ashwagandha jest adaptogenem, który sprawdza się najlepiej u osób aktywnych. Posłuży Ci nie tylko jeśli trenujesz, ale również wtedy, gdy podejmowane przez Ciebie aktywności zawodowe lub prywatne generują dużo stresu i wpływają na Twoje zmęczenie.
Przyjrzyjmy się tym zaletom ashwagandhy, które docenią przede wszystkim sportowcy:
W pierwszej kolejności warto odpowiednio zaplanować całą treningową suplementację i – jeśli to konieczne – uwzględnić w niej ekstrakty z roślin adaptogennych. W opracowaniu takiego planu może Ci pomóc Twój dietetyk lub trener personalny. Poczytaj o korzyściach przyjmowania różnych adaptogenów i zastanów się, który najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Jeśli trenujesz, z dużym prawdopodobieństwem będzie to ashwagandha. Koniecznie zgłęb jednak wiedzę i o pozostałych adaptogenach – różeńcu górskim, cytryńcu chińskim, pieprzycy peruwiańskiej i innych roślinach o wyjątkowych właściwościach.
Zdjęcie: materiał Klienta.