Zdaniem wielu Amerykanów NASCAR to najbardziej widowiskowe wydarzenia na świecie. Na czym polegają kultowe wyścigi i co sprawiło, że cieszą się aż takim uwielbieniem wśród fanów?
To właśnie wyścigi NASCAR zapoczątkowały historię wyścigów samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Godnym odnotowania miejscem są plaże Daytona Beach – to właśnie tam na początku XX wieku rywalizowali ze sobą kierowcy z całego USA, ustanawiając coraz to bardziej imponujące rekordy. Po jakimś czasie wyścigi przeniosły się na owalny tor w Daytonie. Istnieje także druga strona medalu, a mianowicie ówczesna prohibicja w Stanach. Kierowcy z szybkimi pojazdami rozwozili wtedy nielegalny alkohol, zarabiając na tym niemałe pieniądze, które inwestowali w tuning aut, aby skutecznie umykać policji. Po zniesieniu prohibicji dostawcy postanowili wykorzystać świetnie przygotowane samochody do ścigania się między sobą.
Towarzyska rywalizacja już wkrótce miała przerodzić się w jeden z najbardziej widowiskowych sportów świata. Szybko się okazało, że wyścigi na owalnym torze są na tyle efektowne, że zaczęły gromadzić tłumy widzów. Wraz z rosnącym zainteresowaniem zaczęli pojawiać się również „menedżerowie”, których zadaniem było zbieranie pieniędzy dla kierowców. Część z nich sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków, ale nie brakowało też oszustów. Samowolę postanowiono ukrócić w 1948 roku poprzez założenie organizacji NASCAR (National Association of Stock Car Auto Racing), która nadal funkcjonuje i stanowi oficjalny podmiot zarządzający zawodami. Główna kwatera NASCAR znajduje się w miejscu narodzin tej dyscypliny – Daytona Beach.
Po pewnym czasie wyścigi NASCAR zostały podzielone na serie zawodów, w których mogły rywalizować różne samochody. Podniosło to atrakcyjność popularnych imprez. W ramach wyścigów NASCAR odbywają się następujące serie: NASCAR Cup Series (najpopularniejsza profesjonalna seria NASCAR), Xfinity Series (druga pod względem prestiżu), Gander Outdoors Truck Series, NASCAR Canadian Tire Series oraz meksykańska NASCAR Corona Series. Najwięcej zwycięstw w topowej serii NASCAR do tej pory wywalczyli Richard Petty, Dale Earnhardt oraz Jimmie Johnson – wszyscy mają na koncie po siedem złotych medali.
Owalne tory wyścigowe różnią się od siebie długością. Dla porównania najkrótszy Martinsville Speedway ma jedynie 0,526 mili (847 metrów), podczas gdy najdłuższy Talladega Superspeedway ma aż 2,66 mili (4,28 kilometra). Najstarszym nadal używanym torem jest Indianapolis Motor Speedway – ma aż 105 lat, choć zawody Sprint Cup serii NASCAR odbyły się na nim po raz pierwszy dopiero w 1994 roku! Wyścigi NASCAR są rozgrywane na ponad 20 torach o różnej długości, szerokości, a także różnym nachyleniu zakrętów.
NASCAR to w Stanach Zjednoczonych coś znacznie więcej niż kolejna dyscyplina sportowa – widowiska na owalnym torze na przestrzeni lat stały się pełnoprawnymi częściami tamtejszej kultury. Miłość ludzi z południowej części USA do tych zapierających dech w piersiach serii zrozumie tylko ten, kto na własne oczy obejrzy dowolny wyścig. Ultraszybkie samochody, walka do samego końca, mrożące krew w żyłach kraksy i gigantyczne emocje – podczas wyścigów NASCAR mamy to wszystko jak w banku.
Zdj. główne: Ralfs Blumbergs/unsplash.com