Jakość sprzętu do nurkowania wpływa nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na poziom bezpieczeństwa podczas schodzenia pod taflę wody. Co należy wziąć pod uwagę wybierając skafandry, płetwy i maski?
Podwodny świat fascynuje swoją różnorodnością. Tajemnicze rośliny i zwierzęta, skarby ukryte na dnie morza, przygoda i nieustanne przekraczanie własnych granic strachu i możliwości organizmu – to tylko część spośród licznych powodów, dla których tak wielu miłośników nurkowania co roku zapisuje się na specjalistyczne kursy. Jest to jedyna efektywna i przede wszystkim bezpieczna droga do tego, aby zdobyć umiejętności i uprawnienia pozwalające na eksplorację podwodnych zakamarków na własną rękę.
Już na etapie nauki warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Oczywiście początkowo można go wypożyczyć, jednak na późniejszym etapie, choćby dla komfortu, warto mieć maskę, piankę czy płetwy na własność. Bez niezbędnego sprzętu o nurkowaniu można jedynie pomarzyć lub na kilka chwil zanurzyć się pod taflę wody na basenie.
Chcąc zacząć przygodę z nurkowaniem, warto pomyśleć o niezbędnym minimum sprzętowym. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka – zróżnicowany pod względem technologicznym, jak i cenowym osprzęt do nurkowania trafi w gusta początkujących, ale też bardziej zaawansowanych adeptów zwiedzania podwodnych krain.
Rodzaj sprzętu w dużej mierze uzależniony będzie od obranej techniki nurkowania, choć niemal w każdym przypadku przyda się maska oraz płetwy. Niekiedy potrzebna będzie rurka do oddychania albo butla z tlenem. Jakie są rodzaje nurkowania?
Można wyróżnić kilka technik wykorzystywanych podczas nurkowania. Najpopularniejsze z nich, to między innymi:
snorkeling – technika ta polega na pływaniu tuż pod powierzchnią wody. W tym przypadku przydatne okażą się płetwy oraz dobrej jakości maska zapewniająca komfort podczas podziwiania podwodnego świata,
płetwonurkowanie – nurkowanie często określane jako rekreacyjne o maksymalnej głębokości zanurzenia dochodzącej do 40 metrów – ten rodzaj nurkowania często wybierany jest przez początkujących,
bezdechowe – nie potrzebna jest butla z tlenem, za to mogą przydać się dobrze wyćwiczone płuca – nurek wstrzymuje powietrze i przebywa pod powierzchnią wody tak długo, jak tylko da radę.
Początki nurkowania nie należą do łatwych. Jest to przygoda, która przynosi wiele frajdy, lecz wymaga odpowiedniego wytrenowania organizmu oraz poznania właściwej techniki zanurzania i ogólnych zasad bezpieczeństwa.
Cena – to na nią w pierwszej kolejności zwraca uwagę większość osób. Jednak czy to powinien być kluczowy czynnik decydujący o wyborze tego, a nie innego sprzętu? Oczywiście osoby początkujące nie muszą wydawać majątku na markowy sprzęt z najwyższej półki, jednak najtańsze rozwiązania też nie są polecane, gdyż ich trwałość pozostawia wiele do życzenia.
Jakość – to już konkretniejszy wyznacznik pozwalający ocenić, czy warto inwestować w konkretny model. Przed zakupem dobrze jest zapoznać się z opiniami użytkowników. W dobie rozwiniętej technologii jest to stosunkowo proste – wystarczy przejrzeć dowolne forum dla miłośników nurkowania.
Co ma wspólnego nurkowanie z wędrówką górskimi szlakami? Poza zapierającymi dech w piersiach widokami można wymienić jeszcze jedną zbieżność – dla bezpieczeństwa lepiej jest zarówno w góry, jak i pod powierzchnię wody, nie wybierać się w pojedynkę. Dobry partner sprawi, że eksploracja podwodnego świata będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale też o wiele przyjemniejsza.
Kolejna sprawa to nieustanne szlifowanie umiejętności i troska o dobrą kondycję organizmu. Przygodę z nurkowaniem koniecznie trzeba zacząć od specjalistycznego kursu. Jedynie doświadczeni płetwonurkowie są w stanie przekazać wiedzę dotyczącą bezpiecznego schodzenia pod taflę wody. Kurs dla nurków nie należy do najtańszych, jednak warto pamiętać, że jest to jedyna droga do zdobycia niezbędnych uprawnień i umiejętności.