Najciekawsze rekordy Guinnessa w nurkowaniu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Najszybsze miażdżenie arbuzów, najwyższy skok przez poprzeczkę w wykonaniu lamy czy najdłuższe nogi – to tylko niektóre z rekordów, które można pobić, aby znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa. Ale w nurkowaniu też istnieje kilka równie imponujących osiągnięć. Oto najciekawsze z nich!

Nurkowanie wysokogórskie

Marcel Korkuś jest płetwonurkiem ekstremalnym i jaskiniowym, podróżnikiem, instruktorem nurkowania oraz biegłym sądowym w sprawie osób zaginionych pod wodą, któremu w 2020 roku udało się znaleźć szczątki Joanny Gibner (poszukiwanych od 2003 roku). Początkowo znany był jednak z pobicia (dwukrotnie!) rekordu Guinnessa w nurkowaniu w najwyżej położonym zbiorniku wodnym.

Kiedy Marcel Korkuś po raz pierwszy pobił ten rekord (tj. w 2016 r.), musiał spełnić dwa kryteria: zanurzyć się przynajmniej na 5 metrów i być pod wodą co najmniej 20 minut. Nawet bez tych kryteriów wyczyn Korkusia był ekstremalnie niebezpieczny, bo przecież prawie 6 tys. m n.p.m. to nie żarty.

Na szczęście organizatorzy rekordów Guinnessa znieśli obowiązującą wtedy regułę, dzięki czemu Marcel Korkuś zanurzając się na niewiele ponad 3 metry i będąc w wodzie 7 minut mógł po trzech latach odzyskać tytuł. Wyprawa odbyła się 13 grudnia 2020 roku na Ojos del Salado, gdzie Korkuś zanurkował dwukrotnie w jeziorze położonym na wysokości 6395 m n.p.m.

Najgłębszy basen do nurkowania

Najgłębszy basen do nurkowania znajduje się pod Warszawą. Deepspot, bo tak nazywa się ten imponujący obiekt, zdobył rekord Guinnessa 3 grudnia 2020 roku, kiedy to według oficjalnych pomiarów okazało się, że basen ma aż 45,45 m głębokości. Co ciekawe, w zbiorniku znajduje się 8 tys. metrów sześciennych wody, a jej temperatura wynosi 32,2 stopnie Celsjusza, co stwarza idealne parametry zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących nurków.

Nurkowanie jaskiniowe kobiet

Liczący niemal 17 lat rekord Verny van Schaik został pobity 27 marca 2021 przez Karen van den Oever. Udało jej się tego dokonać w jaskini Boesmansgat w RPA, która słynie nie tylko z licznych rekordów, ale także z tragedii.

Van den Oever w rekordowej próbie osiągnęła 236,04 m, czym pobiła Schaik o 15,04 m. Ten wyczyn zajął jej 7 godzin i 18 minut.

New World Record (Women) – Deepest dive and deepest cave dive (236 m / 774 ft), using open circuit – Altitude corrected…

Opublikowany przez Annę Pasztą Niedziela, 28 marca 2021

Najdłuższe nurkowanie w wodach otwartych

5 lipca 2020 roku egipski instruktor nurkowania Saddam Killany ustanowił rekord Guinnessa w najdłuższym nurkowaniu w wodach otwartych. Nurek przygotowywał się do tego wyczynu kilka lat i ostatecznie udało mu się pobić rekord Guinnessa, ponieważ spędził w wodzie 145 godz. i 30 min. To nie tylko oznacza, że pobił rekord Turka Cema Karabaya o prawie 3 godziny, ale także że spędził w wodzie ponad 6 dni!

Najstarszy nurek na świecie

Bill Lambert 7 września 2020 r. postanowił pobić rekord należący od lat do brytyjskiego weterana II Wojny Światowej – Wallace’a Raymonda Woolleya. W 2019 r. Woolley w wieku 96 lat ustanowił rekord Guinnessa dla najstarszego nurka na świecie. Co ciekawe już kilkakrotnie przebijał swój rekord.

W 2020 r. ten tytuł odebrał mu 100-latek Bill Lambert, który z okazji swoich urodzin zanurkował w liczącej w najgłębszym miejscu 26 metrów zalanej żwirowni. Rekordziście towarzyszył personel z Loves Park Scuba w Pearl Lake, South Beloit.

Bill Lambert spędził w wodzie w sumie 27 minut (czyli 7 minut dłużej aniżeli wymaga tego regulamin) i już zapowiedział, że w 2021 r. będzie próbował pobić swój własny rekord. Całkiem przyzwoity wynik, jak na kogoś, kto zdobył swój certyfikat nurka w wieku 98 lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*